Ekologické poplatky udělají neprodejnou polovinu aut

19. prosince 2008, 00:00 - Tomáš Johánek
19. prosince 2008, 00:00

Od Nového roku zasáhnou trh s ojetinami nové ekologické poplatky.

Registrace či první převod vozu, který nesplní minimálně normu EURO 3, se tak může prodražit až o deset tisíc korun. Poplatek se přitom může týkat více než jedné poloviny aut v Česku.

Již za pár dní, konkrétně od 1. ledna, se začne při obchodování s ojetinami uplatňovat nová ekologická daň. Při první registraci či převodu ojetého vozu, který nesplňuje alespoň ekologickou normu EURO 3 (vozidla vyrobená před rokem 2000), zaplatí nový majitel takového vozu po uvedeném datu až 10 tisíc korun. Orientačně se to dotkne vozidel vyrobených před rokem 2000.

Poplatek se za každý automobil platí pouze jednou. U dovezeného vozidla jej zaplatí jeho nový majitel při prvním zápisu do registru silničních vozidel. Pokud již bylo vozidlo v Česku registrováno, zaplatí tento poplatek jeho další majitel. V praxi to tedy znamená, že do konce letošního roku lze ojetá vozidla nesplňující normy EURO 3 převádět bez ekologického poplatku, po Novém roce to již v případě prvního převodu možné nebude. Podle mluvčího ministerstva životního prostředí Aleše Kašpara se poplatek týká pouze vozidel kategorie M1 nebo N1, tedy osobních a lehkých užitkových vozidel do 3,5 tuny. Nevztahuje se tedy na motocykly, ale ani na veterány a sportovní speciály, které se nezapisují do registru silničních, ale historických a sportovních vozidel.

Výši poplatku ovlivní emise

Výše poplatku se odvíjí od emisní normy EURO, kterou dané vozidlo splňuje. Nejvyšší částku, tedy 10 tisíc korun, budou noví majitelé platit za vozidla, která znečišťují ovzduší nejvíce, protože nesplňují žádnou z emisních norem EURO. Za registraci vozidla, které plní normu EURO 1, je poplatek stanoven ve výši pěti tisíc korun a v případě registrace vozidla, které plní limity normy EURO 2, činí poplatek tři tisíce korun.

Automobily splňující alespoň normu EURO 3 (platnou zhruba od roku 2000) nebudou zpoplatněny vůbec, stejně jako vozy plnící normu EURO 4 (od roku 2005). „Normu EURO, do které jejich vozidlo spadá, najdou majitelé ve velkém technickém průkazu. Zde může být buď přímo uvedena mezní hodnota emisí nebo konkrétní emisní předpis EHK/OSN (například 83.01C) či emisní směrnice EHS/ES (například 94/12),“ pokračuje Kašpar.

Poplatek se dotkne poloviny aut v Česku

Ekologický poplatek, který od příštího roku začnou vybírat dopravní inspektoráty při registraci starších vozidel, se dotkne více než poloviny všech osobních aut jezdících v Česku, tedy přibližně 2,5 milionu vozů. Podle údajů Sdružení automobilového průmyslu je z celkového počtu 4,4 milionu vozů v Česku třetina, tedy 1,45 milionu aut, starších 15 let, a neplní tedy žádnou emisní normu EURO. „Stará auta se tak stanou prakticky neprodejná,“ míní ředitel tohoto sdružení Antonín Šípek.

Podle Václava Špičky z Autoklubu ČR by měl poplatek vždy platit nabyvatel vozidla. „Jestliže jde o změnu pouze v osobě provozovatele vozidla, kdy se současně nemění vlastník, poplatek by být placen neměl, neboť nejde o přeregistraci, nýbrž pouze o změnu některého ze zapisovaných údajů v registru a dokladech,“ dodal.

Poplatek se měl platit už dříve

KOLIK ZAPLATÍTE ZA OJETINU

  • *norma - poplatek
  • * EURO 3 a vyšší - 0 Kč

EURO 2 - 3000 Kč

EURO 1 - 5000 Kč

nesplňuje EURO - 10 000 Kč

Podle Šípka není zaváděný poplatek novinkou, protože již podle zákona o odpadech z roku 2001 měli dovozci aut platit za každý vůz 5000 korun jako příspěvek k jejich budoucí ekologické likvidaci. Poplatek ale nikdo nevybíral, protože ministerstvo životního prostředí nikdy nevydalo prováděcí vyhlášku. Důvodem byla údajná diskriminace dovozců.

Od ledna se do českých zákonů dostane ještě jiná novinka, která s ojetinami souvisí. Dnes je možné o vymazání auta z registru zažádat jen v případě, že vlastník má doklad o ekologickém zničení vozu. Od roku 2009 však bude stačit majiteli ojetiny prohlášení, že se svůj vrak rozhodl využít „pro jiné účely“ než pro jízdu na silnici. Úřad by pak měl automobil z registru vyškrtnout. Zatím ale není jasné, co se „jinými účely“ míní. „Někdo si chce třeba nechat svůj vůz a počkat pár let, až se z něj stane veterán. Dnes je tato možnost ztížená, od ledna to bude snazší,“ řekl Josef Pokorný z ministerstva. Stejně tak podle něj budou moci lidé požádat o vymazání auta z registru i v případě, že z ojetiny udělají třeba králíkárnu. „Je na nich, jestli s tímto důvodem před úřadem obstojí,“ dodal Pokorný.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít