Ekonomická patlanina na 27 způsobů

26. února 2010, 11:07 - Martin Shabu
26. února 2010, 11:07

Evropská unie připravuje Strategii 2020 podobně, jako kočička pekla s pejskem dort

V připravované ekonomické desetiletce Evropské unie se dle Mirka Topolánka objeví nejen to, co do strategie patří, ale i to, co si každý myslí, že by tam pro něho mělo být. „Výsledkem bude nula,“ míní předseda ODS.

EURO: Přinesla Lisabonská strategie z roku 2000 evropské ekonomice něco pozitivního? TOPOLÁNEK: Lisabonská strategie (LS) nebyla úplně špatná. Zaostávání EU bylo v roce 2000 evidentní. Slabý ekonomický výkon byl dán vysokou nezaměstnaností. Evropa ve srovnání se světovými hráči investovala málo do inovačního procesu. Oproti USA a Japonsku také trpěla nízkou produktivitou práce.

EURO: Často se hovoří o příliš ambiciózních plánech LS… TOPOLÁNEK: Největším problémem LS byl její široký záběr a vysoký počet priorit. V podstatě šlo o nepopulární opatření, jako je penzijní a zdravotní reforma, zpružnění trhu práce a nižší podpory v nezaměstnanosti. Strategie zkolabovala, protože členské státy EU neprovedly reformy.

EURO: Jak hodnotíte uplynulou desetiletku? TOPOLÁNEK: Fakticky se nestalo nic. Úkolem bylo dosáhnout 70procentní zaměstnanosti. Cílem bylo zvýšit výdaje na vědu a výzkum na tři procenta HDP. Všechny ekonomické reformy, jako je dokončení vnitřního trhu, liberalizace síťových odvětví, odstraňování překážek podnikání a odbyrokratizování, zůstaly jen v proklamacích.

EURO: Co bylo cílem změn? TOPOLÁNEK: Mluvilo se o sociálním státu, ale nikdo neměl odvahu říci, že je to vlastně odchod od státu blahobytu. Hovořilo se o zpružnění trhu práce a o reformě penzijního a zdravotního systému. Výsledek v roce 2004 však byl tristní. Wim Kokova zpráva proto konstatovala, že Evropa promarnila šanci.

EURO: Jak jste vnímal snahu v roce 2005 revidovat LS? TOPOLÁNEK: Obnovená LS byla mnohem jednodušší. Měla přesněji vymezené priority. Existovaly pouze dva základní cíle – dosáhnout vyššího a trvalého růstu a vytvořit více a lepších pracovních míst. To bylo rozhodující pro prosazení sociálních a ekologických zájmů.

EURO: A výsledek? TOPOLÁNEK: Musely se předkládat formální národní programy pro růst a zaměstnanost. Lisabonské cíle členské státy EU opět neuskutečnily. Pokud se něco náhodou provedlo, stalo se to bez ohledu na LS. Opět to byl průšvih. Výsledek byl skoro nulový.

EURO: Co přinese další pokus o vypracování ekonomického plánu obnovy na příštích deset let v takzvané Strategii 2020? TOPOLÁNEK: Musí se znovu zredukovat cíle. To však ze současných diskusích o vizi do roku 2020 nevyplývá. Zájmy členských států EU jsou příliš rozdílné. Země EU znovu pečou dort jako kočička s pejskem. Dostanou tam nejen to, co do dortu obvykle patří, ale i to, co si každý myslí, že by tam pro něho mělo být. Maďarsko a další země budou usilovat, aby pokračovala Společná zemědělská politika EU. Uspět však může pouze masivní podpora vědy a výzkumu na úkor kohezní, sociální a společné zemědělské politiky.

EURO: Ze znalostní ekonomiky však vycházela už původní LS? TOPOLÁNEK: Tak tomu není. Bylo v ní příliš mnoho cílů, které se tříštily do dalších podcílů. Pokud se má EU shodnout na smysluplné strategii, pak musí mít jedinou prioritou. Začnou-li členské státy EU znovu prosazovat své politické a ideologické zájmy, nestane se nic pozitivního. Evropa je dnes levicová, což umocňuje hospodářská krize. Všichni hovoří jen o sociálních dávkách a dotacích.

EURO: Jak nastavit efektivní koordinaci hospodářských politik členských států EU? TOPOLÁNEK: Začít se musí rozpočtem a finančním plánováním EU. Pokud už do nich nějaké peníze plynou, je třeba ohlídat, aby se nerozfofrovaly na kohezní a zemědělskou politiku. Nejdále zašli Britové. Ti chtějí strategii promítnout do rozpočtové politiky a do přípravy nové finanční perspektivy. Kompromis však bude znamenat patlaninu se stejným výsledkem, jako byla obnovená LS z roku 2005. Tedy nulu.

Box:
Takhle ne!

Setkání s Mirkem Topolánkem bylo otřesným zážitkem. To, co předvedl lídr občanských demokratů před a během rozhovoru o bilanci Lisabonské strategie EU a o připravované Strategii 2020, odkrylo netušený horizont jeho možností. Expremiér nejprve spekuloval o smyslnosti našeho setkání slovy, které lze slýchávat spíše na staveništi než v luxusní pražské restauraci. Po sdělení, že byl prostřednictvím tiskového mluvčího o tématu rozhovoru informován předem a mohl jej odmítnout, zaútočil „modrý“ předseda podruhé. Použil smyšlenku, že jsem se s ním setkal, abych ho „dostal“ a „očernil“. To byl nechutný vstup, ještě než jsem položil první otázku a zapnul diktafon.
Po mírném uklidnění se první muž ODS opět rozčilil, když jsem se ho zeptal na provázanost Strategie 2020 a Vize 2020 z dílny občanských demokratů: Jsou pro vás inovace, na kterých hodláte založit ekonomický růst skutečně natolik důležité, zmiňujete-li se o nich ve Vizi 2020 až na sedmé straně? To respondenta dohnalo k zuřivosti a chtěl rozhovor přerušit. Načež zaznělo několik jeho politických konkurentů, kteří pro týdeník EURO napíší článek a poskytnou mu rozhovor. Neochotně, leč přece předseda pokračoval v rozhovoru.
Topolánek trpí představou, že se všichni spikli proti němu. Asi si neuvědomil, že nehovoří s bulvárním časopisem, který nejvíc zajímají pikanterie ze soukromého života. Život bývalého premiéra však není nijak snadný. Zmiňme několik jeho aktuálních problémů – rozvod, rozhádaná strana s několika skandály v poslední době a její nelichotivé volební preference. A navíc cestování na stranické mítinky v celé republice. Shrnuto – Mirek Topolánek zřejmě neunesl tuto tíhu a pomyslel si, že užitečným ventilem bude tisk. Tato donkichotská kalkulace však selhala. Boj s médii je totiž marný.
Navzdory tomu je třeba ocenit, že když už expremiér a za českého předsednictví EU předseda Evropské rady promluvil o Lisabonské strategii, věděl, o čem hovoří. Měl by si však uvědomit, že jeho problémem nejsou nepřející média. Jedině on může zajistit či nezajistit úspěch své straně v květnových volbách. Měl by proto méně křičet a sprostě nadávat a více naslouchat a přemýšlet o svých reálných problémech. Takového krizového manažera potřebujeme nejen kvůli hospodářské recesi a špatnému stavu veřejných financí. Spiknutí proti Topolánkovi není volebním tahákem.

Martin Shabu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít