Eva Zamrazilová: Euforii krotí předzásobení, růst HDP je ale pevně založen

30. května 2015, 11:09 - Eva Zamrazilová
30. května 2015, 11:09

Předběžný výsledek o letošním vývoji české ekonomiky příjemně překvapil již před dvěma týdny. Aktuální zpřesněná data však přinesla ještě příznivější obrázek. V prvním čtvrtletí se podle nich HDP zvýšil o 3,1 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím a o 4,2 procenta ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku.

Euforii z nečekaně příznivých čísel trochu ochlazuje fakt, že výsledky byly stále ovlivněny předzásobením tabákovými výrobky na konci roku 2013, které způsobilo rozkolísání výběru spotřební daně.

Tento artefakt, který nemá se skutečnou výkonností ekonomiky nic společného, ale neovlivňuje vývoj hrubé přidané hodnoty. Ta vzrostla mezičtvrtletně o 1,6 procenta a meziročně o 3,8 procenta. I to jsou samozřejmě velmi příznivá čísla, která svědčí o tom, že hospodářský růst je pevně založen.


Více o vývoji HDP: Ekonomika rostla o 4,2 procenta. Statistici zlepšili svůj původní odhad


Hlavním zdrojem růstu byla ze statistického pohledu opět domácí poptávka, jejíž oba hlavní pilíře se vyvíjely vyváženě. Spotřeba domácností se meziročně zvýšila o tři procenta, investiční poptávka vzrostla o 3,2 procenta.

Posilování ekonomiky pozitivně ovlivnil vysoký růst zásob nedokončené výroby, což plně odpovídá současné vzestupné fázi hospodářského cyklu. Je otázkou, kdy výrobní kapacity narazí na své mantinely, protože během posledních pěti let byly investice výrazně omezeny.

Růst byl sice tažen domácí poptávkou, to ovšem neznamená, že by exportní výkon ekonomiky byl méně důležitý, či že by dokonce zklamal. Vývoz zboží stoupl o vysokých 8,3 procenta. Zároveň ale rostly velmi rychle i dovozy, protože české exporty jsou stále vysoce náročné na dovozní komponenty a suroviny. Současně jsou dovozy podporovány sílící domácí poptávkou. Proto je ve výsledku příspěvek čistého exportu pro celkový hospodářský růst momentálně marginální.

Graphical visualization of Czech Republic GDP Annual Growth Rate

Nic to ovšem nemění na tom, že exportní výkonnost je tím zásadním zázemím, na němž domácí poptávka může sílit, a to jak prostřednictvím vývoje trhu práce, tak investic. Malá a otevřená česká ekonomika si svoji domácí poptávku – na rozdíl například od USA- vytvořit sama nedokáže.

Z jednotlivých hospodářských odvětví stojí za zmínku robustní výkon zpracovatelského průmyslu, kde stoupla přidaná hodnota o 6,8 procenta. Růst v průmyslu se postupně přenáší do odvětví služeb a dobrou zprávou je rovněž potvrzení ožívajícího stavebnictví.

Do roku 2015 tedy česká ekonomika vykročila velmi sebevědomě. Podle konjunkturních průzkumů má Česko krizi důvěry již konečně za sebou – důvěra podnikatelů i spotřebitelů v budoucí hospodářský vývoj je po sedmi letech obnovena. Tomu napomáhají pochopitelně i příznivější kondice zemí hlavních obchodních partnerů. Klíčová je především konjunktura německé ekonomiky. Předpovědi letošního růstu se v tamní ekonomice postupně zlepšují, aktuální výhled pro rok 2015 se pohybuje kolem dvou procent.

Autorka je hlavní ekonomka České bankovní asociace a bývalá členka bankovní rady ČNB


Čtěte také:

Česká ekonomika nabrala raketové tempo, je na špičce Evropy

Důvěra v českou ekonomiku ukazuje na setrvale dobrý stav

Přebytek zahraničního obchodu klesl o šest miliard, hlavně kvůli strojírenství

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít