Ekonomická krize - jsme na tom nejhůře od druhé světové války

05. května 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
05. května 2009, 00:00

Nejnovější prognóza Evropské komise předpovídá pokles české ekonomiky v letošním roce o 2,7%, průměrný propad celého unijního hospodářství má dosáhnout 4%. Sedmadvacítka zůstane podle Komise v červených číslech i napřesrok, Česko čeká mírný růst. Nezaměstnanost se v Evropě příští rok bude pohybovat okolo 11%.

Autor: WSE

„Evropské hospodářství se nachází ve své nejhlubší a nejrozšířenější recesi za poválečnou éru. Avšak očekává se, že ambiciózní opatření přijatá za těchto mimořádných okolností vládami a centrálními bankami zastaví propad hospodářské činnosti v tomto roce a umožní zotavení v příštím roce. Aby k tomu došlo, musíme rychle přikročit k očistě znehodnocených aktiv v rozvahách bank, popřípadě k rekapitalizaci bank,“ prohlásil Joaquín Almunia, komisař pro hospodářské a měnové záležitosti.

Jarní makroekonomická predikce Evropské komise přináší pochmurné zprávy, které potvrzují i hlasy dalších významných mezinárodních institucí. Kvůli globální finanční krizi, propadu objemu světového obchodu a problémům trhu s bydlením se unijní ekonomika letos dočká snížení HDP o 4% a klesat (i když jen o 0,1%) má i napřesrok. Celosvětové hospodářství se má podle představ Komise zotavovat rychleji: už příští rok se vrátí do zelených čísel a poroste o 2%.

Komise očekává, že důvěra investorů v evropskou ekonomiku se navrátí ještě letos a ta začne zase růst v průběhu příštího roku. Unijní hospodářství podle Komise táhne dolů hlavně propad soukromých investic a „ostrý pokles“ ve využití stávajících průmyslových kapacit. Naopak soukromá spotřeba se zatím, také díky snížení inflace nebo ceny pohonných hmot, zatím drží, což ale může – s rostoucí nezaměstnaností – brzy přestat platit.

Evropská exekutiva odhaduje, že jen během let 2006 až 2008 došlo k vytvoření asi 9,5 milionu pracovních míst, zatímco během tohoto a příštího roku jich naopak asi 8,5 miliónu zmizí. Míra nezaměstnanosti má letos vzrůst v celé Unii na 9,4% a napřesrok dokonce na 10,9%. Nejhůře na tom budou Španělé (letos 17,3%, příští rok dokonce přes 20%) a Irové (13,3%, 16%). Dobře si nepovedou ani pobaltské země nebo Slovensko.

Negativní vývoj ekonomiky a trhu práce se samozřejmě odrazí i na veřejných financích. Jen za letošek by se měl průměrný deficit v Unii zvýšit ze 2,3% HDP (v roce 2008) na 6% HDP. Napřesrok podle odhadů Komise dále vzroste až na 7,25%.

Oproti lednové predikci, v níž Brusel Česku předpovídal na letošek takřka dvouprocentní růst, došlo – podobně jako v případě ostatních států – k výrazné korekci. Tento rok se náš hrubý domácí produkt sníží o 2,7% HDP a v roce 2010 Česko podle Komise čeká velmi mírný růst (0,3%). Míra nezaměstnanosti má postupně růst a napřesrok překročit hranici 7%. Podle nejnovější prognózy Ministerstva financí můžeme letos počítat s deficitem veřejné pokladny asi ve výši 167 miliard korun, tedy 4,5% HDP.

„Evropská komise posadila výhled pro českou ekonomiku do pásma minus dvě až minus tři procenta, kam se vešla nejnovější projekce ministerstva financí a kde skončí podle náznaků i odhad ČNB. Ačkoliv vypadá takový výhled ekonomiky dramaticky, jde o jeden z nejmírnějších propadů v celé EU,“ uvedl pro ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít