Elektronické knihy: Češi si zatím moc nepočtou

02. září 2009, 04:01 - Jan Němec
02. září 2009, 04:01

Trh s elektronickými knihami se začíná rozhýbávat. E-knihám odborníci věštili velkolepou budoucnost, o jejich rozšíření se ale postarala až společnost Amazon. Zatímco v USA se čtečky e-knih prodávají po statisících, český trh stále dříme.

Autor: amazon.com

Tištěné knihy měly být v dnešní době téměř přežitkem. Tedy alespoň podle předpovědí digitálních nadšenců, kteří už před několika lety odhadovali, že papírové čtivo rychle vytlačí z trhu jeho elektronická podoba. Předpovědi se však nevyplnily, byznys s digitálními knihami se rozjíždí daleko pomaleji.

O významný krok kupředu se postaral až přede dvěma lety americký internetový obchod Amazon. Ten se rozhodl vyjet ze zajetých kolejí e-shopu a vyvinul vlastní čtečku elektronických knih s názvem Kindle. Zároveň s ní rozjel prodej elektronických knih. Přestože už na trhu byla řada čteček od konkurenčních firem jako Sony nebo Bookeen, právě propojení čtečky s pohodlnou možností nákupu obsahu do ní definitivně přesvědčilo uživatele. Výsledkem byl půl milion prodaných přístrojů Kindle v roce 2008. Letos se i díky nové verzi čtečky mají prodeje posunout o řád výš až na několik milionů. Analytik Mark Mahaney ze společnosti Citi Investment Research odhaduje, že v příštím roce mohou tržby z Kindle vzrůst až na 1,2 miliardy dolarů. Tvořily by tak až čtyři procenta z tržeb Amazonu.

Sázka na podnikání s e-knihami se Amazonu vyplatila. Přestože klasické knihy nebudou svými digitálními „sestrami“ jen tak nahrazeny, analytici očekávají v příštích letech strmý růst prodejů e-knih. I proto se snaží na trhu uchytit i další firmy, a to jak se čtečkami, tak s digitálním knižním obsahem. O rostoucím významu elektronických knih ostatně svědčil i loňský ročník největšího knižního veletrhu ve Frankfurtu. Čtečky od Amazonu i Sony se těšily obrovskému zájmu a diskuse o budoucnosti elektronických knih patřily mezi nejsledovanější. Knihkupci totiž doufají, že by e-knihy mohly v budoucnu významně pomoci trhu postiženému klesajícím zájmem lidí o klasické papírové knihy.

Konkurence to bude mít těžké

Situace na trhu elektronických knih do jisté míry připomíná začátky legálního stahování digitální hudby. Také trh s digitální hudbou se rozjížděl pomalu. O jeho rozvoj se zasloužila až společnost Apple se svým stylovým přehrávačem iPod a na něj napojeným obchodem s hudebním obsahem iTunes. Apple si díky jednoduchému nápadu nabídnout zároveň hardware i obsah postupně vybudoval vedoucí pozici na trhu.

Strategie Amazonu je velmi podobná, a není proto divu, že někteří analytici čtečku Kindle nazývají „knižním iPodem“. Také Amazon vyrobil vlastní přístroj a nabídl pro něj zároveň i obsah. Koupě některé z 300 tisíc Amazonem nabízených knih je díky jeho obchodnímu modelu otázkou několika vteřin. Nepotřebujete k tomu počítač, stačí si do čtečky, se kterou je možné připojit se na internet, stáhnout knížky přímo ze stránek Amazonu. Vedle knih navíc Kindle umí listovat i novinami. Amazon proto nabízí předplatné několika deníků, které každé ráno přistanou ve čtečce. Svou roli v růstu trhu s digitálními knihami sehrály jistě i ceny. Za stažení jedné knihy zaplatí uživatel zhruba 10 dolarů.

Slabinou e-knih od Amazonu je však protipirátská ochrana. Ta stejně jako u hudebních souborů omezuje možnost kopírování koupené knihy. Ochrana s sebou přináší jednu nepříjemnost: zakoupenou e-knihou si de facto nikdy nemůžete být jisti. Pokud společnost Amazon například narazí na problémy s autorskými právy, může knihu ze čtečky „na dálku“ vymazat. V jednom případě to už v minulosti učinila.

Přestože se Amazon zaměřil především na trh v anglicky mluvících zemích, nemá ve světě prozatím žádnou významnou konkurenci. Na trh se sice hodlá pustit společnost Google, ta ale zřejmě knižní novinky a bestsellery v nejbližší době nenabídne. Už nyní ve spolupráci s firmou Sony Google zpřístupnil více než milion knih v elektronické podobě. Ty však patří do veřejně přístupných fondů, nechráněných autorskými právy.

Výběr v Česku je zatím malý**

Amazon v Česku svou čtečku Kindle nenabízí. Je sice možné objednat si ji přes internet, obsah v češtině ale v e-shopu Amazon uživatelé nenajdou. Čtenáři však mají na výběr hned několik konkurenčních digitálních čteček.

Cena čtečky Kindle přesahuje 400 dolarů, a našince tak vyjde na více než osm tisíc korun. Vedle možnosti stahování e-knih z internetu je možné přes kabel nahrávat do její paměti i vlastní obsah. Přímo v českých obchodech je pak možnost koupit si konkurenční výrobky od firem Sony a Bookeen. Ani ty ale nejsou levnější: ceny v e-shopech až na jednu výjimku přesahují devět tisíc korun. Nejlevnější čtečkou je tak model Bookeen Cybook GEN3 s cenou těsně pod osm tisíc. Vedle specializovaných čteček však existují i další možnosti listování elektronickou knihou – v kapesním počítači či mobilním telefonu včetně populárního iPhonu.

Pomineme-li možnost stažení nelegálních kopií knih, kterých jsou plné pirátské stránky, jsou možnosti výběru obsahu ještě tristnější než v případě hardwaru. Oficiální obchod s placenými a legálními e-knihami v Česku prozatím neexistuje. Majitelé čteček se tak musejí spoléhat na omezené zdroje. Jedním z největších je server palmknihy.cz. Ten nabízí zdarma ke stažení asi 3600 knih, u nichž vypršela autorská práva. Zájem není zanedbatelný: doposud bylo ze serveru palmknihy.cz staženo více než 5,5 milionu e-knih. Prodejem knih se zabývá také web digibooks.cz. Elektronické knihy nabízel i e-shop Vltava.cz. Ten se ale letos dostal do velk
ých problémů a prodej prozatím ukončil.

Situace se zřejmě jen tak nezmění. S e-knihami prozatím nepočítají ani knihkupci, ani knižní nakladatelství. Například populární Albatros podle mluvčího Radovana Suka v dohledné době vydávání knih v elektronické podobě neplánuje. „Prozatím zůstaneme u klasických tištěných knih,“ tvrdí Suk. Podobně je tomu i u nakladatelství Fragment. Maximum digitalizace jsou u ní podle Ivy Bastlové z PR oddělení CD či DVD přikládaná k tištěným knihám.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít