Esej: Méně velet a víc sloužit - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: Méně velet a víc sloužit

Přemysl Souček,
Esej: Méně velet a víc sloužit
Zdroj: Vojtěch Velický

Proč jeden šéf umí své lidi nadchnout, strhnout k tomu, že jim nevadí zůstat v práci déle, a jiný to nesvede, i kdyby se rozkrájel?

Nejrůznějších kurzů manažerských dovedností je k mání spousta. Jejich problémem je, že se jich zhusta nezúčastňují ti, kteří to potřebují nejvíc. Tedy samotní manažeři. Nejčastěji proto, že si vůbec neuvědomují, že by něco takového potřebovali. A nemusí to být z nadutosti. Oni si to opravdu nemusejí uvědomovat. Nebo věří, že na to nemají čas.

Podle loňského průzkumu agentury Behavio v českých firmách dokáže opravdu nadchnout své podřízené jen 13 procent šéfů. Naopak 36 procent své lidi v podstatě nezaujme. V roce 2014 průzkumná společnost SearchForce zjistila, že třetina manažerů neumí převzít zodpovědnost za vlastní rozhodnutí. A do třetice: podle středoevropského průzkumu Hay Group dokonce 65 procent šéfů svým přístupem „nepodporovalo výkonnost týmu“.

Umět nadchnout

Jenže šéf, tedy manažer, potřebuje umět nadchnout lidi. A potřebuje umět na pracovišti vytvářet dobrou atmosféru. Když pro nic jiného, tak alespoň proto, že dobrá atmosféra vede k vyššímu obratu až o 20 procent, což je obvykle právě to, co očekávají majitelé. Nedobrá atmosféra nejen snižuje obrat i efektivitu, ale je i jedním z hlavních důvodů fluktuace. Zvyšuje ji téměř o 70 procent.

Z průzkumů mimo jiné vyplývá, že tuzemští manažeři často používají jen dva způsoby řízení: dominuje direktivní řízení a doplňuje jej způsob „udělám to sám“. Vyznavači první metody patří právě k těm, kteří si svoji nedostatečnost neuvědomují. Ale i ti, již se „obětují“ a nakonec práci udělají sami, si…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?