Enwox v potížích. Dodavatel elektřiny vypovídá smlouvy velkým odběratelům

David Tramba 30. června, 16:44  -  David Tramba
30. června, 16:44

Dopis o ukončení dodávky s platností od příštího dne. Tuto nepříjemnou zkušenost má podle informací webu Euro.cz několik velkých odběratelů. Ačkoli hradily všechny platby včas, musejí si nového dodavatele hledat magistrát Jablonce nad Nisou a také vodárenské podniky v Ostravě a Karlových Varech. Důvodem jsou problémy dodavatele Enwox Energy.

Euro.cz má k dispozici kopii dopisu, který dodavatel Enwox Energy doručil ve čtvrtek 29. června vedení města Jablonce nad Nisou. Strohou formou v něm oznamuje, že s platností od následujícího dne ukončí dodávky elektrické energie a že město má co možná nejdříve uzavřít smlouvu s novým dodavatelem.

Dopis podepsaný prokuristou Enwox Energy Lukášem Weiszem zmiňuje dvě příčiny. Enwox prý měl potíže s opožděnými úhradami faktur ze strany několika velkých zákazníků, ale i s navýšením nákupní ceny silové elektřiny a požadovaných garancí ze strany obchodních partnerů.

Vedoucí oddělení veřejných zakázek na jabloneckém magistrátu Jiří Kučera portálu Euro.cz vypovězení smlouvy potvrdil. Stěžoval si také na neférové jednání Enwoxu. „Po celou dobu smluvního vztahu docházelo ze strany dodavatele k neprofesionálnímu jednání ve formě chybně vystavovaných faktur, nevracení přeplatkových záloh a jiných,“ uvedl Kučera.

S ohledem na platnou legislativu bude město muset podepsat smlouvu s novým dodavatelem nejpozději do deseti pracovních dnů. Tento případ není podle zdrojů portálu Euro.cz výjimečný. Enwox Energy prý ukončil dodávky energie také vodárnám v Ostravě a Karlových Varech. „Ano, mohu vám tuto informaci potvrdit,“ reagovala mluvčí Ostravských vodáren a kanalizací Radka Vanková.


Přečtěte si o honu za levnější elektřinou


Zprávu potvrdila i druhá zmíněná vodárna. „Naší společnosti vznikne pravděpodobně škoda, kterou budeme od firmy Enwox Energy v souladu se smlouvami soudně vymáhat,“ odpověděl ředitel společnosti Vodárny a kanalizace Karlovy Vary Antonín Jágl.

Na dotazy webu euro.cz později reagoval i výkonný ředitel Enwox Energy Lukáš Weisz. Ukončení smluv má mít souvislost s „očistou“ firmy před plánovaným vstupem nového investora. „V souvislosti s tím bylo po provedení interního auditu ze strany potenciálního partnera doporučeno naší společnosti provést ukončení dodávek komodity malé části zákaznického portfolia, jevící se jako problematické,“ řekl Weisz.

Smlouvy vypovídá i další dodavatel

Rychlé vypovídání smluv se netýká jen firmy Enwox Energy. Dodavatel One Energy & One Mobile nedávno ukončil smlouvu s ostravským magistrátem, údajně kvůli ekonomické nevýhodnosti. „Smluvní dokumentace umožňuje oběma smluvním stranám podat výpověď s výpovědní lhůtou jeden měsíc bez udání důvodu,“ vysvětluje ředitel One Energy & One Mobile Martin Los.

Podle vyjádření výkonného ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiřího Gavora takto někteří menší dodavatelé postupují v případě, kdy vzroste tržní cena elektřiny či plynu a nevýhodně uzavřené smlouvy by je stahovaly do ztráty či dokonce existenčně ohrožovaly. Enwox Energy i One Energy ČR patří mezi členy ANDE.

Firma Enwox Energy vznikla v únoru 2014, sídlo má v Ostravě. Jejím vlastníkem je slovenský podnikatel Pavol Konečný. Podle statistik správce energetického trhu OTE v květnu dodávala elektřinu do 6484 odběrných míst a zemní plyn do 1079 odběrných míst. Své služby nabízela hlavně veřejnému sektoru.

Dále čtěte:

Dotační eldorádo. Bioplynové stanice loni shrábly osm miliard

Liberalizovaný trh s energiemi do Česka přivábil Švýcary a Italy

Srovnání Česko versus okolní země: Kde je nejdražší elektřina?


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tento pátek bude svátek
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít