Ekonomiky i regulace rostou

03. června 2008, 18:05 - Anna Klepalová
03. června 2008, 18:05

Dirkem Kroonenem

Společnost Ernst & Young je jednou ze světových špiček v oblasti poradenských služeb. Jen v České republice je poskytuje více než čtyřem stovkám firem. Dirk Kroonen je vedoucím partnerem v místní pobočce. Pochází z Nizozemska a v Česku působí již šestnáct let. S týdeníkem EURO hovořil především o reorganizaci celé společnosti a o nových trendech v poradenství.

EURO: Před nedávnem schválila vaše společnost integraci všech poboček v 87 zemích Evropy, Středního východu, Afriky a Indie do jedné sjednocené oblasti. Jaký byl důvod tohoto opatření? KROONEN: Mohli bychom jednoduše říct, že jde o reakci na pokračující globalizaci ekonomiky a obchodu, ale to by nebylo úplně přesné. Není to jen pasivní reakce na tyto trendy. Je to i odraz toho, jak se mění naše firma, a naší snahy být aktivní a využít všechny příležitosti, které se nám jako globální firmě nabízí. Spojení poboček v 87 zemích do jedné právní a finanční entity je jistě výzva, ale je to vlastně logický krok.

EURO: Co bude znamenat tato integrace pro vaše zákazníky? KROONEN: Značná část z nich jsou buď nadnárodní, nebo rostoucí národní společnosti, které se v globalizované ekonomice musejí pohybovat. Je pro ně přirozeně důležité, aby ve všech zemích či regionech svého zájmu našly stejně komplexní služby a týmy odborníků. My je teď díky integraci můžeme ještě více rozvíjet a posilovat. Nejen díky investicím, ale i rozšířením mobility našich lidí, týmů a znalostí. Klienti tak mají přístup k našim odborníkům kdekoli na světě.

EURO: Jak se změnily potřeby vašich klientů v posledních deseti letech? KROONEN: Všechny firmy se chtějí soustředit především na svůj vlastní byznys a potřebují tedy někoho, kdo za ně a s nimi bude vyhledávat příležitosti, optimalizovat stávající struktury a předcházet rizikům. Poradenství obecně proto prodělalo obrovský skok kupředu. Můžeme si to ukázat i na příkladu naší firmy. V posledních letech se počet našich odborníků na podnikové poradenství a řízení rizik zvětšil několikrát. To dobře ilustruje poptávku firem po službách v oblastech, jako jsou řízení finančních či podnikových rizik, stále důležitější oblast bezpečnosti a efektivnosti informačních systémů, ochrany dat a s tím související zvyšování rentability rostoucích investic do IT. Naléhavé, a nejen v souvislosti například s dotačními a grantovými programy, je pro firmy nastavení kvalitního projektového řízení a sledování úspěšnosti projektů. Zejména ve vyspělých zemích je velkým trendem efektivita fungování lidských zdrojů a optimalizace manažerského řízení a systémů.

EURO: Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti poradenských služeb? KROONEN: Určitě to jsou transakce a podnikové poradenství jako celek. Světová i národní ekonomiky se neuvěřitelně rozvíjejí. Vznikají nové a nové firmy, které se posléze prodávají či fúzují, objevují se nové možnosti financování. Zároveň se mění a spíše sílí některé regulativní rámce, ať už v EU nebo ve Spojených státech, a firmy se musejí orientovat a přizpůsobovat. Jednotlivé, dříve více oddělené služby se více prolínají, třeba podnikové poradenství s transakčním. Roste potřeba auditu či některých specializovaných služeb v daňovém poradenství, jako jsou například lidské zdroje.

EURO: Kde vidíte největší potenciál dalšího růstu? KROONEN: Ve veřejném sektoru je to oblast související s čerpáním evropských fondů. V oblasti správného řízení podniků vidíme stále velké příležitosti v tradičních oblastech, jako jsou interní audit, prevence podvodů a řízení finančních rizik. Velké příležitosti jsou nepochybně i v pomoci především velkým firmám se správným využíváním všech výhod vyplývajících z již uzavřených smluvních vztahů. A také zajistit, aby dostali zaplaceno za všechny své dodané služby. Především v návaznosti na IT procesy a systémy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít