Evropské akcie výrazně klesly, německá burza je nejníže od roku 2016 - Euro.cz

Přihlášení

Evropské akcie výrazně klesly, německá burza je nejníže od roku 2016

, čtk,
Evropské akcie výrazně klesly, německá burza je nejníže od roku 2016
Zdroj: Profimedia.cz

Evropské akcie během dnešního obchodování výrazně oslabovaly, a to zejména kvůli bankovním společnostem a technologickým podnikům. Hlavní index německých akcií DAX se propadl na nejnižší úroveň od konce roku 2016, citelné ztráty dnes utrpěly také další přední evropské burzy. Pražská burza dnes také výrazně oslabila, když index PX klesl o 1,78 procenta na 1060,02 bodu.

DAX uzavřel obchodování s poklesem o 1,58 procenta na 11.066,41 bodu. Podle agentury DPA ho stáhly dolů obavy ohledně světové ekonomiky a italského rozpočtu spolu s propadem na akciových trzích ve Spojených státech. „Důvěra investorů mizí,“ komentoval situaci na akciovém trhu analytik David Madden ze společnosti CMC Markets.

Panevropský index STOXX 600 klesl o 1,14 procenta na 351,06 bodu a dostal se na nejnižší úroveň za více než tři týdny. Akcie evropských bank zažily nejhorší den za téměř šest týdnů a akcie evropského technologického sektoru se propadly nejníže od konce března, napsala agentura Reuters.

Téměř pětiprocentní pokles dnes utrpěly akcie největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank. Reagovaly tak na zprávy o údajném podílu podniku na skandálu kolem praní špinavých peněz v dánské společnosti Danske Bank.

Vývoj hodnoty indexu DAX:
Vývoj hodnoty indexu DAX
Zdroj: Trading Economics

„Máme tu přesně jeden z těch dnů, které jsme jednou za čas očekávali. Během něho si trhy mohutně pustí žilou, a pak to v následujících dnech jen pozvolna více či méně úspěšně dohánějí,“ komentovala dnešní vývoj ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Na tento vývoj v Praze doplatila především technologická společnost Avast, jejíž cenné papíry zlevnily o 4,82 procenta na 79 korun. „Dostávají se pod tlak s ohledem na včerejší (pondělní) výrazný propad technologického sektoru v USA,“ uvedl analytik Patria Finance Karel Sokolovský.

V červeném skončily i všechny finanční tituly, což mimo jiné souvisí s negativním sentimentem v evropském bankovním sektoru. Pojišťovna VIG odevzdala 2,88 procenta na 608 korun, Erste Bank 2,11 procenta na 911 korun, Komerční banka si pohoršila o 1,43 procenta na 894 korun a Moneta Money Bank klesla o 1,26 procenta na 78,15 Kč. Elektrárenská společnost ČEZ odepsala 1,43 procenta na 551 korun.

Bitcoin pokračuje v poklesu: poprvé za více než rok se dostal pod 4500 dolarů

 Bitcoin, ilustrační foto

Přečtěte si také:

Ilona Švihlíková: Poučení z Velké recese? Jaksi nikde

Co si analytici myslí, když kamery neběží

Ilona Švihlíková: Můžeme si dovolit recesi? Centrální banky jsou bez střeliva

ilustrační foto

Diskuze