EU: Na patenty v českém jazyce zapomeňte

04. listopadu 2010, 14:07 - Hamřík Miloslav, TZ
04. listopadu 2010, 14:07

Evropská komise letos schválila návrh týkající se patentů a patentových řízení a nyní čeká na vyjádření všech členských států. Podle něj by se měly nově stát oficiálními jazyky pro vyplňování a předkládání žádostí o patenty EU pouze angličtina, francouzština a němčina.

Foto: archív Profit

Odpadla by tak povinnost předkládat tyto dokumenty v mateřském jazyce. A právě to ostře kritizuje předseda Unie malých a středních podniků David Šeich: „Je neoddiskutovatelně nutné, aby patenty byly zveřejňovány i v úředním jazyce daného státu. Pro živnostníky, malé a střední podniky a firmy bez zahraniční účasti by to znamenalo zvýšení nákladů na překlady jednotlivých patentů. A to je jen jeden z mnoha důvodů.

Podle Šeicha je tento návrh pro tuzemské podnikatele velmi nevýhodný. V České republice v drtivé většině převažují tzv. uživatelé patentového systému a ti by si museli na vlastní náklady překládat každý patent, který by mohl souviset s jejich podnikatelským záměrem. „Z České republiky proudí do EU cca. 100 evropských patentových přihlášek z celkového počtu cca. 140 000. To je opravdu minimum. Znamená to, že by měl být nový návrh výhodný pouze pro 100 lidí či podniků na úkor všech ostatních,“ dodává Šeich. Je také potřeba zdůraznit, že podle dostupných zdrojů je více než 50% evropských patentů udělováno majitelům ze zemí mimo EU.

Pokud budou patenty k dispozici pouze v anglickém, německém nebo francouzském jazyce, hrozí nárůst soudních sporů v zemích, kde tyto jazyky nedisponují přívlastkem úřední. „Porušení patentu je trestným činem. Všichni také víme, že ve sporech o patenty jde vždy o absolutní porozumění textu a výklad, který se může různit. Evropská komise se tímto návrhem vydala na tenký led,“ říká David Šeich a zároveň dodává, že hrozí i porušení Ústavy ČR. „Je otázkou, zda by nebyla porušena i Ústava České republiky. Pokud budeme považovat patent za právní normu, pak musí být každému z občanů ČR k dispozici v úředním jazyce.

Proti tomuto návrhu se už postavilo i Španělsko a Itálie. Italská ministryně pro evropské záležitosti Andrea Ronchi dokonce pohrozila vetem tohoto návrhu. Rada EU pro konkurenceschopnost by ráda našla kompromisní řešení do konce letošního roku.

EU udělí ročně přibližně 70 000 patentů. „To je z mého pohledu vysoké číslo. Patenty se tak stávají půdou pro narůstající byrokracii a hlavně omezují ekonomiku. Patent je zárukou monopolu a ten je zárukou nulové cenové konkurence,“ uzavírá David Šeich.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná…
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké provedení Bentaygy
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít