Evidenci zpracujete nejlépe přímo v počítači

02. února 2011, 04:04 - Tomáš Johánek
02. února 2011, 04:04

Podnikatelé se dělí z hlediska daňových povinností v zásadě na dvě skupiny. Ti velcí musí vést účetnictví. Ti menší jen daňovou evidenci. Jak dokáže s daňovou evidencí v současnosti pomoci počítačový software?

Foto: photl.com

Daňová evidence nesleduje výnosy a náklady, ale výdaje a příjmy. Jejím cílem je podat přehled o příjmech a výdajích a poskytnout podklady pro zjištění základu daně a pro přehled o stavu majetku podnikatele. K evidenci slouží především peněžní deník, kniha pohledávek a závazků, inventární kniha a podobně.

Nejdřív zkuste demoverzi

Základními kritérii při výběru vhodného počítačového programu musí být především stálá podpora od výrobce (zejména pro zapracovávání změn zákonů), existence demoverze, jež vám umožní program si důkladně vyzkoušet. Nejrozšířenějšími programy pro vedení daňové evidence jsou Money S3 (www.money.cz), Pohoda (www.stormware.cz), Účto 2011 (www.ucto2000.cz), Stereo (www.stereo.cz), JUK (www.kopr.cz), Účto (www.jezeksw.cz), WinStrom (www.winstrom.eu) či Altus Vario (www.ekonomicky-softwaresystem.cz). Kromě programů, které si nainstalujete na počítači, je tu i možnost vést daňovou evidenci přímo na internetu.

Freeware obvykle není aktualizován

Podnikatelům často postačí jednoduchý program stažený z internetu. Je tu však jeden zásadní problém. Složitější programy totiž sice nejsou zadarmo, zato však obvykle obsahují novely příslušných, zejména daňových zákonů. Takzvané freeware programy toto neumí, a tak podnikatele čeká listování stohy nových předpisů a pravidel.

Speciál: Účetnictví

Nový daňový řád přináší malou revoluci Za chybu v účetnictví může vždycky podnikatel

Jedním z nejznámějších freeware programů pro vedení účetnictví je Peněžní deník 1.4. Company’s Portal 1.2 je řešení pro firmy a živnostníky, kteří potřebují mít rychlé, přehledné a kompletní informace o svých činnostech, dodavatelích a odběratelích. Program Deny 1.0 je určen pro každého, kdo potřebuje vystavit fakturu v elektronické podobě. Zejména živnostníkům a začínajícím podnikatelům se může hodit účetní systém freeware Aconto Free. Některé volně šiřitelné programy obsahují i složitější účetní programy a jedná se většinou o jednodušší verze placených programů. Mezi takové patří například program Helios Red Fakturace 2009 – start, Money S3 – start je pak omezenou verzí známého účetního programu Money S3, který patří k nejrozšířenějším účetním programům v České republice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít