Elektrárna Počerady za důl ČSA

30. října 2009, 12:30 - Pavel Matocha
30. října 2009, 12:30

Společnosti ČEZ a Czech Coal našly řešení sporu o dodávky uhlí

Hlavní rivalové na českém energetickém trhu našli cestu k dohodě. Společnosti ČEZ a Czech Coal podle informací týdeníku EURO uzavřely dohodu o výměně aktiv, která by měla ukončit jejich letité spory o dodávky uhlí. Elektrárenský gigant ČEZ by získal hnědouhelný důl Československé armády a uhelná společnost Czech Coal by výměnou dostala elektrárnu Počerady. Intenzivní vyjednávání však stále probíhají a ve hře není jen otázka ocenění těchto aktiv, tedy zda součástí výměny nebude i finanční doplatek jedné strany. Nejisté je zatím i to, zda do obchodu nebudou chtít zasahovat politici, neboť stát vlastní v ČEZ sedmdesátiprocentní majoritu a jeho zástupci mají rozhodující slovo v dozorčí radě firmy (více o názorech politiků a členů dozorčí rady viz s. 12).
Od podepsání smlouvy o tomto obřím energetickém swapu dělí obě strany ještě měsíce jednání a je možné, že nakonec důl za elektrárnu nemusí být vyměněn. Nicméně během uplynulých tří let, kdy zuří tato obchodní válka, nebyly ČEZ a Czech Coal nikdy blíže dohodě než právě dnes.

Důvěrná jednání Společnosti Czech Coal by zůstal důl Vršany, v němž k vytěžení zbývá 324 milionů tun uhlí a který zásobuje právě počeradskou elektrárnu. Uhlobaroni Pavel Tykač, Petr Pudil a Vasil Bobela by tak efektivně uzavřeli cyklus: uhlí by nejen těžili, ale také si ho sami spalovali ve vlastní elektrárně. To by mělo výrazně zvýšit ziskové marže Czech Coal, která navíc počítá s tím, že by elektrárnu Počerady zmodernizovala a o třetinu zvýšila její výkon z dosavadních 1000 na 1320 megawattů.
ČEZ by výměnou za počeradskou elektrárnu získal důl ČSA, v jehož dobývacím prostoru se nacházejí obrovské zásoby uhlí za takzvanými územními limity. Jejich zrušení předpokládá nyní projednávaná státní energetická koncepce (více viz rozhovor s ministrem průmyslu Vladimírem Tošovským na s. 60). Ložiska dolu ČSA obsahují 42 milionů tun uhlí k vytěžení v rámci současných územních limitů. V případě jejich prolomení se tato uhelná pánev táhne až k Litvínovu a nachází se v ní dalších 750 milionů tun uhlí.
Týdeníku EURO tuto informaci potvrdily tři zdroje, které jsou obeznámeny s průběhem vyjednávání. Generální ředitel ČEZ Martin Roman k výměně aktiv se společností Czech Coal řekl: „S ohledem na důvěrnost probíhajících jednání nebudu vaše informace nijak komentovat.“ Stejně odpověděl i generální ředitel Czech Coalu Petr Pudil: „Jednání jsou důvěrná a nebylo by slušné o jejich průběhu nyní cokoliv říkat.“
Podle zdrojů týdeníku EURO by společnost ČEZ získala důl ČSA ihned po podpisu smlouvy, ale elektrárnu Počerady by měla firmě Czech Coal předat až v roce 2013, kdy elektrárenské společnosti vyprší kontrakt na dodávky uhlí právě pro tuto elektrárnu. Obě strany ještě diskutují o variantě, podle níž by si Czech Coal elektrárnu od společnosti ČEZ pouze dlouhodobě pronajal.

Když se dva smějí, třetí brečí Bývalý partner skupiny J&T a dnešní spolumajitel Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský, který minulá léta vedl se společností Czech Coal krvavou válku a naopak s elektrárenským gigantem ČEZ úzce spolupracoval, zjevně nemá z připravované dohody velkou radost. „Vím, že o tom jednají, ale dohoda ještě uzavřená není. Pro Czech Coal je to vynikající východisko z tísně, do které se dostal svou agresivní obchodní politikou. Naopak pro ČEZ bych z mého pohledu jednoznačně doporučoval takové řešení, kdy si zachová ideálně vlastnictví, minimálně ale provozování Elektrárny Počerady, která patří mezi jeho nelepší elektrárny vůbec,“ řekl Křetínský a dodal: „Pro teplárenský sektor je to dobrá zpráva. ČEZ je neporovnatelně racionálnější a lepší partner pro jednání o dodávkách.“ Jaký by měl tento obchod dopady na Energetický a průmyslový holding, nechtěl Křetínský konkretizovat.

Historie války obrů Spory mezi společnostmi Czech Coal a ČEZ se táhnou od roku 2006 a jejich společným jmenovatelem je neshoda na cenách uhlí, které nástupce Mostecké uhelné dodává do některých elektráren ČEZ. Obě strany v roce 2005 podepsaly smlouvu do roku 2012 a smlouvu o smlouvě budoucí na další desítky let. Když se nemohly shodnout na zvýšení ceny uhlí od roku 2013, Czech Coal oznámil, že další smlouvu nepodepíše a nejen počeradská elektrárna bude bez paliva. ČEZ kontroval, že podle smlouvy o smlouvě budoucí Czech Coal podepsat musí a podal žalobu, jíž si chce vynutit dodávky suroviny až do roku 2055.
V první polovině roku 2007 svitla oběma stranám naděje na smírné řešení, když začaly vyjednávat o stavbě společné elektrárny. Tento projekt zkrachoval v červnu 2007 a firmě Czech Coal se nepodařilo jej uskutečnit ani s novým partnerem, s nímž vyjednávala ve druhé polovině roku 2007, a sice s německou energetickou společností E.ON.
Selhala i snaha elektrárenské společnosti doly od uhlobaronů odkoupit. Před dvěma roky ČEZ nabízel 28 miliard korun, ale vlastníci těžební společnosti za tuto cenu Czech Coal prodávat nechtěli.
Společnost ČEZ, která již dříve získala od státu Severočeské doly, koupila letos společně se skupinou J&T německé uhelné doly Mibrag. Tím si oba akvizitoři zajistili rezervu uhlí pro své energetické zdroje a zároveň chtějí vytlačit Czech Coal od některých jeho odběratelů. Například v tajné dohodě společností ČEZ, J&T a EnBW o spolupráci na českém energetickém trhu, o níž jako první informoval týdeník EURO (38/2009), si dohadovaly dodávky Mibragu pro Pražskou teplárenskou a Energotrans.
Poslední frontou, na které spolu zatím čeští energetičtí obři bojovali a bojují, byl prodej českých aktiv společnosti International Power. O opatovickou elektrárnu a podíl v Pražské teplárenské měl velký zájem Czech Coal, ale obchod s Brity uzavřela společnost J&T ve spolupráci s ČEZ. Czech Coal okamžitě tuto transakci napadl u antimonopolního úřadu, který o ní zatím nerozhodl.

BOX
Czech Coal Těží hnědé uhlí v dolech Vršany (zásoby 324 milionů tun) a ČSA (zásoby v rámci současných limitů 42 milionů tun a 750 milionů tun za limity).
Společnost vlastní Pavel Tykač (50 procent), Petr Pudil a Vasil Bobela.

ČEZ Vlastní a provozuje většinu českých elektráren (z nich uhelné: Dětmarovice, Hodonín, Chvaletice, Ledvice, Mělník, Počerady, Poříčí, Prunéřov, Tisová, Tušimice a Vítkovice), vlastní Severočeské doly a polovinu německých dolů Mibrag.
Většinovým akcionářem je stát (69,36 procenta).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít