Eurokontrolka premiéra Nečase

13. února 2012, 12:01 - Jaromír Bartůněk
13. února 2012, 12:01

Nedávno jsem potkal jednoho známého, nejmenovaného auditora z jistého úřadu. V souvislosti s Josefem Dobešem (VV), pod nímž se kýve židle kvůli hrozbě zastavení operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, prohlásil: „Když chtějí nějakého ministra sestřelit, vždycky ho dostanou na eurodotace. V každém rezortu je v tomhle strašlivý bordel.“

Foto: ČTK

Zaujala mě ve spojitosti s jeho slovy věta premiéra Petra Nečase (ODS), jenž zatím drží nad šéfem školství ochrannou ruku; TOP 09 chce naopak jeho hlavu. Předseda vlády minulý čtvrtek ve Sněmovně prohlásil, že nejenom v odborném aparátu českých ministerstev, ale i na naší politické scéně existuje skutečně jen velmi omezený počet lidí, které můžeme zcela zodpovědně označit za skutečné odborníky na čerpání eurofondů.

Co ale ty tisíce úředníků, kteří jsou placeni přímo z Bruselu a kteří sedí v českých úřadech v sekcích řízení operačních programů Evropské unie? Vždyť jen na školství jich ještě nedávno bylo přes 150. Kanceláře mají v luxusní budově Corso IIa v pražském Karlíně, taktéž pronajaté z peněz tekoucích z EU. Co ti dělají? A co ty tisíce poradců?

Toto programovací období započalo 1. ledna 2007. Vláda sociální demokracie, jež končila 3. září 2006, tedy čtyři měsíce před jeho začátkem, nedokázala schválit a prosadit jeden jediný program, řekl vzápětí Nečas. A zdůraznil: „Celé dva roky od roku 2004 v podstatě nebylo odpracováno prakticky vůbec nic.

Nato sebekriticky prohlásil, že na druhou stranu nemá smysl strkat hlavu do písku. „Údaj, že jsme v čerpání až čtvrtí odzadu, je burcující. Určitě nám tady bliká pomyslná oranžová kontrolka, protože za námi jsou jenom Rumunsko, Bulharsko a Itálie.“ Můj známý auditor měl zřejmě pravdu – strašlivý bordel. Co se vlastně těch x let na českých ministerstvech dělo?

Programy prohlubují schodek

Loni jsme získali z rozpočtu EU o 17 miliard korun méně než o rok dříve. Pokles byl způsoben právě kvůli problémům s některými programy. „I přesto je třeba si uvědomit, že jsme v letech 2004–2011 získali čistých 176,1 miliardy korun, které nám de facto zaplatili evropští daňoví poplatníci,“ konstatuje šéf státní kasy Miroslav Kalousek (TOP 09).

ČR loni obdržela z unijního rozpočtu 72,5 miliardy korun a odvedla do něj 41,7 miliardy. Opravdu jsme tak zůstali stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem. Na základě revize národních účtů jsme ale museli dodatečně odvést do rozpočtu EU zhruba pět miliard. Loni byly rovněž kvůli problémům na české straně pozastaveny platby u operačních programů Doprava nebo Životní prostředí a u Regionálního operačního programu Severozápad. Původně se pozastavení týkalo i programů Jihozápad a Podnikání a inovace; peníze pro ně už ale EK odblokovala.

Problémy s certifikací dotací u Evropské komise začaly v prvních měsících loňského roku, kdy se u přidělování peněz z programů Severozápad a Jihozápad objevilo podezření z korupce. U dalších programů měla zase EK pochybnosti o správnosti dotací některým projektům, jako je třeba zvedací železniční most v Kolíně. Kvůli problémům s čerpáním peněz se loni rovněž prohloubil schodek státního rozpočtu z plánovaných 135 na 143 miliard korun. Největší část příjmů připadá na Fond soudržnosti a strukturální fondy, odkud stát loni získal 43,5 miliardy korun. Příjmy ze společné zemědělské politiky dosáhly 26,5 miliardy.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka poukázal minulý čtvrtek, že Česko dostalo za pět let nynějšího sedmiletého programového období asi jen 17 procent z celkové částky. Zpochybnil i předpoklad, že stát letos získá z fondů 100 miliard, jak si naplánoval v rozpočtu. Místopředseda strany Lubomír Zaorálek se zaměřil na problémový program školství Vzdělání pro konkurenceschopnost (v hodnotě 53 miliard) a na sporné projekty OKNO (za půl miliardy) a také SPORT (za 650 milionů), který Dobeš už zastavil. Zaorálek se odvolával na dopis zástupce Evropské komise Aurelia Cecilia, v němž prý vyjadřuje podezření na podvod. „Je to pro tyto peníze ortel smrti,“ sdělil.

Dobeš ale zdůraznil, že se čerpání peněz od jeho nástupu zlepšilo. Opozici nařkl, že dělá „show a divadlo“. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) nicméně připustil převedení peněz do jiného operačního programu.

Ztráta jistá

Kvůli Dobešově neschopnosti čerpat miliardy, které měly pomoci českému školství, tak zřejmě v době, kdy není na platy učitelů, přijde český státní rozpočet o část těchto prostředků. Potvrzuje to dopis EK s datem 24. ledna 2012 adresovaný českým úřadům, který má PROFIT k dispozici. Je tak ohroženo proplacení projektů, mezi něž patří například rozporuplné státní maturity, reforma VŠ, OKNO, šablony do škol, soustavy kvalifikací, VIP Kariéra, již zčásti zaplacené z peněz českých daňových poplatníků.

V bruselské terminologii se jedná o takzvanou finanční opravu. V dopise to oznamuje generální ředitel Evropské komise pro zaměstnanost Koos Richelle. Upozorňuje, že komisaři kvůli chybám v čerpání pozastavili ministerstvu proplacení žádosti o výplatu evropských fondů, kterou úřad podal 5. 12. 2011. Jde o téměř 47 milionů eur, tedy 1,2 miliardy korun. Tuto částku Dobeš přiznává s tím, že v případě, že by situaci nedokázal do dubna napravit, odstoupí. Ale ztráty hrozí mnohem vyšší.

Komise upozorňuje, že proplácení plateb obnoví, „jakmile orgány ČR přijmou opatření ke zlepšení fungování systémů řízení a kontroly“. O výši finanční opravy, tedy ztráty pro český rozpočet, se bude teprve jednat. To, že k ní dojde, je ale již jisté. Výdaje státního rozpočtu na původní projekty už Brusel Česku neproplatí. Komise upozorňuje, že si vyhrazuje právo v případě nutnosti zastavit celý program.

Nový seriál

Dobeš minulý týden zopakoval, že neví o hrozbě zastavení čerpání 53 miliard. „Není žádná informace, že by nějaký dopis o zastavení programu jakoukoli formou dorazil do ČR.“ Vyzval politiky a novináře, aby nekazili svou kritikou školství pověst Česka v Bruselu. Podle TOP 09 však popírá zřejmá fakta.

Programové období končí v roce 2014 a projekty v hodnotě 27 miliard korun zatím vůbec nebyly v rezortu školství vypsány. „S 35 projekty v hodnotě šest miliard seznámím nejprve Evropskou unii,“ řekl Dobeš, jenž letěl v pátek do Bruselu. Po kritice přitom chystá už další mediální projekt – Češi Evropě. Ten počítá i s natáčením čtrnáctidílného TV seriálu o českých historických osobnostech. Co k tomu říct? Je-li situace opravdu podobná i v ostatních rezortech, je třeba brát slova neznámého auditora a Nečase o oranžové kontrolce zcela vážně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít