Evropské daňové oázy

20. prosince 2004, 00:00 - PETR GOLA
20. prosince 2004, 00:00

Andorra, Lichtenštejnsko, Monako a San Marino mají mnoho společného. Jsou to sice miniaturní státy, ale tak bohaté, že příjmy z vybraných daní nejsou zásadním zdrojem jejich rozpočtu. Závěrečný díl našeho seriálu o jednotlivých evropských zemích se týká nejmenších států - Andorry, Lichtenštejnska, Monaka a San Marina.

Andorra, Lichtenštejnsko, Monako a San Marino mají mnoho společného. Jsou to sice miniaturní státy, ale tak bohaté, že příjmy z vybraných daní nejsou zásadním zdrojem jejich rozpočtu.

Závěrečný díl našeho seriálu o jednotlivých evropských zemích se týká nejmenších států - Andorry, Lichtenštejnska, Monaka a San Marina. Pro podnikatele je atraktivní zejména skutečnost, že tyto země nevybírají téměř žádné daně.

ANDORRA Andorra leží v západních Pyrenejích mezi Francií a Španělskem, obklopují ji hory do výšky tří tisíc metrů. Bývá zde mírné jaro i léto, zato chladno je po dobu šesti měsíců, což nahrává vášnivým lyžařům, kterých sem proudí rok od roku více. Z národností jsou nejvýznamněji zastoupeni Španělé (50 procent obyvatel Andorry), Francouzi (osm procent) a Portugalci (sedm procent). Úředním jazykem je katalánština. Formální vztahy s Evropskou unií nastolila Andorra v roce 1991. Andorra nevybírá žádné přímé daně, tedy ani z příjmů, ani z majetku. Obchodní společnosti však musí státu odvádět roční paušální poplatek (akciové společnosti ve výši 781 eur, společnosti s ručením omezeným ve výši 711 eur), přičemž poplatek může být za určitých podmínek redukován. Rozvahu nebo výkaz zisků a ztrát si tedy firmy zhotovují pouze pro vlastní potřebu. Díky výhodnému daňovému režimu zde má trvalé bydliště mnoho movitých Evropanů. Státní výdaje jsou financovány ze systému nepřímých daní, které jsou uvaleny na produkci, zpracování zboží a import všech produktů. Výše těchto nepřímých daní se pohybuje v rozmezí od jednoho do dvanácti procent v závislosti na druhu zboží. Dalším zdrojem státního rozpočtu jsou například daň z elektrické energie či telefonní poplatky. Ekonomika je založena hlavně na chovu ovcí a těžbě dřeva, na vývozu se nejvíce podílí tabák, oděvy a minerální voda. Založení podniku je zde poměrně jednoduché. Nejrozšířenější je založení společnosti s ručením omezeným - Societat Limitada (S. L.). Její základní kapitál musí činit nejméně 3100 eur. Akciová společnost - Societat Anónima (S. A.) - musí mít základní kapitál ve výši nejméně 31 000 eur. Každý zaměstnanec ze své hrubé mzdy odvádí do státní pokladny na sociálním pojištění pět procent ze svého příjmu, zaměstnavatel odvádí dalších 13 procent. Z odvedeného sociálního pojištění jde 51 procent na zdravotní pojištění a 49 procent na důchodové pojištění. Ze zdravotního pojištění jsou potom v případě nemocniční péče, návštěvy lékaře či nákupu léků hrazeny tři čtvrtiny nákladů. Zbylou čtvrtinu si musí každý občan hradit sám. Je tady běžné, že v případě potřeby chodí lékař za pacientem domů.

LICHTENŠTEJNSKO Úředním jazykem je němčina. Mezi cizinci převažují Švýcaři (10 procent), Rakušané (šest procent) a N ěmci (tři procenta). Lichtenštejnsko má jednu z nejvyšších životních úrovní na světě. Základem hospodářství je bankovnictví a průmyslová výroba (přesné strojírenství). Na vývozu se nejvíce podílí dentální výrobky a známky. Dominantní roli nyní hraje sektor služeb, především bankovnictví. Stejně jako ve Švýcarsku i zde banky důsledně dodržují bankovní tajemství. Dokonce je možné zcela anonymně založit bankovní účet (pouze na základě číselného označení), což je podrobováno mezinárodní kritice. Díky nízkým daním je zde registrováno mnoho mezinárodních firem, které ve skutečnosti operují v jiných státech. Společnosti platí daň z výnosu v rozmezí od 7,5 do 20 procent. Daň z příjmů fyzických osob se pohybuje v průměru okolo 10 procent. Základní sazba daně z přidané hodnoty je 7,6 procenta, snížená 3,6 procenta a „super snížená“ 2,4 procenta. Od roku 1924 je Lichtenštejnsko spojeno měnovou a celní unií se Švýcarskem. Členem Organizace spojených národů se stalo až v roce 1990, o rok později pak členem Evropského sdružení volného obchodu (EFTA).

MONAKO Monako je druhým nejmenším státem světa (po Vatikánu). Na dvou kilometrech čtverečních žije téměř 32 tisíc obyvatel, což představuje největší hustotu zalidnění na zeměkouli. Stát tvoří v podstatě město, které se skládá ze skalnatého poloostrova a úzkého pobřežního pásu. Monako je závislé na vlastnictví nemovitostí, dalšími stěžejními obory ekonomiky jsou bankovnictví, pojišťovnictví, lehký průmysl a turistika. N a vývozu se nejvíce podílí chemické a farmaceutické výrobky. Světového významu dosáhlo v padesátých letech minulého století díky kasinu a slavné americké herečce Grace Kelly, která se provdala na monacký trůn. Dnes je Monako známé jako daňový ráj, kde se nevybírají žádné daně, pouze pár poplatků. Členem OSN je teprve od roku 1993, stálé zastoupení v Bruselu má od roku 2000. Monako je úzce napojeno na francouzskou státní politiku, úředním jazykem je právě francouzština (v minulosti byla země pod nadvládou Francie). Stejně jako ve Francii se zde platí eurem. Každoročně se ve městě jezdí Grand Prix Formule 1 a Rallye Monte Carlo. Fotbalový klub AS Monaco potom hraje francouzskou fotbalovou soutěž.

SAN MARINO

San Marino je ze všech stran obklopeno Itálií. Dominují mu tři vrcholy vápencového masivu Monte Titano, vysokého 739 metrů. Úředním jazykem je italština. Než byla vytvořena evropská měnová unie a začalo platit euro, platilo se zde italskými lirami. Do OSN vstoupilo v roce 1992. Hospodářství je založeno na spotřebním průmyslu a turistickém ruchu. Právě z turistiky získává stát celých 60 procent svých příjmů. Více než polovina obyvatel pracuje ve službách, 41 procent v průmyslu a sedm procent v zemědělství. Z průmyslových výrobků jsou nejvýznamnější keramické produkty, nábytek, likéry a oděvní průmysl. Pěstuje se zde zejména obilí, víno, olivy a zelenina. Exportu dominují obilí, vlna, vápno a dopisní známky. Příjmy z prodeje známek se na hrubém domácím produktu podílí deseti procenty. Přímé daně nejsou v San Marinu vybírány. Jsou zavedeny pouze základní povinné poplatky.

EKONOMICKÉ SYSTÉMY EVROPSKÝCH ZEMÍ

LICHTENŠTEJNSKO

*počet obyvatel: 30 tisíc

*hlavní město: Vaduz

*rozloha: 160 km

*HDP na obyvatele: 22 300 USD

*měna: švýcarský frank

*střední délka života: muži 75 let, ženy 82 let

MONAKO

*počet obyvatel: 32 tisíc

*hlavní město: Monako

*rozloha: 2 km

*HDP na obyvatele: 16 000 USD

*měna: euro

*střední délka života: muži 72 let, ženy 80 let

SAN MARINO

*počet obyvatel: 29 tisíc

*hlavní město: San Marino

*rozloha: 61 km

*HDP na obyvatele: 17 000 USD

*měna: euro

*střední délka života: muži 74 let, ženy 79 let

ANDORRA

*počet obyvatel: 67 tisíc

*hlavní město: Andorra la Vella

*rozloha: 453 km

*HDP na obyvatele: 14 000 USD

*měna: euro

*střední délka života: muži 74 let, ženy 81 let

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít