Evropa vede v mobilních telefonech

28. července 2003, 00:00 - (dr)
28. července 2003, 00:00

Telekomunikace musí snížit náklady o třicet až čtyřicet procentSektor telekomunikací čeká úkol obnovit důvěru investorů v tento trh, orientovat se na perspektivní klienty a otevřeněji komunikovat.Jaký se dá čekat nejbližší vývoj telekomunikačního sektoru v podmínkách stagnujícího hospodářství?

Telekomunikace musí snížit náklady o třicet až čtyřicet procent

Sektor telekomunikací čeká úkol obnovit důvěru investorů v tento trh, orientovat se na perspektivní klienty a otevřeněji komunikovat.

Jaký se dá čekat nejbližší vývoj telekomunikačního sektoru v podmínkách stagnujícího hospodářství? To je základní otázka, na kterou odpovídalo 86 nejvyšších představitelů významných společností z celého světa. Za Českou republiku se průzkumu, který podnikly konzultantská společnost Cap Gemini Ernst & Young a Ernst & Young, zúčastnili například generální ředitel Eurotelu Praha Terrence Valeski a generální ředitel Radiomobilu Roland Mahler.

Největší prostor pro růst je v Evropě

Manažeři se shodli na tom, že klíčovými faktory jsou hlavně schopnost firem znovu obnovit důvěru investorů, zajistit finanční stabilitu, zvolit správný podnikatelský model a orientovat se na perspektivní zákaznický segment. Naprosto samozřejmou podmínkou pro růst je vysoká míra efektivity a schopnost snižovat náklady. A při šetření rozhodně nijak netroškařit. Podle některých manažerů je nutné zredukovat stávající náklady o třicet až čtyřicet procent a dosáhnout dvou až tříprocentního růstu produktivity ročně. Přes prudký rozvoj modernich technologií ve druhé polovině devadesátých let minulého století je podle odborníků stále velký prostor pro poskytování telekomunikačních a IT služeb, a to hlavně v Evropě. Jen 47 procent populace Starého světa má telefonní linku, 56 procent mobilní telefon a 21 procento osobní počítač nebo připojeni k internetu. Naproti tomu v USA a Kanadě má telefon 67 procent lidí, mobilní telefon však jen 41 procento. Zato počítač tam vlastní 61 procento populace a připojení k internetu 52 procenta.

Promyšlenější investice

Změnit se však bude muset i poskytování služeb telekomunikačních firem. Na rozdíl od konce minulého století už nebude cílem poskytovat všechny služby všem zákazníkům. Různé služby se budou poskytovat v závislosti na požadavcích běžným spotřebitelům, malým a středním podnikům, korporacím či vládním institucím. Dotázaní manažeři soudí, že problémem je vysoká míra zadluženosti firem v sektoru telekomunikací a s tím související ztráta důvěry v telekomunikační trh. Společnosti by podle nich měly nejdříve usilovat o snížení zadluženosti na rozumnou míru a o postupnou změnu finanční politiky. To znamená, aby například u nových investic začaly pečlivě sledovat jejich návratnost, stejně jako ziskovost jednotlivých produktů. Potřebná, ba přímo nutná, je také otevřenost komunikovat s finančníky a akcionáři. Důvěra v tento segment trhu by se tak měla vrátit.

Nejhorší strašák: změny regulace

Za největší hrozbu pro úspěšný rozvoj v příštích dvou letech považuje 38 procent dotázaných manažerů změny v regulaci odvětví. Dalšími významnými riziky jsou rostoucí konkurence, z níž vyslovilo obavy 29 procent respondentů, a tržní nejistota, na kterou upozornilo osmnáct procent manažerů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít