Euromuzeum bude!

01. června 2012, 13:12 - Johanna Grohová
01. června 2012, 13:12

Mnohokrát byl ten nápad kritizován jako megalomanský, rozmarný a v dnešní krizové době za hranicemi rozumu. Přesto si Evropský parlament nedá říct a nejenže nové muzeum Evropské historie za 56 milionů eur zřídí, dokonce kvůli tomu postaví i nové sídlo.
Plány od francouzského architektonického studia Chaix & Morel na novou budovu ze skla už mají na stole úředníci města Brusel. A vyzvali veřejnost, aby se do 9. června vyjádřila k plánované stavbě, v níž by měla být expozice umístěna.
Má jít o přístavbu Eastmanova domu v parku Leopold. Jde o toho Eastmana, který založil fotografickou společnost Kodak. Dům ve stylu art deco nechal postavit ve třicátých letech minulého století a původně měl sloužit jako zubařská klinika pro děti z chudých rodin. Dnes v něm sídlí úřadovny europarlamentu.
Projekt je problematický z několika důvodů. V prvé řadě, jak už bylo zmíněno, mnoho lidí pochybuje o účelnosti muzea v době, kdy řada vlád má hluboko do kapsy, nemluvě o kolabujícím Řecku a vrávorajícím Španělsku. Ideu zřídit muzeum, které by se věnovalo „evropské“ historii od roku 1945, vyslovil jako první ve svém inauguračním projevu tehdejší předseda parlamentu Hans-Gert Pöttering. Vedení parlamentu pak v roce 2009 rozhodlo, že právě Eastmanova budova bude k tomuto účelu využita. A dosud tímto záměrem nic neotřáslo, ani krize a dluhy.
Druhým zdrojem pochybností je umístění budovy. Samotnému návrhu od architektů asi nelze příliš mnoho vytknout. Dům ze skla je vzdušný a zajímavě členitý, o čemž by si velká část unijních budov v blízkosti mohla nechat jen zdát. Eastmanův dům z roku 1935 od architekta Michela Polaka není ani památkově chráněn. Problémem je ale výška a celkové zasazení do prostředí parku Leopold, který je veden jako zóna kulturního a historického zájmu.
Parlamentní úředníci nicméně tvrdí, že navýšení budovy o tři patra nebude tolik bít do očí, protože skleněná fasáda je průhledná. Rovněž argumentují tím, že další stavební počin v bruselské euročtvrti – „Maják“, který bude stát za místem unijních summitů, budovou Justus Lipsius – má dosáhnout výšky až 70 metrů. Euromuzeum má být vysoké jen 31 metrů.
Na světě existuje řada muzeí, která nemají smysl. Pokud si někdo zřídí expozici o nejdelší housence na světě z vlastních zdrojů, je to jeho věc. Parlamentní úředníci ale rozhodují o penězích, které pocházejí z kapes jiných Evropanů. A o to více by měli zvažovat, na co je vynaloží.
Otázkou také je, z jakého úhlu bude historie Evropy vykládána. Interpretací různých evropských dějinných událostí lze najít spoustu a vybrat jednu přijatelnou pro všechny nebude snadné. Muzeum, které má dokumentovat sjednocování Evropy, tak může naopak odhalit další trhliny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít