Ekologické investice potřebují daňové úlevy

07. července 2010, 02:00 - Garry Gürtler, viceprezident pro střední a východní Evropu společnosti Regus
07. července 2010, 02:00

Podle aktuální zprávy Green Business Investment Report vypracované na základě průzkumu společnosti Regus, poskytovatele kancelářských řešení, většina společností v České republice pro zvýšení ekologicky šetrných investic potřebuje, aby vláda zavedla více daňových úlev.

Z průzkumu společnosti Regus vyplývá, že celosvětově pouze 37 procent společností skutečně měří emise, které produkují, a pouze méně než pětina společností (19 procent) měří tzv. uhlíkovou stopu, kterou v důsledku své činnosti zanechávají. Celkem 46 procent společností na celém světě uvádí, že do vybavení s nízkým obsahem uhlíku budou investovat pouze tehdy, pokud budou provozní náklady srovnatelné nebo nižší než náklady na běžné vybavení. Doposud jen 40 procent firem investovalo do vybavení s nízkou spotřebou energie a pouze 38 procent společností má vnitřní politiku nastavenou tímto směrem.

Konkrétně v České republice pouze 9 procent společností podle průzkumu sleduje svou uhlíkovou stopu a jen 17 procent doposud investovalo do energeticky úsporného vybavení. Jenom 19 procent českých firem má deklarovanou politiku investovat do nízkoenergetických zařízení, což Českou republiku řadí hluboko pod celosvětový průměr. Provozní náklady jsou podle průzkumu velmi důležité pro 37 procent společností, které uvedly, že do nízkoenergetických zařízení by investovaly jedině tehdy, pokud by byl jejich provoz levnější nebo stejně nákladný jako u běžných zařízení. A nakonec, většina společností (55 procent) uvedla, že pokud by vláda poskytovala daňové pobídky k investování do energeticky úsporného vybavení, podniky by své ekologicky šetrné investice výrazně zvýšily.

Segment malých podniků se v ČR pohybuje z pohledu aktuálních či předpokládaných ekologicky šetrných investic ještě více pod průměrem, což naznačuje, že právě pro malé společnosti je obtížnější pořídit si dražší nízkoenergetické vybavení, neboť zajištění krátkodobých potřeb je pro ně důležitější než dlouhodobé investice. Pouze 7 procent malých podniků v České republice tak sleduje svou uhlíkovou stopu v porovnání s 28 procenty velkých podniků. Podobně pouze 26 procent malých podniků monitoruje energetické úspory v porovnání s 39 procenty velkých podniků. Zatímco mezi malými podniky deklaruje politiku investování do ekologicky šetrného vybavení pouze 14 procent, u velkých podniků je to dvakrát tolik. Z toho vyplývá, že ambiciózní cíle státních institucí často neberou v potaz skutečnost, která panuje v oblasti investic do ekologicky šetrného vybavení u malých podniků.

Zájem o ekologicky šetrné vybavení je zejména u malých společností bohužel stále malý, totéž platí o snaze monitorovat dopad jejich činností na životní prostředí. Jak ukazuje náš průzkum, výrazně pomoci mohou daňové úlevy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít