Epidemie v evropském fotbalu

26. listopadu 2009, 12:52 - Pavel Hanslíček
26. listopadu 2009, 12:52

Sázkařský skandál zasáhl až jedenáct zemí, z manipulace je podezřelá i UEFA

Více než 50 domovních prohlídek, téměř 30 zadržených osob, 200 podezřelých a stejný počet ovlivněných zápasů. To je stručná vizitka zřejmě největšího skandálu v historii evropského fotbalu odhaleného předminulý týden německou justicí. Celkem mělo dojít k manipulaci utkání v devíti až jedenácti zemích, kromě Německa šlo především o Chorvatsko, Bosnu, Slovinsko, Turecko, Maďarsko a Rakousko. V těchto státech byly dokonce ovlivněny zápasy místních nejvyšších soutěží. Dále se pochybnosti dotýkají přinejmenším tří utkání Ligy mistrů, dvanácti Evropské ligy a také jednoho kvalifikačního klání o mistrovství Evropy hráčů do 21 let. Hodnota zabavených finančních prostředků jen v Německu činila milion eur, objem nelegálně získaných výher by měl přesahovat deset milionů eur. To však nemusí být konec, jak deníku Financial Times Deutschland (FTD) potvrdil vyšetřovatel Alexander Bachmann. „Je to jen špička ledovce, počet podezřelých i prověřovaných zápasů se jistě ještě určitě zvýší,“ řekl FTD Bachmann.

Navigátor opět na scéně Hlavním centrem skandálu je Německo, kde policie zadržela patnáct osob. Mezi nimi Chorvata Anteho Sapinu známého pod přezdívkou Navigátor, jenž byl hlavním organizátorem dosud největší německé sázkařské aféry z roku 2005. Německý rozhodčí Robert Hoyzer tehdy přiznal, že za úplatek v podobě plazmové televize a za 67 tisíc eur v hotovosti zmanipuloval 23 utkání. Za to si Hoyzer se Sapinou odseděli téměř tři roky. Kdo bude nakonec obviněn, ukážou až další týdny. Již nyní je ale jasné, že gang měl desítky členů a byl velmi dobře organizovaný. Působili zde experti na jednotlivé evropské ligy i specialisté zaměření na oslovování jednotlivých týmů, trenérů a rozhodčích. Stejně jako celá jména zatčených je v Německu z důvodů dalšího vyšetřování zatím tajný i seznam postižených klubů. Přesto se objevila první podezření. Deník Süddeutsche Zeitung (SZ) zveřejnil, že ke klubům zapleteným do skandálu patří druholigový VfL Osnabrück a týmy z regionální ligy SSV Ulm a SC Verl.

Rozšíření skandálu Kromě Německa zadrželi dva podezřelé i ve Švýcarsku. Dle tamního tisku se jedná o italského středopolaře Maria Bigoniho z FC Gossau a senegalského útočníka Omara Fayeho z FC Thun. Oba hráče jejich kluby suspendovaly, a Bigoni navíc již přiznal, že mu byla učiněna nabídka na manipulaci jednoho zápasu. Přitom se objevilo další podezření dotýkající se dvou přátelských střetnutí, které odehrál bosenský NK Travnik právě ve Švýcarsku. Při nich se podvodníkům podařilo do balkánského klubu prosadit dva hráče, kteří pomohli zajistit požadované výsledky, díky nimž sázkaři vydělali více než 152 tisíc eur. Počátkem minulého týdne se zátahová vlna přelila na jih Evropy. Nejdříve bylo v Itálii v pondělí zatčeno devět osob a v úterý se zase objevila informace, že Evropská fotbalová unie UEFA předložila řeckému fotbalovému svazu důkazy o manipulaci čtrnácti zápasů v místních ligách. Nicméně v případě zatýkání v Itálii není jisté, zda existuje spojení s německým skandálem.

Nevinná UEFA? Vážnost situace potvrzuje i skutečnost, že UEFA na minulou středu svolala do svého sídla ve švýcarském Nyonu krizové zasedání. Na něm oznámila, že podezřívá pět klubů ze zmanipulování sedmi zápasů v letošních předkolech Ligy mistrů a Evropské ligy. Jde o albánské týmy KF Tirana a Vllaznia Skadar, lotyšský Dinaburg Daugavpils, slovinský NK Lublaň a maďarský Honvéd Budapešť. Dle prohlášení UEFA jsou podezřelí i tři rozhodčí a jedna osoba s vazbami na UEFA. Němečtí vyšetřovatelé prý ale zkoumají i možnost, že podvodníkům pomáhali přímo funkcionáři UEFA. V Lize mistrů totiž platí, že rozhodčí se dozvídají pouze den předem, které konkrétní utkání budou řídit. Je tedy zřejmé, že sázkařům by včasné informace o sudích velmi pomohly. Dle informací Süddeutsche Zeitung je okruh podezřelých poměrně úzký – pouze desítka funkcionářů UEFA zná dopředu místa nasazení rozhodčích.

Přesun do Asie Rozsah současného skandálu je o to více zarážející, že se fotbalové organizace snaží manipulacím zápasů všemožně předcházet. Například Mezinárodní fotbalová federace FIFA spustila již v roce 2006 svůj „FIFA Early Warning System“. Podobně i UEFA zavedla počátkem tohoto roku systém včasného varování před sázkovými podvody BFDS. Ten sleduje nejen všechny zápasy celoevropských soutěží, ale i veškerá utkání ve dvou nejvyšších ligách a poháry v členských zemích. Celkem by tak každoročně mělo projít kontrolou asi 29 tisíc zápasů. Sázkovým podvodům se brání i jednotlivé státy: například v Německu jsou limitované částky sázek i výher a od loňska není možné sázet jinak než se zákaznickou kartou. Na toto úsilí reagují podvodníci a přesouvají svou aktivitu do oblastí, jež sázení nekontrolují – často je to Balkán nebo Asie. Je proto příznačné, že právě z Balkánu a okolí pochází velká část v Německu zatčených podvodníků. Jedná se zejména o Chorvaty, Slovince a Turky. Z údajů FIFA zároveň vyplývá, že devět z deseti pokusů o manipulaci zápasů je iniciováno v Asii, na niž zároveň připadá většina z každoročně ve fotbale prosázených sto miliard eur (odhad FIFA – pozn. red.). Mekkami ilegálních sázek se stala Hanoj, Bankok a Šanghaj. To potvrdila i loňská razie Interpolu. V rámci operace „Soga II“ bylo v Číně, Indonésii, Malajsii, Thajsku a Vietnamu odhaleno přes tisíc ilegálních sázkových kanceláří a zadrženo 1300 podezřelých.

* BOX
Největší sázkařské skandály**
2006: Aféra Juventusu Turín, která se stala největší skandálem v historii italského fotbalu. Manažer klubu Luciano Moggi ovlivnil ve prospěch Juventusu v sezoně 2004/2005 celkem 29 z 38 zápasů. Vyšetřování se týkalo celkem desíti klubů italské první a druhé ligy. Juventus přišel o dva mistrovské tituly a v ročníku 2006/2007 sestoupil do druhé ligy.
2005: Brazilští podnikatelé si objednávali u rozhodčích výsledky zápasů a celkem vydělali téměř 400 tisíc eur, přičemž rozhodčí dostávali v přepočtu mezi čtyřmi a šesti tisíci eur za utkání. Celkem byly anulovány výsledky jedenácti zápasů.
2005: Největší skandál v historii německého fotbalu, v němž se jednalo o 23 zápasů 2. a 3. ligy i německého poháru. Za jejich manipulaci bylo zodpovědné trio chorvatských bratrů Ante, Milan a Filip Sapinovi spolu s německým rozhodčím Robertem Hoyzerem. Hoyzer a Ante Sapina skončili za mřížemi, další účastníci dostali podmínky.
1971: Úplatkářská aféra, jež postihla 18 utkání 1. německé ligy v ročníku 1970/1971. Do skandálu bylo zapleteno deset bundesligových celků. Celkem bylo potrestáno 50 hráčů, navíc šest funkcionářů a dva trenéři dostali zákaz činnosti, dva kluby přišly o licenci. Pramen: DPA

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít