Ekonomické normy, které nabudou účinnosti od přelomu roku

29. prosince 2004, 00:00 - ČTK
29. prosince 2004, 00:00

Výběr zákonů, jejich novel avládních nařízení nabývajících účinnosti koncem letošního azačátkem příštího roku v ekonomice (řazeny jsou chronologickypodle data schválení):

Výběr zákonů, jejich novel a vládních nařízení nabývajících účinnosti koncem letošního a začátkem příštího roku v ekonomice (řazeny jsou chronologicky podle data schválení):

Zákon o pojistné smlouvě - schválen 17. prosince 2003

Zákon počítá s tím, že lidé by měli dostat od pojišťovny peníze nejpozději do tří měsíců od nahlášení škody v případě, že pojišťovací ústav jejich nárok uzná. Zákon také zpřesňuje některé definice užívané v pojišťovnictví. Cílem nové úpravy je zjednodušit přístup veřejnosti k právu a sladit české normy v pojišťovnictví s právem Evropské unie.

Zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí - schválen 17. prosince 2003

Podle zákona zprostředkovatelé a likvidátoři, kteří nejsou zaměstnanci pojišťoven, budou muset splňovat požadavky na odbornost a být registrováni ministerstvem financí. Přijetím pojišťovacích norem se završil přechod soukromého pojišťovnictví k takzvanému jednotnému evropskému pasu, který pojišťovnám umožní vykonávat činnost ve všech zemích unie.

Nařízení vlády, kterým se stanoví výše poplatků za užívání dálnice a rychlostní silnice silničními motorovými vozidly - schváleno 21. září 2004

Nemění se jen výše poplatků, ale také délka platnosti kuponů. Letošní desetidenní a měsíční známky příští rok nahradí dražší 15denní a dvouměsíční kupony. Zatímco desetidenní známka letos stála pro vozidla do 3,5 tuny 150 korun, nová patnáctidenní nálepka bude o 50 korun dražší. Za dvouměsíční známku zaplatí majitelé aut do 3,5 tuny 300 korun.

Novela zákona o finančním arbitrovi - schválena 24. září 2004

Novela rozšiřuje pravomoci finančního arbitra, jenž řeší mimosoudní spory při platebním styku. Nově bude moci arbitr zahájit šetření i u sporů, které vznikly při inkasním způsobu placení a opravném zúčtování.

Novela zákona o dani z příjmů - schválena 5. listopadu 2004

Novela zavádí daňové úlevy rodinám, mezi nimi možnost společného zdanění manželů. Rodiny s dětmi si také budou moci za každé dítě odečíst z daňového základu 6000 korun. Firmám zákon přináší zrychlení odpisů u některého majetku a zavádí také daňovou podporu výzkumu a vývoje formou odečitatelných položek.

Zákon o podmínkách obchodu s emisemi skleníkových plynů - schválen 5. listopadu 2004

Na základě zákona má v Česku začít podobně jako v celé EU fungovat trh s povolenkami na emise skleníkových plynů. Ministerstva průmyslu a životního prostředí se dohodla na tom, že stát rozdá v příštích třech letech 450 zdrojům znečištění zdarma každým rokem povolenky na vypouštění téměř 108 milionů tun emisí. České firmy ale nebudou moci s povolenkami na emise začít obchodovat hned od Nového roku. Evropská komise totiž ještě musí schválit český návrh počtu povolenek.

Novela zákona o rozpočtovém určení daní - schválena 24. listopadu 2004

Novela zvýšila podíl krajů na celostátním daňovém výnosu na 8,92 procenta z předchozích 3,1 procenta. Kraje tak mají dostat celkem 28 miliard korun navíc z celostátního výnosu daní. Jde o polovinu částky, kterou původně navrhovaly kraje po dohodě s vládou. Zbytek si ponechá stát a bude jím financovat platy pedagogů v regionech.

Zákon o správních poplatcích - schválen 26. listopadu 2004

Nový zákon zvyšuje pět desítek správních poplatků a zavádí čtyři desítky nových. Zvýší se například poplatky za zápisy do registru vozidel a nemovitostí, za udělení občanství či za povolení sňatku s cizincem. Nově vzniknou poplatky za udělení licence pro podnikání v energetických odvětvích na obchod s elektřinou a na obchod s plynem, či za vydání potvrzení o bezdlužnosti. Naopak od poplatků budou osvobozeny všechny úkony do výše 2000 korun, které budou provedeny elektronicky. Lidé také budou mít nově možnost platit správní poplatky bezhotovostně.

Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o správních poplatcích - schválen 26. listopadu 2004

Norma obsahuje mimo jiné novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), podle níž budou ubytovací služby po celý příští rok v nižší pětiprocentní sazbě. Do snížené sazby je zařazeno také vstupné do muzeí, na výstavy či na sportoviště. Novela také upřesňuje způsob uplatňování DPH při dovozu zboží. Plátci daně budou od Nového roku při dovozu zboží postupovat stejně jako při pořízení zboží z jiného členského státu EU. To znamená, že celní orgány nebudou vyměřovat a vybírat daň, ale plátce si tuto daň sám přizná v daňovém přiznání.

Novela zákona o spotřebních daních - schválena 26. listopadu 2004

Zemědělci by měli díky novele snadněji uplatňovat nárok na vracení spotřební daně za tzv. zelenou naftu. Právní úprava sjednocuje evidenci půdy, což usnadní právě uplatňování nároku. Novela počítá také s tím, že se zjednoduší kontrola státními úřady. Součástí normy je také zdvojnásobení ročního objemu vína, které bude určeno pro vlastní spotřebu, a nebude tedy podléhat zdanění.

Novela energetického zákona - schválena 14. prosince 2004

Novela umožňuje liberalizaci trhu s elektřinou a plynem. Velké podniky si budou moci od příštího roku vybrat dodavatele zemního plynu. Celý trh se zemním plynem bude otevřen i pro domácnosti od roku 2007. Liberalizaci celého trhu s elektřinou zákon předpokládá od roku 2006.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít