Error na padáku. Mladí podnikatelé z Liberce vyvinuli vlastní záchranný systém pro malé drony - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Error na padáku. Mladí podnikatelé z Liberce vyvinuli vlastní záchranný systém pro malé drony

,
Error na padáku. Mladí podnikatelé z Liberce vyvinuli vlastní záchranný systém pro malé drony
Zdroj: Archiv iMK system

Na trhu jim chyběl cenově dostupný záchranný systém pro malé drony. František Manlig s Martinem Klesalem ze startupu iMK system se proto rozhodli vyvinout vlastní.

S bezpilotním létáním se úzce pojí otázka bezpečnosti. Řeší ji nejen národní autority, ale i samotní letci, kteří chtějí v případě selhání techniky ochránit svůj i cizí majetek, nemluvě o zdraví lidí. Jedním z nejjednodušších řešení jsou malé padáky, které se v případě poruchy postarají o měkké přistání dronu. Takové zařízení vyvíjejí pod svou startupovou firmou iMK system imladí podnikatelé z Liberce František Manlig a Martin Klesal.

Jak vás napadlo vyrábět zrovna padáky pro drony?

Klesal: Již dlouho jsem létal s drony a jednoho dne jsem natáčel skupinové video. Napadla mě myšlenka, co by se stalo, kdyby dron selhal a na někoho spadl. Byl jsem rozhodnut si padák pro dron koupit, ale na trhu byly jen ty pro profesionální drony za astronomické ceny. Zde vznikla myšlenka vyrobit si padák na dron sám. A postupně ho udělat cenově dostupným pro amatérské piloty.

Můžete laikovi popsat, jak zařízení funguje?

Manlig: Padák zabalíte do boxu, nasadíte na dron pomocí kotvicích popruhů a zapnete elektroniku. Ta následně v případě pádu zajistí vypuštění padáku. Samotný pád pak uživatel ovládat nemůže, záleží na větru, hmotnosti dronu a podobně. Padák lze použít i opakovaně, což byl jeden z hlavních parametrů pro vývoj. Snažíme se také umožnit nasazení padáku na co nejvíce dronů.

Jakou má váš padák maximální nosnost?

Manlig: Jsou doporučené bezpečné rychlosti klesání, které jsou kolem 4,5 až šest metrů za…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?