Ekonomiku nejvíc ovlivňuje Praha

08. října 2009, 09:24 - Marcela Honsová
08. října 2009, 09:24

Ústecký kraj je na samém konci všech regionů v hodnocení socioekonomické úrovně i investiční atraktivnosti. Praha už tradičně naopak pomyslný žebříček ve všech směrech vede.

Autor: Martin Siebert

Českým městům a krajům se zatím docela daří, současná hospodářská krize je na kolena nesrazila. Odborníci odhadují, že dopad recese pocítí firmy a lidé v regionech nejdříve v příštím roce.

Podle studie MasterCard česká centra rozvoje 2009, která hodnotila jednotlivé lokality v tuzemsku podle celkové socioekonomické úrovně a investiční atraktivity, se do hodnocení zatím příliš nepromítla současná ekonomická krize. „Dopad bude dlouhodobější, v regionech se objeví až v následujících letech a bude rozdílný. Horší účinky recese očekáváme na severozápadě Čech,“ míní René Wokoun z Vysoké školy ekonomické v Praze, která na hodnocení spolupracovala s firmou MasterCard a Czech Top 100.

Kvůli vysoké míře nezaměstnanosti a nižší kvalifikaci i vzdělání lidí odhaduje, že největší problémy čeká Karlovarský a Ústecký kraj, kde se kombinují ekonomické problémy se sociálními. „U Karlových Varů je dalším problémem jejich odlehlost,“ dodává Wokoun.

Vítězství Prahy nikoho nepřekvapilo

Mezi nejatraktivnější česká města pro investory patří Mladá Boleslav, Brno a Plzeň, regionům vévodí Plzeňský, Pardubický, Královéhradecký a Středočeský kraj. Jedničkou je samozřejmě Praha, ale to už tradičně. Zvítězila ve všech kategoriích s poměrně velikým odstupem.

Například v hodnocení krajů z pohledu investiční atraktivnosti získala 98,8 procenta ze 100 možných. Druhý Plzeňský kraj jen 58,7 procenta. „Vítězství Prahy není žádným překvapením. I jinde ve světě jsou hlavní města motorem ekonomického rozvoje,“ uvádí Wokoun. V Praze se dlouhodobě soustřeďují aktivity velkých firem a ústředních státních orgánů a vzniká v ní čtvrtina hrubého domácího produktu země.

„Pokud je Praha nad vodou, je nad vodou celé Česko,“ tvrdí pražský primátor Pavel Bém, který na nedávném slavnostním vyhodnocení studie přítomným zástupcům krajů a měst připomněl, že jsou všichni na jedné lodi ekonomické krize a vyzval k solidaritě a respektu.

„Vyrovnat se s krizí můžeme jen spoluprací,“ míní Bém. Podle Milana Damborského z katedry regionálních studií Vysoké školy ekonomické v Praze stejně jako Praha vévodí republice, tak i krajská města jsou vždy tahounem celého regionu; jsou důležitá pro rozvoj a postavení kraje. Z projektu je také jasné, že už dávno neplatí zažitý názor, podle něhož nejzaostalejší v tuzemsku je Morava. Zvláště Jihomoravský kraj si vede dobře, a to hlavně zásluhou Brna. To se navíc ve srovnávací studii MasterCard čtyřiadvaceti měst dostalo z pohledu socioekonomické úrovně na druhé a podle výsledků investiční atraktivnosti na třetí místo.

O Brno má zájem významný americký developer

V současné době je v Brně pro investory nejzajímavější průmyslová zóna – Černovická terasa o rozloze 179 hektarů, která se slibně rozvíjí. Navíc město dokonce pro podnikatele, aby nemuseli pobíhat při vyřizování svých záležitostí mezi agenturami a úředníky, vyčlenilo od prvního čtvrtletí letošního roku koordinátora, který se systematicky stará o investory. Je jím Tereza Chrástová, podle níž byznysmeni oceňují hlavně vzdělanou pracovní sílu, která je v místě díky koncentraci vysokých škol.

„Kromě pomoci při realizaci jejich záměru nabízíme podnikatelům i dlouhodobější zapojení do strategických městských projektů,“ vysvětluje Tereza Chrástová, která v současné době jedná s nejmenovaným velkým americkým investorem. Zatím je to utajovaná novinka, a tak je ochotna jen prozradit, že jde o významného světově známého developera.

„Většině firem se v Brně i přes krizi daří. Vzniká velký kampus Honeywellu, který do města pravděpodobně dotáhne i další, už čtvrtou divizi. Brno se může pochlubit i spoluprací kardiologie fakultní nemocnice U svaté Anny s významnou americkou klinikou Mayo Clinic. Jen Pliva Lachema hlásí konec, bude propouštět posledních 400 zaměstnanců,“ prozrazuje styčný důstojník pro investory v Brně.

Mladoboleslavský bonus

Mladá Boleslav se umístila hned za Prahou na druhém místě v hodnocení měst z pohledu investiční atraktivnosti. Je zřejmé, že lídrem je tu Škodovka. Přestože na automobilový průmysl dopadla recese v první vlně, šrotovné v Německu a Polsku prý mladoboleslavské automobilce pomohlo, takže výrazné otřesy dosud nepocítila.

„Na Škodovku jsou u nás napojeny desítky firem, ale naštěstí máme i stovky jiných podnikatelských aktivit, jimž dlouhodobě vytváříme podmínky,“ tvrdí náměstek mladoboleslavského primátora Adolf Beznoska s tím, že v současné době má město pro řešení dopadu krize dva zajímavé projekty. Při pořizování pozemků na výstavbu nových podnikatelských aktivit v katastru Boleslavi nabízí firmám určité slevy.

„Snažíme se, aby se ve městě vytvářely nové podnikatelské příležitosti. Jakýsi slevový mechanizmus by měl místo zatraktivnit investorům, kteří nabídnou lidem nové pracovní příležitosti mimo automobilový průmysl. Jde nám o to, aby případná další krize v tomto odvětví Boleslav nepoznamenala,“ vysvětluje Beznoska. Radní předpokládají, že zvýšení počtu pracovních míst vyvolá i poptávku po bytech. „Přesně jsme definovali v územním plánu rozvojové zóny, kam zveme podnikatele, kteří mají zájem stavět hromadné i individuální bydlení,“ poodhaluje plány Mladé Boleslavi náměstek primátora.

Zdroj informací pro investory

Projekt MasterCard česká centra rozvoje navázal už druhým rokem na stejnou akci úspěšně pořádanou ve světovém měřítku, ovšem přizpůsobil jej podmínkám českého trhu. Hlavním cílem studie je vytvořit nezávislý zdroj informací o ekonomicky nejvýznamnějších čtyřiadvaceti českých městech a čtrnácti krajích.

„Výsledky projektu mohou být užitečným zdrojem informací pro domácí i zahraniční investory, pro Evropskou unii, developery, banky, obchodní řetězce, hotely, cestovní agentury, ministerstva a instituce, které rozhodují na regionální bázi,“ míní Pavel Javorský, ředitel kanceláře MasterCard Europe pro Česko a Slovensko.

Studie určuje sílu vlivu měst a regionů na tuzemskou ekonomiku a hodnotí, jak nejvýznamnější města ovlivňují české hospodářství. Zároveň posuzuje investiční aktivitu lokalit, definuje, jaké příležitosti nabízejí. Veškeré podrobné informace jsou k dispozici na www.centrarozvoje.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít