Elektronická komunikace

07. července 2003, 00:00 - Generální ředitelství cel
07. července 2003, 00:00

vaše dotazy, naše odpovědiV souvislosti s přechodem na elektronickou formu komunikace mezi firmami a celními úřady dojde za nedlouho k podstatné změně. My, jako doposud schválený dovozce, chceme si tuto pozici udržet.

vaše dotazy, naše odpovědi

V souvislosti s přechodem na elektronickou formu komunikace mezi firmami a celními úřady dojde za nedlouho k podstatné změně. My, jako doposud schválený dovozce, chceme si tuto pozici udržet. Zajímalo by mě, zda je výhodnější zachovat si přenos elektronických dat mezi naší firmou na „vlastních zaměstnancích (deklarantech)“, nebo se odevzdat do rukou některé z mnoha celních agentur? Pravdou je, že nám v této chvíli tyto služby poskytuje jistá celní agentura, ale - i když s jistým odkladem - DPH a případně clo stejně musíme hradit jako firma. Vezmu-li současnou situaci, tak v souladu se záměrem vrcholového vedení firmy máme společnosti, které se zabývají převážně vývozem zboží, a to jak do současných zemí EU, resp. do zemí kandidátských, tak do tzv. třetích zemí. V těchto navíc jsou převážně nakupovány suroviny nutné pro výrobu. Hodláme tyto činnosti sjednotit a tím odstranit práci velkého počtu současných expedičních skladů, kde každý má „svého“ deklaranta. Z toho tedy pramení má výše uvedená otázka, zda přijmout nabídky softwarových společností na služby NCTS a V AN operátora, nebo se dohodnout s jistou celní agenturou.

K vašemu dotazu ve věcí elektronické komunikace mezi firmami a celními úřady sdělujeme, že tato forma komunikace je již dnes předpokladem pro povolování zjednodušených postupů a místního řízení včetně tranzitních operací NCTS. Jak sám uvádíte, jste si této situace vědom, i toho, že tento trend bude nadále pokračovat. Podstata vašeho dotazu však směřuje k tomu, abychom vám doporučili jakou volit koncepci. Zda vlastními prostředky s využitím služeb V AN operátorů, nebo celou tuto činnost smluvně zajistit specializovanou celní agenturou. Znalosti a zkušenosti, které v současné době máme, jsou s oběma variantami. Jsou firmy, které mají zcela nebo téměř zcela vedeno účetnictví včetně skladového, skladovou evidenci a logistiku elektronicky a na tomto jsou postaveny i celní programy. Jiné firmy zase si najmou firmu - tak, jak je to v současné době ve vašem případě - která jim plně zabezpečuje všechny úkony a kontakt s celními úřady. Obě varianty v zásadě fungují a i v zahraničí jsou oba způsoby aplikovány. Rozhodnutí je však vždy na deklarantovi - firmě, která při svém rozhodování zpravidla bere do úvahy rozsah stávajících a budoucích aktivit spojených s celním řízením, množství exportních a importních míst, stupeň elektronizace skladové evidence a skladového účetnictví, úroveň a rozsah logistiky uvnitř i vně firmy, porovnání mzdových i jiných nákladů s náklady za služby celní agentury apod.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít