Egypt je na pokraji kolapsu, říká Václav Cílek

08. ledna 2011, 16:55 - Dalibor Dostál
08. ledna 2011, 16:55

Vývoj v Egyptě nemůže skončit dobře, říká geolog a klimatolog Václav Cílek v připravovaném rozhovoru pro týdeník Profit.  

 

Foto: ceskahlava.cz

 Václav Cílek nedávno v týdeníku Respekt popisoval biblické události spojené s vyvražďováním konkurenčních kmenů jako boj o stále omezenější zdroje v dříve úrodné, ale vysychající krajině Sinajského poloostrova.  Jeho reflexe knihy „Přírodní historie Bible“ vzbudila velkou pozornost.   

Nehrozí podobný vývoj také v současném, globalizovaném světě? „V této souvislosti často uvádím svoji egyptskou zkušenost, protože to je země, kterou znám. Tam jasně cítíte, že je to země na pokraji kolapsu,“ říká Václav Cílek, ředitel Geologického ústavu Akademie věd ČR.

„Protože je to sto milionu lidí, kteří jsou závislí na jednom říčním údolí, které je nejisté. Chemizace je obrovská, zastavění plochy je obrovské a pokračuje dál. Egypt už dávno není potravinově soběstačný a musí potraviny dovážet. Ceny potravin rostou, protože porostou ceny energetických vstup,“ pokračuje Václav Cílek.

„Egyptská ekonomika je pramálo výkonná, takže není schopná vytvořit dost peněz na dovoz potravin. A místní lidé nejsou schopní si je v místě vypěstovat,“ upozorňuje Václav Cílek. Úřady proto jen obtížně hledají způsob, jak situaci řešit. „Egyptská vláda chce podporovat turismus, ale zároveň s tím, jak se zhoršují poměry, zvyšuje se vliv Muslimského bratrstva, které je pro situaci v zemi limitujícím faktorem,“ poznamenal Václav Cílek.

K vyostření situace podle něj přispívá, že nejvíce ekonomicky a podnikatelsky vzdělaná třída, Koptové, jsou tvrdě omezovaní. „Vidíte, jak tyto trendy jdou proti sobě. Jak přibývá lidí, ale mizí voda a mizí orná půda. Jak dochází k ničení zemědělské půdy, kontaminací, zasolováním, zároveň klesá schopnost ekonomiky obstát v mezinárodní konkurenci. Nemůže to skončit dobře. Bohužel,“ říká Václav Cílek.

Rozhovor s Václavem Cílkem přinese týdeník Profit jako součást tématu věnovaného životnímu prostředí na přelomu února a března.  

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít