Elektronická faktura ušetří náklady,

29. září 2003, 00:00 - Přílohu Speciál připravili ZDENĚK KUBÍN, JAKUB TUREK
29. září 2003, 00:00

SDRUŽENÍ PRO INFORMAČNÍ SPOLEČNOST (SPIS) SE ZA CELOU DOBU SVÉ EXISTENCE (DNES UŽ VÍCE NEŽ PĚT LET) SNAŽÍ PROSADIT FUNKČNÍ INFORMAČNÍ SPOLEČNOST V ČR.

říká výkonná ředitelka Sdružení pro informační společnost Šárka Beránková

TEDY V ZÁSADĚ TO, ABY INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE (ICT) EFEKTIVNĚ USNADŇOVALY LIDEM KAŽDODENNÍ ČINNOSTI, PROTOŽE PRÁVĚ K TOMU JSOU URČENY.

SPIS také důrazně prosazuje, aby informační a komunikační technologie byly výrazným pomocníkem podnikatelům. To se mimo jiné odráží například v úsilí urychlit zavádění a širší praktické uplatnění elektronického podpisu nebo širší uplatnění elektronické komunikace mezi podnikatelskými subjekty a státní správou. I to byla témata, o nichž jsme před letošním ročníkem veletrhu Invex hovořili s výkonnou ředitelkou Sdružení pro informační společnost Šárkou Beránkovou.

* Jak vidíte současné prosazování informačních technologií do veřejné správy? A jak k tomu SPIS přispívá?

SPIS vítá posun v přístupu politické reprezentace k informatizaci veřejné správy a k širšímu vnímání důležitosti ICT. Vznik Ministerstva informatiky ČR je toho jasným důkazem. Také byl vytvořen základní legislativní rámec pro budování informační společnosti, rozbíhají se některé projekty, jako je budování komunikační infrastruktury veřejné správy či spuštění portálu veřejné správy. Dá se tedy říci, že vše by mělo být na nejlepší cestě. Bohužel, nejde to tak rychle a jednoduše, jak bychom si všichni přáli a občané potřebovali.

* Například?

Příkladem může být zákon o elektronickém podpisu, který sice vstoupil v platnost před třemi roky, ale přesto doposud nenachází své širší uplatnění. Občané musejí i nadále svůj čas krátit ve frontách na úřadech. A dalo by se pokračovat. Jsme si vědomi toho, že není možné chtít věci hned, ale přimlouváme se za podstatně rychlejší legislativní změny, a tím vytváření lepších podmínek pro zavádění informačních a komunikačních technologií do běžného života. SPIS jako profesní sdružení nejvýznamnějších ICT firem v ČR je připraven kdykoliv nabídnout oponentní názor komerční sféry na materiály a projekty, které ministerstvo informatiky předkládá, a jsme rádi, že se tomu ve většině případů i děje.

* Má SPIS v současné době nějaké konkrétní téma, kterým se zabývá?

Ano, SPIS v současné době například usilovně pracuje na problematice elektronické faktury. V prosinci 2001 přijala Evropská unie směrnici o elektronické fakturaci, ve které vyzvala členské státy, aby do 1. 1. 2004 přijaly pro tuto oblast vnitrostátní legislativu. ČR se jako přistupující člen bude muset také přizpůsobit. Nejdůležitějším článkem této směrnice je zajištění přijetí elektronické fakturace všemi členskými státy. Přestože zmíněná směrnice ukládá členským státům povinnost přijímat k tomuto datu faktury odeslané elektronickými prostředky, ponechává jim značnou svobodu při stanovení podmínek. Zmíněná směrnice dále povoluje elektronickou úchovu elektronické fakturace aumožňuje členským státům tvorbu vlastních předpisů týkajících se formy elektronické úchovy. Tato směrnice představuje nový impulz v elektronické revoluci, který prověří stav v této oblasti a urychlí harmonizaci legislativy elektronické fakturace, elektronické úchovy dokladů a podávání daňového přiznání v jednotlivých zemích EU.

* Co konkrétně v tomto směru navrhujete?

Zpracovali jsme projekt, který jsme nazvali „Normální je fakturovat elektronicky“. Je to sjednocení pravidel elektronické fakturace, vytvoření „návodu“ pro finanční úřady a pro podnikatelskou sféru v souladu se Směrnicí EU a hlavně následná popularizace používání elektronické faktury jako plnohodnotného daňového dokladu. Z našich analýz současného stavu a právních možností vyplývá, že elektronická forma daňových a účetních dokladů je za splnění všech technických podmínek přípustná a je možno na základě daňových dokladů v uvedené formě prokazovat nárok na odpočet daně. Bohužel, informovanost v České republice je v této oblasti velmi nízká. Řada zodpovědných pracovníků o možnosti elektronické fakturace neví. Především se obávají názorů finančních úřadů, kterým předkládají daňová přiznání.

* Proč by měly firmy chtít rychle prosadit možnost elektronické fakturace?

Protože elektronická fakturace by mimo jiné ve svém důsledku měla vést k efektivnějšímu zpracování dokladů, zejména pak ušetří na nákladech. Jenom na poštovném se ušetří na straně odesílatele minimálně 10 Kč. Výhody na straně příjemce jsou však podstatně větší a odhadují se až na 30 Kč za doklad. Středně velká firma, která měsíčně posílá kolem 5000 a přijímá 2000 dokladů, tak ušetří za jediný měsíc zhruba 110 000 korun. A to nepočítáme úspory za archivaci a manipulaci s archivovanými daty.

* To jsou nesporné výhody. Neexistují ale i nevýhody?

Samozřejmě, že vše má své pro, ale i proti. Elektronická faktura není výjimkou. I ona má svá rizika, která jsou spojena zejména s možností zneužití elektronických dokladů, jejich kontroly a technického řešení. Samotná hodnověrnost elektronického dokladu je velkým oříškem. Nad všemi těmito otázkami nyní společně s ministerstvem financí diskutujeme a snažíme se najít východiska. Věříme, že i elektronický podpis bude v tomto případě hodnotným pomocníkem. Dá se ale říct, že elektronická fakturace by umožnila hlavně zefektivnit administrativní činnosti. Její zavádění však vyžaduje spolupráci státní správy a soukromého sektoru a SPIS v tomto případě slouží jako iniciátor a koordinátor aktivit vedoucích ke zkvalitnění a následnému plnému využití všech výhod elektronické fakturace v souladu se Směrnicemi Evropské unie.

* V říjnu se opět koná náš největší veletrh informačních technologií Invex. Účastní se ho SPIS nějakou formou?

SPIS letos pořádá odborný seminář na téma „Státní informační a komunikační politika do roku 2006“. Půjde o věcnou diskuzi zástupců komerční sféry a předních politických činitelů, do níž se pochopitelně budou moci zapojit i posluchači. Zveme všechny vaše čtenáře, aby se na tuto diskuzi přišli podívat. Seminář se bude konat druhý den veletrhu, tj. 7. 10. od 10 hodin v Kongresovém centru, sál A. Kromě toho je SPIS partnerem invexového First Tuesday, které bude tentokrát zaměřeno na možnosti účasti českých firem na evropských IST projektech.

Elektronická fakturace by mimo jiné ve svém důsledku měla vést k efektivnějšímu zpracování dokladů, zejména pak ušetří na nákladech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít