Eustream s odvoláním neuspěl. Slovensku zaplatí dvě miliardy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Eustream s odvoláním neuspěl. Slovensku zaplatí dvě miliardy

, čtk,
Eustream s odvoláním neuspěl. Slovensku zaplatí dvě miliardy

Slovenský přepravce zemního plynu Eustream na Slovensku neuspěl v soudním sporu s finanční správou o povinnost zaplatit státu 74,8 milionu eur (2,02 miliardy korun) na zvláštním odvodu. Slovenský nejvyšší soud změnil verdikt soudu nižší instance, který předloni dal za pravdu Eustreamu. Proti rozhodnutí nejvyššího soudu se nelze odvolat. Manažerskou kontrolu v Eustreamu drží skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).

Eustream, který zajišťuje tranzit ruského plynu přes Slovensko dál do západní Evropy, žalobou zpochybnil postup daňového úřadu při výpočtu zvláštního odvodu firmy za rok 2013. Namítal, že jeho zisk, z něhož se zvláštní odvod počítá, vzrostl nikoliv díky lepšímu hospodaření, ale v souvislosti s dodržením evropské legislativy ohledně oddělení dodavatelských a přepravních činností. Bratislavský krajský soud žalobě eustreamu vyhověl.

Nejvyšší soud ale verdikt soudu nižší instance změnil tak, že žalobu eustreamu zamítl. Předsedkyně senátu nejvyššího soudu ve zdůvodnění rozhodnutí kromě jiného uvedla, že zvláštní odvod má charakter přímé daňové platby, která je ve výhradní kompetenci členských zemí EU. Podle soudu tak nelze na zmiňovaný případ použít unijní směrnici o daňové neutralitě.

Skupina EPH kromě manažerské kontroly v eustreamu vlastní 49 procent akcií tohoto přepravce plynu, zbylý podíl má pod kontrolou slovenská vláda.

Zvláštní odvod ve výši 4,356 procenta uvalila na ziskové firmy z regulovaných sektorů ekonomiky včetně energetiky předchozí vláda premiéra Roberta Fica. Současný Ficův koaliční kabinet loni prosadil prodloužení platnosti zvláštního odvodu a přechodné zdvojnásobení jeho sazby na 8,712 procenta ročně. V dalších letech se sazba odvodu ze zisku firem bude podle zákona postupně snižovat a na původní úroveň se vrátí v roce 2021.


Přečtěte si:

400 dní bez ruského plynu. Křetínský na konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou vydělává miliardy

Dodavatelé energií: Eustream skrytě zvyšuje ceny plynu

Polsko a Slovensko uvažují o propojení plynovodem

Německý výrobce technických plynů Linde se s německým Praxairem dohodli na spojení.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze