Ernst & Young: Fúze a akvizice v roce 2011? Klíčová bude důvěra investorů

22. února 2011, 13:15 - Profit, TZ
22. února 2011, 13:15

Hodnota transakcí vzrostla loni o čtvrtinu, v private equity dokonce o 90 procent, transakce se ale odehrávají zejména v rozvíjejících se ekonomikách.

Foto: Profimedia

I když se světová ekonomika potýká s nejistotou a hospodářské oživení je v řadě zemí pomalé, globální transakční aktivita podle společnosti Ernst & Young v roce 2010 mírně posílila. Počet fúzí a akvizic je zatím o 3 % vyšší než v roce 2009. Jejich celková hodnota však již dosáhla 1,9 bilionů amerických dolarů, což je o 26 % víc než v roce 2010. Stále to nicméně není ani polovina historického rekordu z roku 2007, kdy byly realizovány fúze a akvizice v celkové hodnotě 4,7 bil. USD .

Korporace, které úspěšně přestály krizi, i private equity společnosti měly v loňském roce dost hotovosti neboť se zlepšila dostupnost úvěrů. Od větší investiční aktivity je však odrazovala nejistá globální ekonomická situace, způsobená mimo jiné úspornými opatřeními vlád, zvyšujícím se daňovým zatížením, měnovými potížemi některých zemí a obavami z legislativních zásahů.

V prvním pololetí roku 2010 fúze a akvizice v důsledku toho zaznamenaly dokonce klesající trend. K určitému oživení došlo až ve třetím čtvrtletí, kdy byly ohlášeny čtyři z deseti největších letošních transakcí . Zatímco v západní Evropě se v posledním kvartálu roku fúze a akvizice dokonce dostaly na pětileté minimum , celkový mírný nárůst transakcí je především zásluhou obchodů v rozvíjejících se ekonomikách.

Pro rok 2010 bylo charakteristické nestejnoměrné oživení transakční aktivity,“ upozorňuje Petra Wendelová, partnerka Ernst & Young pro oblast fúzí a akvizic. „Zatímco na rozvíjejících se trzích počet transakcí roste, v rozvinutých zemích je jich stále minimálně.“ Rozvíjející se ekonomiky skutečně zaznamenaly v letošním roce výrazné zvýšení objemu fúzí a akvizic. Celková hodnota transakcí uzavřených v nejsilnější čtyřce BRIC (tj. Brazílií, Ruskem, Indií a Čínou) se blíží 372 mld. USD, což je bezmála o polovinu (46 %) víc než v roce 2009 .

Private equity společnosti zažívají comeback

Private equity ukončily frustrující období nuceného klidu, kdy se nedařilo v důsledku krize realizovat akvizice ani divestice. Za rok 2010 ohlásily 1 778 transakcí v celkové hodnotě 196 mld. USD . Prioritou ovšem nejsou akvizice, ale naopak exity, protože v letech 2008 a 2009 bylo málo prodejních příležitostí umožňujících zbavit se za dostatečně atraktivní cenu „zralých“ společností v investičním portfoliu. Vedle prodeje je další exitní alternativou primární emise akcií, nicméně dotáhnout vstup na burzu do úspěšného konce bylo v posledních měsících obtížné a nejisté.

Rostoucí portfolio private equity z období boomu v letech 2006–2007, je dnes „zralé“ na prodej, očekáváme, že se v příštím roce na kapitálovém trhu objeví řada nových emisí z těchto zdrojů. Velkou část letošních exitů představovaly sekundární buyouty, tedy odkupy jinými private equity společnostmi.

Od krize k oživení

Zajímavým trendem poslední doby je růst počtu akvizic iniciovaných kupujícím, letos představují 8 % z celkového objemu transakcí, což je nejvíce za posledních 10 let . „Je to důležitý signál, zejména pro Českou a Slovenskou republiku, kde existuje řada privátně vlastněných společností, jejichž vlastníci a zakladatelé po 20 letech řeší problém nástupnictví a i když často aktivně nehledají strategického partnera, proaktivní iniciativa za strany zájemce může hrát klíčovou roli.“ upozorňuje Petr Kříž, výkonný ředitel oddělení transakčního poradenství Ernst & Young specializující se na oblast fúzí a akvizic.

V roce 2011 budou fúze a akvizice méně často řešit naléhavou potřebu zbavit se nevýkonných aktiv, případně aktiv, která nejsou klíčová, a naopak častěji půjde o strategické transakce. Klesne počet transakcí realizovaných za „výprodejní“ ceny, protože transakční násobky šly v průběhu letošního roku nahoru. Podniky mají pevnější půdu pod nohama a zaměřují se na strategické transakce, které pečlivě plánují i realizují.

V podnikové sféře pozorujeme nový vývoj,“ říká Petr Kříž. „Společnosti jsou připraveny na akvizice, ale zatím jen vyčkávají, trpělivě sledují trh, dobře vědí, kde je hodnota, mají hotovost i přístup k úvěrům. Poptávka je velká, ale je potlačovaná. Společnosti mají jednu nohu na plynovém pedálu a druhou na brzdě. Jde jim o tu pravou strategickou akvizici v pravé chvíli.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít