E-peněženky zarazil zákon

02. dubna 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
02. dubna 2007, 00:00

MIKROPLATBY Pro placení malých částek, takzvané mikroplatby, jsou v současnosti nejvhodnějším nástrojem elektronické peněženky a prémiové SMS. S rozvojem webu a internetových médií vyvstal před provozovateli některých webových stránek problém.

MIKROPLATBY Pro placení malých částek, takzvané mikroplatby, jsou v současnosti nejvhodnějším nástrojem elektronické peněženky a prémiové SMS.

S rozvojem webu a internetových médií vyvstal před provozovateli některých webových stránek problém. Pokud chtěli po uživateli zaplatit malou částku za přístup do archivu, přečtení článku nebo jiný obsah webu (hudební soubory, vyzvánění, loga pro mobily), narazili na neefektivitu provádění takových plateb pomocí běžných internetových platebních metod. Právě pro tyto malé platby pohybující se v řádech haléřů, korun nebo desítek korun se ujal název mikroplatby.

Hlavním požadavkem na mikroplatbu tak jsou co nejnižší transakční náklady, které by neměly překročit samotnou platbu. Druhým, stejně důležitým předpokladem pro jejich efektivnost je rychlost, tedy převedení peněz k prodávajícímu nejlépe on-line. Reakcí na potřebu mikroplateb se staly takzvané elektronické (nebo virtuální) peněženky. Velmi rozšířené jsou také mikroplatby prostřednictvím mobilního telefonu, respektive krátkých textových zpráv (SMS).

E-PENĚŽENKY ZMIZELY

Fungování elektronické peněženky je založeno na jednoduchém principu. Po zřízení účtu u provozovatele peněženky si uživatel na virtuální účet pošle peníze a pak je jednoduše používá pro další platby na internetu. Veškeré platby přitom probíhají on-line a jsou tedy velmi rychlé.

V tuzemsku fungovalo v minulosti hned několik českých systémů elektronických peněženek. Jejich činnost ale „utnul“ v roce 2002 nový zákon o převodech peněz. Ten totiž zásadně omezil možnosti převodů, které podle něj mohou provádět pouze banky. Systémy jako Monetka a I like Q tak z českého trhu zmizely. Monetka získala v roce 2004 od České národní banky povolení a o rok později provoz obnovila. V současnosti jej ale opět pozastavila. Ostatní „e-peněženky“ už z prachu nepovstaly vůbec.

Mezi nejznámější zahraniční e-peněženky patří systémy PayPal, PayPay a MoneyBrookers. Všechny tři jmenované elektronické peněženky je už možné používat pro odesílání i přijímání plateb také v Česku. Jejich prostřednictvím lze převádět i vyšší částky, a proto jsou použitelné i pro běžné elektronické obchody. Implementace přitom není nijak náročná. Transakční náklady na převod peněz jsou u všech tří zmiňovaných systémů různé a platba probíhá on-line. Většinou se ale neplatí za převod peněz v rámci jedné peněženky a zpoplatněny jsou až výběry, respektive převod částky na bankovní účet.

Nevýhodou elektronických peněženek v Česku je zatím stále nízký počet jejich uživatelů. V zahraničí se elektronickým peněženkám daří a používají je miliony zákazníků. Větší rozšíření e-peněženek v Česku je tak nejspíš pouze otázkou času.

PLATBA SMS ZPRÁVOU

Druhou dostupnou možností provádění mikroplateb jsou v Česku takzvané Premium (či „prémiové“) SMS. Jde o krátké textové zprávy zpoplatněné zvláštním tarifem a zasílané na speciální číslo. Službu Premium SMS poskytují mobilní operátoři prostřednictvím takzvaných agregátorů - například Comgate, Pipay, Pipeline a další. Zájemce o příjem mikroplateb ve formě Premium SMS uzavírá dohodu pouze s agregátorem, který také dodá technické řešení a zajistí implementaci konkrétního řešení.

Platba probíhá tak, že uživatel odešle SMS s určitým textem na dané „premiové“ číslo a peníze jsou mu buď vyúčtovány v rámci měsíčních plateb, nebo strženy z předplaceného kreditu. Jako odpověď je pak doručena SMS s heslem pro vstup na stránky nebo stažení obsahu. Horní hranice pro Premium SMS je 100 korun.

Hlavní nevýhodou této formy mikroplateb jsou především velmi vysoké náklady. Operátoři i agregátor si totiž za zprostředkování platby účtují provize a k příjemci platby se tak dostane pouze zhruba 40 procent z ceny SMS. Premium SMS tedy v podstatě nesplňují jeden z požadavků na mikroplatby, totiž co nejmenší transakční náklady. Výhodou je naopak rychlost platby (maximálně minuta) a velký počet potenciálních uživatelů -zatímco elektronickou peněženku používá velmi malé procento lidí, mobilní telefon vlastní prakticky každý.

Speciálním typem mobilní mikroplatby jsou takzvané M-platby. Z českých operátorů je provozuje pouze T-Mobile. Horním limitem pro tyto platby je 700 korun a je možné platit v internetových i kamenných prodejnách.

Placení probíhá prostřednictvím webové platební brány, na kterou je uživatel přesměrován. Stejně jako u Premium SMS se pak placená částka odečítá z kreditu nebo připisuje na měsíční vyúčtování služeb.

M-platby jsou však omezeny pouze na klienty T-Mobile, respektive vlastníky SIM karet tohoto operátora.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít