EU chce malé firmy naučit reklamě

02. srpna 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
02. srpna 2004, 00:00

PODPORA Z UNIENaučit malé a střední firmy efektivně využívat možnosti reklamy je cílem projektu Evropské unie Leonardo dá Vinci, jehož koordinátorem v České republice se stala ostravská společnost Free Art. Jedním z hlavních argumentů, které zástupci malých a středních firem používají při odmítání reklamy, je argumentace její údajně vysokou cenou a malou účinností.

PODPORA Z UNIE

Naučit malé a střední firmy efektivně využívat možnosti reklamy je cílem projektu Evropské unie Leonardo dá Vinci, jehož koordinátorem v České republice se stala ostravská společnost Free Art.

Jedním z hlavních argumentů, které zástupci malých a středních firem používají při odmítání reklamy, je argumentace její údajně vysokou cenou a malou účinností. „Nemáme miliony korun na to, abychom mohli inzerovat v denících či někde vylepovat billboardy,“ tvrdí zástupce středočeské středně velké stavební firmy Josef Klein.

Odborníci nejen z reklamních agentur ale tvrdí, že při správném výběru formy reklamy se dá dosáhnout velice slušných cen. „Je vždycky nutné analyzovat možnosti a požadavky firmy a na základě toho zvolit správný model reklamy,“ říká Robert Kudláček z reklamní agentury M&M studio.

Dalším zažitým stereotypem je tvrzení firem, že inzerovat nepotřebují, neboť mají specifický okruh zákazníků. V mnohých případech tomu sice takto je, ale například dříve velmi úzce regionální pivovar Bernard z Humpolce se díky poměrně rozsáhlé

reklamní kampani stal známým i v jiných místech republiky.

ZA ČTVRT MILIONU EUR

Produktem projektu, jehož koordinátorem v České republice se stala ostravská společnost Free Art, má být mimo jiné ČD-ROM se softwarem pro simulaci reklamních kampaní, vícejazyčným slovníkem základních pojmů v reklamě a médiích a ukázkami nejlepších kampaní malých a středních podniků v evropských zemích. Podle ředitele reklamní společnosti Free Art Tomáše Sokolovského je pro výše uvedené úkoly k dispozici celkem čtvrt milionu eur, tedy necelých osm milionů korun.

„Náš průzkum odhalil zajímavou věc. Malé a střední firmy, které již mají s reklamou zkušenost, většinou oceňují její efektivitu. Podnikatelé bez zkušeností s reklamou ji naopak odmítají s poukazem na vysokou cenu a malý přínos,“ tvrdí Sokolovský. Právě firmám dosud odmítajícím reklamu by měl projekt dokázat její smysluplnost, pokud je dobře připravená.

Zejména malé firmy, jako jsou pekárny, restaurace či další provozovny, oslovují své potenciální zákazníky maximálně letáky či inzercí například ve Zlatých stránkách nebo místním tisku. „Nejlepší reklamou je pro mě

doporučení ostatních,“ řekl Profitu pražský čalouník Martin Měchura.

**EFEKTIVITA NA PRVNÍM MÍSTĚ

Podle Roberta Kudláčka by na prvním místě měla být vždy efektivita reklamy. „Letáky zastrčené do poštovní schránky mezi další reklamní tiskoviny moc efektivní nejsou,“ připomněl Kudláček jednu z nejčastějších forem reklamy zejména ve velkých městech.

Přesto se však zdá, že se, pokud jde o prezentaci i malých a středních firem, blýská na lepší časy. Pozitivní změny se projevují zejména při prezentaci firem v zahraničí. Podle vládní agentury na podporu obchodu Czech-Trade se výrazně zvýšila schopnost českých firem předvést své výrobky či služby v zahraničí. Zvyšuje se zejména kvalita lidí, kteří firmy zastupují, firmy se lépe orientují v zemích svých potenciálních obchodních partnerů.

(Glosu k tématu najdete na str. 22.)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít