Energetický guláš přestává chutnat

16. února 2004, 00:00 - Stranu připravil VÍT SMRČKA
16. února 2004, 00:00

S RŮZNÝMI OČEKÁVÁNÍMI PŘISTUPUJÍ INVESTOŘI, ODBORNÁ I LAICKÁ VEŘEJNOST K OBNOVITELNÝM ZDROJŮM ENERGIE (OZE). JEDNI PŘEDPOKLÁDAJÍ, ŽE TZV. ZELENÁ ELEKTŘINA POMŮŽE ZLEPŠIT ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. PRO JINÉ JSOU OZE ZÁRUKOU SNÍŽENÍ ZÁVISLOSTI NA FOSILNÍCH PALIVECH.

S RŮZNÝMI OČEKÁVÁNÍMI PŘISTUPUJÍ INVESTOŘI, ODBORNÁ I LAICKÁ VEŘEJNOST K OBNOVITELNÝM ZDROJŮM ENERGIE (OZE). JEDNI PŘEDPOKLÁDAJÍ, ŽE TZV. ZELENÁ ELEKTŘINA POMŮŽE ZLEPŠIT ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. PRO JINÉ JSOU OZE ZÁRUKOU SNÍŽENÍ ZÁVISLOSTI NA FOSILNÍCH PALIVECH.

Mnozí investoři začínají spatřovat v OZE zajímavou formu podnikání s podmín kami, které v jiných oborech nenajdou. Stát ukládá povinnost odebrat jejich produkci, v tomto případě elektřinu. Zároveň stanoví pro toto “ zboží“ vyšší než tržní cenu, kterou dosahuje konkurence s klasickými energetickými zdroji. Někteří experti zase považují OZE za pouhý doplněk energetiky, který není schopen zabezpečit společnosti její energetické potřeby. Jiní upozorňují, že zplodiny z biomasy mohou být jako z uhlí. “ Kdo se v tom má vyznat,“ posteskl si Profitu například jeden z členů samosprávy severočeské obce, která pracuje na své energetické koncepci. Rozdílnost názorů se uplatňuje i v přípravě zásadních energetických norem. Ještě na současném zasedání poslanecké sněmovny by měl být přijat zákon o obnovitelných zdrojích energie. Zároveň je projednávána novela energetického zákona. Problematikou OZE se zabývá příprava Státní energetické koncepce, kterou by rovněž v nejbližších týdnech měla projednat vláda. Za tímto účelem se konal v minulých dnech vládní seminář, kde nezávislí odborníci i představitelé ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstva životního prostředí (MŽP) přednesli rozdílené přístupy na využití obnovitelných zdrojů. MPO sází ve svém scénáři spíše na využití uhlí a jaderné energie, MŽP preferuje více OZE a plyn. Různé přístupy se projevují i na komunální úrovni. Například některé obce na Chomutovsku se bojí, že přijdou kvůli chystané chráněné ptačí oblasti v Krušných horách o miliony. Tyto peníze jim slíbil investor, který chce v horách stavět větrné elektrárny. Na rozdíl od vstřícného postoje samospráv horských obcí zastupitelstvo města Krupky na Teplicku v lednu odmítlo na svém území povolit stavbu větrných elektráren. „Vysoké stožáry a další obdobné projekty by svým vzhledem a charakterem provozu narušily jedinečný rekreační a ochranný ráz Krušných hor, a to nedopustíme,“ řekl v této souvislosti starosta města Milan Puchar. Peníze od investora město nepřesvědčily.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít