Energetické společnosti zmrazí ceny, ušetří podnikatelům statisíce korun ročně

03. října 2011, 14:25 - Profit, TZ
03. října 2011, 14:25

Přední odborníci z energetické oblasti, kteří se včera sešli v Poslanecké sněmovně, se shodli, že je třeba řešit nárůst cen energií především pro malé a střední podnikatele (MSP).

Foto: Profimedia.cz

Reálně totiž hrozí, že kvůli razantnímu zvyšování cen elektrické energie a plynu by mohlo české podnikatele razantně zatížit. To by mělo negativní dopad na českou ekonomiku. Energetické společnosti proto nabídnou MSP zafixování cen elektřiny a plynu na současné úrovni a to až na dva roky.

Podle makroekonomického předpokladu vývoje konečné ceny elektřiny lze očekávat nárůst v rozmezí pět až sedm procent v závislosti na výši státního příspěvku na obnovitelné zdroje energií. V případě, že příspěvek zůstane na současné úrovni, lze očekávat dramatičtější zvýšení cen energií. Pro malé a střední podnikatele by to znamenalo během následujících let zvýšení výdajů za energii přinejmenším o desetitisíce korun.

Profesor Michal Mejstřík z Národní ekonomické rady vlády ČR (NERV) uvedl, že jsou ceny energií tvořeny na energetických burzách, proto řešení problematiky budoucího zvyšování cenového vstupu elektřiny by se mělo ubírat efektivnější spotřebou ze strany MSP, volbou dlouhodobě stabilních dodavatelů a flexibilních nabídek ze strany dodavatelů, které by více reflektovaly skutečné potřeby malých a středních podniků.

Pro majitele malých a středních firem jsou podle aktuálních průzkumů současné ceny energií v České republice velice často nepřijatelné. To ostatně potvrzují i ekonomové z NERVu. Přední ekonom doc. Jiří Schwarz z Národní ekonomické rady vlády navrhl řešení pro lepší konkurenceschopnost českých MSP vůči jiným zemím EU: „Možnou cestou pro podnikatele se jeví fixace cen, která umožňuje předpovídat vývoj výdajů a jejich garanci dodavatelem po dohodnutou dobu.“ Schwarz zároveň připomněl, že takové řešení již existuje a je jen otázkou času, kdy se rozšíří mezi podnikatele.

Přítomní ekonomové zdůraznili, že produkty, které umožňují fixaci cen elektrické energie a plynu již  stabilně zaručuje na trhu například společnost E.ON nebo třeba RSP Energy apod. „Můžeme říci, že lze zaručit do roku 2013 ceny energií, které jsou v současné době pod průměrem trhu,“ dodal Jiří Schwarz z NERVu. V rámci programu Efekt 2010- 2011 Ministerstva průmyslu a obchodu ČR je kladen zvýšený důraz na podporu bezplatného energetického poradenství, které je komplexně nabízeno stabilními dodavateli energií.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou…
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Technologie
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít