EK se brání snaze USA uvalit cla na evropskou ocel - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

EK se brání snaze USA uvalit cla na evropskou ocel

, čtk,
EK se brání snaze USA uvalit cla na evropskou ocel

Evropská komise (EK) se bude bránit proti snaze Spojených států zavést až 148procentní clo na dovoz desek z uhlíkové a legované oceli z Evropy do USA. Německo žádá Evropskou unii (EU) o podání žaloby u Světové obchodní organizace (WTO). EK označila pochybnosti USA o férových cenách za „uměle nafouknuté.“

Americké ministerstvo obchodu hodlá uvalit na dovoz ocelových desek výrobců z Rakouska, Belgie, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Jižní Koreje a Tchajwanu clo ve výši od 3,62 do 148 procent. Domnívá se totiž, že dovážené zboží se neprodává za férové ceny. „Zdravý ocelářský průmysl má pro naši ekonomiku a výrobu zásadní význam. Ale naše ocelářství je dnes pod tlakem zahraničních výrobců, kteří prodávají za dumpingové ceny a svůj export subvencují,“ odůvodnil rozhodnutí americký ministr obchodu Wilbur Ross.

EK v kauze evropské exportéry podporuje, zatím ale nebyla úspěšná. „Našim připomínkám a zvláště těm týkajícím se metodologie, která uměle nafukuje připouštěné dumpingové rozmezí, bohužel nebyla věnována očekávaná pozornost,“ uvedl dnes mluvčí EK. Německo, jemuž zámořský partner stanovil clo na dovoz ocelových desek pro jednotlivé podniky od 5,38 do 22,9 procenta, proto žádá, aby EU zažalovala USA u WTO, informuje agentura Reuters.

Desky, na které se clo vztahuje, se používají pro stavbu budov, mostů, lodí, tankerů, nebo k výrobě železničních vagónů a zemědělských, stavebních a důlních strojů.

Dále čtěte:

Miroslav Zámečník: Obchod mezi Amerikou a Evropou. Co bude dál?

Trumpův poradce odsoudil volný obchod USA s EU. Na vině má být Německo a euro


Ohodnoťte tento článek
Diskuze