Enzymy za miliardy

03. října 2007, 15:27 - Anna Klepalová
03. října 2007, 15:27

Kouřimská firma je jedním z největších výrobců L-karnitinu na světě

V malém středočeském městečku Kouřim investovali Švýcaři více než pět a půl miliardy korun během patnácti let. Prostředky směřovaly do výroby farmaceutických a potravinových doplňků ve firmě Lonza Biotec patřící ke švýcarské skupině Lonza. Nejznámějším produktem kouřimské Lonzy je potravinový doplněk L-karnitin, který se zde vyrábí už od roku 1993.

Na světové úrovni.

Lonza je velkým světovým hráčem na poli Life Science, především díky výrobě i výzkumu farmaceutických produktů i potravinových doplňků. Její farmaceutické závody najdeme po celém světě, v Japonsku, Spojených státech nebo v Belgii. Celkově má firma přes sedm tisíc zaměstnanců. Do České republiky přišla švýcarská společnost v roce 1992, kdy převzala Výzkumný ústav pro biofaktory a veterinární léčiva (Spofa) a rozjela výrobu L-karnitinu, který dnes tvoří zhruba polovinu výroby. Dalším významným milníkem v historii firmy byl rok 2003, kdy zde švýcarský koncern investoval do fermentačních a navazujících technologií kolem jedné a půl miliardy korun, což kouřimský závod pozvedlo na světovou úroveň. V současnosti disponuje bioreaktory o objemu 15 m3, 50 m3 a 75 m3 a jejich celkový objem tvoří 475 m3. Na otázku, proč si Švýcaři vybrali k tak vysokým investicím právě český závod, odpovídá jeho ředitel Vladimír Pitín: „Je to zásluhou několika aspektů. Jedním z nich jsou nižší výrobní náklady, kromě toho jsme prokázali legislativní připravenost. Byl proveden audit a náš tým dokázal, že umí podpořit složitou výrobu, nejen z hlediska technologického, ale také z hlediska výzkumu.“ Bez významu jistě nebyla ani finanční pobídka od CzechInvestu ve výši 626 milionů korun.

Na pomoc slinivce.

Letos byla v Lonze Biotec dokončena další investice přesahující miliardu korun. Firma totiž začala spolupracovat s americkou společností Altus Pharmaceuticals na novém výrobku s pracovním názvem ALTU-135. Jde o farmaceutické enzymy lipázu, proteázu a amylázu. Tento produkt ocení především lidé s poruchami funkce slinivky břišní, kteří s jeho pomocí budou moci jíst normálně. Jak tvrdí Vladimír Pitín, spolupráce firmy Altus a kouřimského závodu je americko-japonsko-švýcarsko-českým projektem, kdy japonská laboratoř dodává základní technologii a know how, Američané jsou zákazníci a konzultanti a Češi se Švýcary se soustředí na výzkum. „To, že máte laboratorní výsledky v malém, ještě neznamená, že můžete produkovat v měřítku 75 m3. My se soustředíme především na finální výzkum a spolu se švýcarskými kolegy se podílíme na aplikování procesu přímo do výroby. Umíme výrobu z laboratoře do praxe přenést ve velice krátkém čase, a to je také jeden z důvodů, proč si nás zákazník vybral,“ vysvětluje Pitín.

Významný zaměstnavatel.

Lonza Biotec je pro svůj mikroregion přínosem především vzhledem k množství vytvořených pracovních příležitostí. „Lonza je významným zaměstnavatelem v regionu a je také partnerem města,“ potvrdila týdeníku EURO starostka Kouřimi Zuzana Čiháková. Vladimír Pitín dodává: „S městem máme vynikající spolupráci, věřím, že je s námi spokojeno. Snažíme se přispívat na konkrétní projekty.“ Kouřimská Lonza navíc není pouhou montovnou, jak bývá v Čechách zvykem, když zde investuje zahraniční firma, ale zaměstnává vysoký podíl lidí s vysokoškolským vzděláním. Jsou zapotřebí především ve výzkumném centru, které se stále rozšiřuje. „Ve firmě je řádově šestnáct procent vysokoškoláků a snažíme se číslo stále navyšovat. Zaměstnanci jsou naším největším vlastnictvím,“ říká kouřimský ředitel. Přiznává však, že kvalifikovaná pracovní síla se nehledá snadno. V současnosti ve středočeském závodě pracuje 366 lidí.

Všechno na vývoz.

Společnost je držitelem mnoha certifikátů jakosti a v pravidelných intervalech bývá kontrolována jak Státním ústavem pro kontrolu léčiv, tak jeho americkou obdobou Food and Drug Administration (FDA). Vybrané karnitinové výrobky se navíc každoročně podrobují přísné kontrole Unie ortodoxní židovské kongregace v USA a získávají Kosher certifikát. Téměř veškerá produkce kouřimské firmy směřuje do zahraničí. Zhruba 45 procent je distribuováno do Spojených států, třetina míří do Japonska a zbytek do celého světa. Do budoucna Lonza Biotec plánuje rozšiřování výroby. „Neustále hledáme po světě nové projekty. Naší velkou konkurenční výhodou je kvalita a rychlost, jakou jsme schopni se na projekt připravit. Kromě toho stále ještě nabízíme příznivou ceny,“ říká Vladimír Pitín. Zároveň ale přiznává, že nárůst plateb za energie je nepříjemnou položkou, která konkurenceschopnost českého závodu může snížit.

Box:
Spalovač tuků L-karnitin je látka podobná vitaminům. V současnosti jde o módní záležitost v oblasti výživy. Používá se například při dietách či jako potravinový doplněk pro sportovce, protože působí jako akcelerátor spalování tuků. Další využití může mít v chovu hospodářských zvířat. V Čechách se s L-karnitinem, vyrobeným biotransformací v kouřimské Lonze, setkáte jen výjimečně. Poznáte ho podle označení Carnipure. Je vyroben fermentační technologií a Lonza Biotec vlastní na svůj postup patent.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít