Emmerová končí, krize pokračuje

17. října 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
17. října 2005, 00:00

ZDRAVOTNICTVÍ Minulý týden opět potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví je nejslabším článkem jakékoliv vlády od vzniku samostatné České republiky. Ani další šéfce tohoto rezortu Miladě Emmerové se nepodařilo obhájit křeslo.

ZDRAVOTNICTVÍ Minulý týden opět potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví je nejslabším článkem jakékoliv vlády od vzniku samostatné České republiky. Ani další šéfce tohoto rezortu Miladě Emmerové se nepodařilo obhájit křeslo.

Odvolání Emmerové přišlo jen několik dní po stávce soukromých lékařů, kterým se nelíbilo, že dostávají peníze od zdravotních pojišťoven až s několikaměsíčním zpožděním. Lékaři také požadovali odchod ministryně zdravotnictví, premiér Jiří Paroubek ale tehdy eventuální odchod Emmerové odmítl. Situace se výrazně změnila poté, co Emmerová nepřistoupila na možnost, že by rezort zdravotnictví řídil Paroubkem prosazovaný šéf České lékařské komory David Rath, a to z pozice jejího náměstka. Poslední kapkou pak bylo zřejmě to, že minulé úterý všech šest dosavadních náměstků nabídlo ministryni svou rezignaci.

KDO BUDE NÁSTUPCEM?

Premiér Paroubek nakonec ministryni odvolal a má za ni údajně dva náhradníky. Jedním z nich je právě Rath a druhým náměstek ministerstva Jiří Koskuba, který do nástupu nového šéfa bude rezort fakticky řídit z pověření vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha. Toho zase pověřil řízením ministerstva zdravotnictví prezident Václav Klaus. Je ale otázkou, zda by jmenování Ratha ministrem situaci v rezortu uklidnilo. Šéf lékařské komory má totiž mezi lékaři a zdravotními pojišťovnami mnoho kritiků a odpůrců. Premiér by rád jméno nového ministra sdělil veřejnosti ještě tento týden. Rath navíc musí řešit to, zda by jako ministr zůstal v čele komory, nebo nikoliv. Sám tvrdí, že dlouhodobý souběh funkcí není možný.

CHCEME SCHOPNÉHO MANAŽERA

Sama zdravotnická veřejnost by v čele ministerstva ráda viděla především schopného manažera a výkonného úředníka. Zatím jediným nelékařem na tomto postu byl ekonom Jan Stráský. Poradce ve zdravotnictví Pavel Hroboň soudí, že nový ministr by měl být především schopným úředníkem, který zajistí, aby systém fungoval a situace se nadále zbytečně nezhoršovala. „Žádné zásadní zlepšení ve smyslu reformy systému se totiž nedá stihnout,“ připomněl Hroboň blížící se termín parlamentních voleb. Rath podle jeho slov tyto předpoklady nemá.

Pokud by se Rath ministrem stal, chce chápat tuto funkci jako výzvu, která se neodmítá. Z odborného hlediska sice podporuje zvyšování spoluúčasti pacientů, jako ministr by ale zachoval program ČSSD a na vyšší spoluúčasti by netrval.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít