Elita nad šlichtou

19. ledna 2010, 11:18 - Benjamin Kuras
19. ledna 2010, 11:18

Proč v Česku nemůže existovat pravicová politika

Konečně jsem na to přišel. V Česku není pravicová politika, protože poslanci bez rozdílu politické příslušnosti po dvaceti letech kapitalismu a čtyřech letech Pravicové kuchařky jedí levicově. V parlamentních stravovnách je česká politická elita bezohledně týrána tak poutavými cenami, že je k nim kulinárně připoutaná. Ve které pražské restauraci dostanete polévku za 8 korun, salát za 7, smaženou rybu za 59, kuřecí prsa za 64?
Normální smrtelník si představuje, že za tyto ceny se vládcové země cpou v luxusním historickém prostředí luxusními lahůdkami jako jejich kolegové v parlamentě londýnském, pařížském či římském. Objev, že tomu tak není, je jednou z nejpřekvapivějších událostí mé gastrožurnalistické kariéry. Návštěva poslanecké restaurace (stravovny?) je jako cestování časem zpět do osmdesátých let. Jídelní lístek hýří vynalézavostí socialistické poetiky: Kuřecí kapsa Mušketýr. Kuřecí steak Casanova. Kuřecí směs Barona Prášila. Měšec starého mnicha. Kovářova směs. Medailonky starého tuláka. Divotvorný hrnec. Miska Pepka námořníka. No dobře, podobné literární klenoty najdete tu a tam ještě někde Na Růžku v Uničově. Ale vsadím se, že nikde nikdo nikdy nedokázal trumfnout parlamentní „Kanimůřin mls“ sestávající ze špaget, slaniny, cibule, česneku, smetany, nivy, mandlí a eidamu. Chybí už jen hořčice a kečup, které ale zase najdete společně se smetanou, pórkem, cibulí, žampiony a vepřovou panenkou v těch Medailoncích starého tuláka. Jak je možné, že elitě národa už jen při čtení jídelníčku neběhá mráz po zádech a nechá si to líbit? Že tam neuspořádá za naše peníze pravicový převrat? A jestliže ji to dodnes nenapadlo (nebo si netroufla, protože hospodský je pán?), jak od ní můžeme očekávat pravicový přístup k čemukoli jinému? Až ji to někdy napadne a troufne si, třeba se začne i zamýšlet na tím, jak změnit vztah člověka a jídla tak (půjčuji si slogan italského gastrofilozofa Carla Petriniho), „abychom my jedli jídlo, a ne aby jídlo jedlo nás“. A že nás jídlo doslova požírá, se už dnes můžeme dočíst ve stovkách publikací, z nichž jsem si oblíbil „Diet For a Dead Planet“ čili Dieta pro mrtvou planetu od Američana Christophera D. Cooka. Z té si budeme občas citovat, abychom začali konečně vnímat, co s námi, naším zdravím a našimi životy výrobci potravin provádějí. Zatím jako chuťovku tuto větičku:
„Agrobusiness vyžaduje každý den nové oběti: farmáři jsou vymazáváni z krajiny, aby se už nikdy nevrátili, místní a regionální značkoví potravináři a prodejny jsou vysávány čím dál většími korporacemi, patentovaná semínka geneticky modifikovaných rostlin se větrem snášejí na sousední pole a ničí udržitelné biologické alternativy. Ztrácíme kontrolu nad ,absolutním počátkem‘ života.“
Poslanci leví, praví, zelení, duhoví i bezbarví: začněte prosím vnímat, co jíte. Jak se to vypěstovalo, co je v tom přidáno, odkud se to dovezlo. Proč se sežene čím dál míň produktů domácích, proč mizí tolik různých druhů plodin a omezujeme se na čím dál menší volby? Ví třeba někdo, jaká odrůda (z těch kdysi běžných osmi) jsou „konzumní brambory“? Až vás, vůdcové národa, někdy napadne, že byste se ještě někdy včas chtěli najíst opravdového jídla, než přestane existovat úplně, zde máte od Pravicové kuchařky nástin české zemědělské politiky, která konzervuje pestrost života, rozšiřuje výběr nabídky, a tím i svobodu volby, a vytváří podnikatelské a pracovní příležitosti pro velký počet lidí. 1. Neprodané produkty českých farmářů rozdat českým chudým, kterých s krizí, nezaměstnaností a růstem dluhu přibývá. Vybírat na ně speciální existující granty EU, jichž například Francie umí využít stonásobně lépe než Česko. (Není lepší neprodané mléko darovat školám, školkám, nemocnicím a hospicům místo vylévání do polí?). 2. Převést vlastnictví a správu státních zemědělských pozemků na obce, podle historického katastrálního dělení. Nechat je na nich hospodařit nebo je pronajímat místním farmářům a potravinářům a podporovat jejich distribuci. Samozřejmě nebude možné se vyhnout korupci i na obecní úrovni, ale bude to alespoň korupce férověji a skromněji rozdělená mezi více lidí menšími a lépe hlídatelnými korupčními částkami než dnešní miliardová korupce hrstky mocných mafiánů. A něco těm obcím v kasičce přece jen zůstane. 3. Vynalézat alternativní způsoby potravinové distribuce konkurující supermarketům (místní trhy, přímý rozvoz spotřebitelům, restauracím, atd.) 4. V současné zemědělské politice EU využít všech výhod a grantů, aby potraviny dovážené z Holandska nebyly levnější než ty pěstované za humny. Zrušení současné zemědělské politiky EU odložit někdy do budoucna, až EU zkrachuje nebo se z Francouzů stanou altruisté.
Výsledek? Snížení nadvýroby donutí supermarkety platit farmářům vyšší výkupní ceny ze svých 40% marží. A rozšíření alternativních prodejů vytvoří cenovou konkurenci, která supermarketům znemožní zvyšovat ceny spotřebitelům. Že supermarkety zchudnou nebo jich pár i zkrachuje? Smůla.

(prapor)
Jak je možné, že elitě národa už jen při čtení jídelníčku v parlamentní vývařovně neběhá mráz po zádech a nechá si to líbit? Že tam neuspořádá za naše peníze pravicový převrat? A jestliže ji to dodnes nenapadlo (nebo si netroufla, protože hospodský je pán?), jak od ní můžeme očekávat pravicový přístup k čemukoli jinému?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít