Ekonomický pilíř se otřásl. Přišlo varování včas?

26. července 2012, 08:33 - Martin Čaban a Petr Třešňák
26. července 2012, 08:33

Ratingová agentura Moody’s zhoršila výhled tří zemí s dosud elitním ratingem AAA. Je mezi nimi i Německo. Komentátoři světových médií samozřejmě tento útok na dosud nedotknutelný pilíř evropské ekonomiky nemohli nechat bez povšimnutí. Vykládají jej vesměs jako důrazné varování, že Němci nemohou platit dluhy v eurozóně donekonečna, a jako připomenutí, že evropská krize se týká i zdánlivě neotřesitelných ekonomik.

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Menší zlo

Jen výjimečně mívají oznámení ratingových agentur správné načasování. Zpráva agentury Moody’s o ohrožení špičkového německého ratingu však nemohla přijít v lepší dobu. Agentura uvedla na obhajobu svého kroku dva argumenty.
Zaprvé nebezpečí, že Řecko opustí eurozónu: pak hrozí další zhoršení stavu nemocných zemí, jako jsou Itálie a Španělsko. Druhý důvod je závažnější: pokud žádná země z eura nevystoupí, budou slabší státy léta závislé na stabilnějších ekonomikách, jako je Německo, Nizozemsko a Lucembursko, tedy země, které Moody’s varuje před snížením ratingu. Málokdy je to podstatné ve veřejných debatách řečeno tak zřetelně: Německo nemá na výběr mezi nezměněnou eurozónou a velkou katastrofou, nýbrž mezi dvěma zly. Které je čekají větší, nikdo dopředu neví. Je však velká pravděpodobnost, že výstup Řecka z eura je zlem menším. Odchod Atén z měnového svazku totiž postupem času hodně ze svého zkázonosného potenciálu ztratil, protože mnohé banky a firmy s ním již déle počítají. Německo by to nejspíš stálo další obnosy v řádu desítek miliard, možná by se vrátila recese, ale byla by to konečně „hrůza s koncem“.

Süddeutsche Zeitung: Den zúčtování

Peníze fungují jen tehdy, když v ně všichni věří. Nutnost získat důvěru stála i u zrodu eurozóny. Šlo o to přesvědčit evropské občany a světové investory, že ekonomická výkonnost Evropy euro unese. Dnes však pozici eura oslabuje dokonce i zakladatelská Itálie. Nedůvěru musejí kompenzovat jiní, především Německo.

Dospělo to tak daleko, že ratingová agentura Moody’s začíná situaci popisovat jako dilema: Německo čekají velké výdaje, ať už Řecko eurozónu opustí, nebo v zóně jednotné měny zůstane.

Ratingovým agenturám se často předhazuje, že krize podporují, neboť jejich verdikty fungují jako přilévání oleje do ohně. V tomto případě je to neoprávněné, Moody’s jen konstatuje, co na Němce čeká – den splatnosti za krizi eura se blíží. V nejlepším případě jsou ztraceny miliardy, které Německo muselo vydat za ostatní státy a podporu vlastního bankovního systému. V nejhorším případě hrozí hluboká krize, která citlivě zasáhne německé hospodářství. Zprvu by neměla být ztráta nejvyššího hodnocení z německého pohledu tak bolestná. Země dostávala úvěry téměř zadarmo, a když ostatní evropské státy přišly o top rating, Německo profitovalo z pozice nejlepšího dlužníka. Skutečně zlověstné na rozhodnutí Moody’s však je implicitní varování, že ani Německo krizi eura neujde.


Čtěte také:

Německu hrozí, že přijde o prestižní rating

Německo díky eurokrizi ušetřilo desítky miliard eur


The Guardian: Německo by mělo dopřát Moody’s sluchu

Rozhodnutí Moody’s je ranou. Ačkoli asi nebude mít významné následky pro nákladnost německého zadlužování, mělo by německé politiky vést k zamyšlení.

Dosud Německo z krize spíše profitovalo. O německé dluhopisy je takový zájem, že investoři jsou ochotni platit za možnost investovat. A když kvůli nechuti investorů oslabilo euro, nakoplo to německý export mimo eurozónu. Proč je tedy Moody’s skeptická?

Protože rizika spojená s eurozónou se stále kupila, až začala ohrožovat německou ekonomiku. Především bankovní sektor, až příliš angažovaný v ekonomikách krizí zasažených zemí. Německé banky dříve poskytly obrovské úvěry privátnímu sektoru v těchto zemích. Za ně tyto země nakoupily německé zboží, což byl silný stimul pro německou ekonomiku zasaženou vleklou krizí v letech 2000 až 2005. Pak ale tento kanál vyschl. Místo aby Německo pomohlo obchodním partnerům s dluhovou službou a udržením úrovně importu, zvolilo politiku, jež ohrozila vlastní banky i průmysl.

Kancléřkou prosazované škrty ve výdajích prohloubily krizi zasažených zemí. Německo není obětí globalizačních rizik jako v roce 2008. Přímo ovlivňuje budoucnost zemí eura a může udělat mnohé pro oživení poptávky. Bohužel v zemi panuje konsenzus, že země v krizi investovaly v minulosti příliš a nyní pykají za předchozí hříchy. Varování Moody’s zřejmě vyslyšeno nebude.

Hospodárské noviny: Špatná adresa

Evropa už není dobrá adresa. Jedině tak se dá vysvětlit zpráva, že agentura Moody’s se rozhodla zhoršit výhled Německa, Lucemburska i Nizozemska. Všechny tyto země dnes přitom patří k tomu lepšímu, co můžete v Evropě najít. Zvlášť Německo je asi poslední ekonomikou starého kontinentu, která dokáže vážně konkurovat Americe i Asii. Bohužel všechny tyto ekonomiky trpí nepřizpůsobivými sousedy, kteří si příliš dlouho žili nad poměry. A čím častěji bude evropský panelák obcházet exekutor s upomínkami, tím více bude klesat prestiž všech nájemníků. Němcům nevadilo, že dlouhé roky platili účet za osvětlení společných prostor a po propuknutí krize zatáhli i největší část nájemného za hříšníky. Ratingové agentury nyní začínají pochybovat, zda zodpovědný soused má dost peněz na to, aby financoval celý dům. A samozřejmě zda náhodou nedojde k rozhodnutí odstěhovat se do rodinného domu na předměstí. Zhoršení německého ratingového výhledu je tak jen důsledkem toho, že nejsolidnější nájemník by v takovém případě opustil evropský panelák s kupou prakticky nevymahatelných dluhů a svůj byt by prodal jen s velkou ztrátou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít