Egyptem zdražené léto

11. února 2011, 17:25 - Adam Junek
11. února 2011, 17:25

Český cestovní byznys už přišel o 150 milionů korun

Absurdní stav, kdy bude dovolená na poslední chvíli, takzvaný last minute, dražší než zájezd z katalogu, případně nebude k sehnání vůbec. Tak může cestovní ruch v Evropě zasáhnout současná vyhrocená situace v Egyptě.
Už nyní počítají letecké společnosti a cestovní kanceláře v tuzemsku ztráty kvůli nepokojům v zemi na Nilu v desítkách milionů. Pokud se drama rychle neuklidní, mohou být ztráty ještě citelnější.
Z Česka míří do Egypta desítky tisíc lidí. V loňské sezoně to bylo asi 170 tisíc turistů. Zdánlivě jde o marginální číslo v porovnání se 4,5 miliony dovolených strávených v zahraničí za celý rok. Ale mezi ně se počítají také výjezdy na Slovensko nebo do Chorvatska či Itálie, kam řada Čechů odjíždí na vlastní pěst, a cestovní kanceláře tak na nich nevydělávají.

Zrušené odlety za miliony

„V současné době se pohybují ztráty českých leteckých společností kolem sta milionů korun a cestovních kanceláří kolem 50 milionů. Ty však budou narůstat i v následujících měsících, i kdyby se situace uklidnila, jelikož nastartovat stoprocentní důvěru turistů v tuto destinaci bude trvat delší dobu,“ hodnotí dopad egyptských událostí Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Kdyby neklid v Egyptě trval, budou se ztráty vyčíslovat ve stamilionech, protože únor a březen jsou tradičními měsíci, kdy lidé kupují zájezdy takzvaně na první chvíli neboli first minute.
Výrazný propad přiznává největší tuzemský charterový dopravce Travel Service. „Do egyptských letovisek z Česka, Polska, Slovenska a také Maďarska operujeme přibližně 30 letů za týden. Jejich výpadek tak znamená, že přicházíme asi o dva miliony dolarů týdně,“ vypočítává mluvčí firmy Vlaďka Dufková.
Konkurenční České aerolinie (ČSA), které chartery provozují přes dceřinou společnost Holidays Czech Airlines, jsou tajuplnější. „Finanční dopady jsou samozřejmě nepříznivé, přesně vyčíslit je ale v tuto chvíli ještě nelze,“ uvedla mluvčí ČSA Hana Hejsková. Národní dopravce provozuje i pravidelné linky do Káhiry, u nichž se přesouvají odlety a navyšují se jim personální náklady, protože vypravují letadla s větší posádkou. Od středy 16. února navíc snižují ČSA i frekvenci letů, a to jen na dva týdně. Toto opatření bude platit do konce zimní sezony 26. března. Škodné jsou samozřejmě i cestovní kanceláře. Konkrétní výši prodělků vyčíslil například Exim Tours. „Přímá ztráta z přerušení charterových letů a zrušení zájezdů zatím do 15.2. se řádově blíží 40 miliónům korun. Na druhou stranu až 90 procent klientů, jejichž zájezd byl zrušen, zůstává cestovní kanceláři věrná a mění termín zájezdu nebo destinaci,“ uvedl obchodní ředitel Exim Tours Jan Koláčný.
I pokud se turisté vraceli předčasně, cestovní kanceláře jim to kompenzovaly. „Většinou se s klienty individuálně dohodneme na řešení. Vrací se například poměrná část ceny zájezdu, a to včetně části ceny letenky, nebo se nabízí jiný zájezd za zvýhodněnou cenu a tak podobně,“ vypočítává zdroj z jedné cestovní kanceláře, který si však nepřál být jmenován. Někteří egyptští hoteliéři navíc požadují za zrušené zájezdy stornopoplatky.
Alternativních pobytových míst ale nemusí být dostatek. „Únorové termíny jsou již plně obsazené,“ přiznává Tomáš Brejcha z Čedoku. Konkrétní dopady do hospodaření firmy komentovat nechtěl. „Zrušili jsme zájezdy na nejbližší termíny. Jestli nepokoje měly přijít, je relativně dobře, že přišly nyní. Ve vztahu k letní sezoně je ještě čas zareagovat,“ řekl jen.
Podobně hovoří i konkurence. „Rozhodli jsme se neuskutečnit dva nejbližší odlety. Kdyby se situace nezlepšila, byla by ztráta logicky citelnější,“ sdělila Lenka Berberi, výkonná ředitelka cestovní kanceláře Blue Style, která do arabských destinací vozí až 30 procent svých klientů.
To Koláčný z Eximu je méně optimistický. „Volných kapacit je k dispozici naprosté minimum, protože již v prvních hodinách po vypuknutí krize v Egyptě si začaly všechny velké evropské cestovní kanceláře zajišťovat jakékoliv dostupné kapacity na letní sezónu,“ uvedl.

Nenahraditelná destinace

Nahradit Egypt zcela nelze. Představitelé cestovek se shodují, že volné kapacity podobného rozsahu v Evropě nejsou. K dispozici budou pětihvězdičkové hotely ve Španělsku, Turecku a Řecku. Ty však pobyty s all inclusive službami do dvaceti tisíc korun, na něž jsou Češi v Egyptě zvyklí, nenabízejí.
Zaznívá proto otázka v nerudovském stylu: Kam s nimi? Kam přesunout klienty, kteří chtěli do Egypta. V této chvíli to zásadnější problém není. „Teď je mimosezona, takže kapacity v jiných letoviscích jsou. V případě pokračujících potíží ovšem bude nápor na středomořské destinace větší. Nárůst počtu turistů v Portugalsku, Španělsku, Řecku nebo Chorvatsku by se pak pohyboval okolo pěti až sedmi procent. A to by se promítlo do ceny,“ uvedl Okamura.
Zájezdů z katalogu by se to samozřejmě netýkalo. Všechny velké cestovní kanceláře, které týdeník EURO oslovil, se dušují, že k takovému kroku přistoupit nelze. Nicméně dodatečné nabídky, které by musely pro cestovatele připravit v případě výpadku Egypta, by dražší samozřejmě byly. „Zatímco podmínky u již vypsaných zájezdů se nezmění, u doddatečně vypisovaných zájezdů se může stát, že cenová hladina bude o něco vyšší. Setkáváme se s tím, že někteří zahraniční poskytovatelé služeb mají snahu nabízet požadované kapacity navíc za jiné, vyšší ceny než je pro dané místo nebo termín obvyklé,“ doplňuje Koláčný.
„Kdyby cestovní ruch v Egyptě zkolaboval, zasáhne to všechny cestovní kanceláře v Evropě. Jenom z Ruska tam míří miliony turistů ročně. Rychle přesunout takové množství lidí nebude možné. Kapacity ve Středozemí mají svá omezení a zvýšená poptávka ze strany cestovních kanceláří povede hoteliéry ke zvyšování cen, a to zase ke zdražení zájezdů,“ vysvětluje Dan Plovajko z CK Fischer. Ta vypravuje do Egypta až patnáct procent svých zákazníků.
Stejně jako všichni jeho kolegové z konkurenčních firem jedním dechem dodává, že se to jistě nestane. „Egypt si uvědomuje svou životní závislost na cestovním ruchu a ve svém vlastním zájmu nedovolí, aby přišel o turisty.“
„Jednáme s našimi partnery v různých místech o navýšení kapacit, aby si klienti mohli více vybírat z náhradních zájezdů. Jsem však přesvědčena, že se všichni budou snažit, aby se situace uklidnila,“ doplnila Berberi. „Zvýšená poptávka po jiných destinacích ale může mít za následek také to, že nejoblíbenější hotely budou rychle vyprodané,“ dodává. Protesty obyvatel ale mohou zaútočit na ceny zájezdů ještě jinak než přes platby hoteliérům. „Dlouhodobé nepokoje v této oblasti se mohou promítnout do cen zájezdů prostřednictvím růstu ceny ropy. Kdyby došlo k dramatickému nárůstu, cestovní kanceláře mohou přistoupit ke zvýšení cen,“ varuje Tomáš Brejcha z cestovní kanceláře Čedok, jež přímo do Egypta vozí na deset procent klientů.
Prodlužovaná „nedostupnost“ Egypta by pak přinesla ještě jednu změnu. Bezmála by vymizely oblíbené last minute nabídky. A hlavně by nebyly podle lidí z branže tak cenově výhodné. Zvlášť pokud by se rekrutovaly z dodatečně doplňované kapacity.
A kdy se zase Češi do egyptských hotelových komplexů podívají? Fischer už oznámil, že první dva chartery vypraví tento víkend. Na 19. února předběžně chtějí vyslat první klienty do Egypta i Čedok a Exim. Firotour pak plánuje obnovit lety nejdříve za o týden později, tedy 26. února. „Kromě situace v zemi, bude záležet také na místních hotelech. V této chvíli je řada z nich zavřená. A otevírat nebudou kvůli pár desítkám Čechů. Bude třeba, aby se obnovily ve větším měřítku výpravy z Velké Británie a Německa,“ řekl pod podmínkou anonymity manažer jedné z předních kanceláří.
Egypt je v zimním období přece jen těžko nahraditelný. Koupání třeba na Kanárských ostrovech je totiž spíše jen pro velmi otužilé. A destinace jako Spojené arabské emiráty nebo vzdálenější exotika typu Thajsko jsou zase náročnější na peněženky. (Více čtěte na straně 52)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít