Egypt? I po Mubarakovi stále nejdůležitější africký trh

22. dubna 2011, 09:54 - Václav Hejtmánek
22. dubna 2011, 09:54

Pro české vývozce je nejdůležitějším africkým trhem Egypt. Export do této země má bohatou tradici již od první republiky a kulminoval za dob socialismu.

Foto: Profimedia.cz

Převrat, ke kterému tam došlo v minulých týdnech, by neměl české obchody v této zemi poškodit. Naopak lze brát nové poměry jako příležitost.

Události v Egyptě jsou stále ještě příliš živé na to, aby bylo možné říci, jak se promění tamější podnikatelské prostředí. Důležité je, jaký bude přístup Nejvyšší rady ozbrojených sil, která fakticky převzala moc v zemi, a nově jmenované vlády. Je třeba se na věc dívat minimálně v několika časových rovinách. Výhled je jiný na nejbližší dny a jiný na následující měsíce.

V době hlavních protestů se chod země prakticky zastavil. Podniky, úřady ani školy nefungovaly. Nyní se situace postupně vrací k běžnému chodu. Stále však nejsou všechny obtíže vyřešeny. Úřady nefungují standardně a mnoho firem, ačkoli se vrátilo k dennímu provozu, zatím také ne. Pokud jde o státní správu, tam se změny teprve čekají. Ty však musí přijít nejdříve z vyšších míst. A soukromý sektor pak teprve na tyto změny bude reagovat. Je tedy zřejmé, že například od služebních cest do teritoria nelze v těchto dnech čekat výrazné výsledky. Je však vhodné situaci podrobně sledovat a být v obraze.

Pokud jde o výhled na delší období, je třeba brát vzniklou situaci jako příležitost. Kroky nového kabinetu směřují k prošetření vazeb dřívějších vrcholných představitelů země s vlivnými podnikateli. Existují oprávněné úvahy o úzkých stycích a aktivitách ve vyšších vrstvách egyptské společnosti, a to za účelem dosažení osobního prospěchu. Novinové stránky například plní informace o zatčení a chystaném procesu s Ahmedem Ezzem, významným funkcionářem Mubarakovy vládnoucí strany a majitelem velkého ocelářského podniku Ezz steel. Obdobně je na tom třeba bývalý ministr cestovního ruchu. A dá se očekávat, že snahy o prošetření podobných aktivit neminou ještě další prominenty bývalého režimu. Pokud nová egyptská vláda dosáhne proklamovaného cíle demokratizace společnosti, zmenšení byrokracie a klientelismu, pak dojde i ke zjednodušení navazování podnikatelských styků. Co je podstatné i pro naše podniky, je pragmatická úvaha, že s velkou pravděpodobností dojde k přeskupení podnikatelských vztahů. A v tom je i ona příležitost.

Situace, kdy dochází k pročištění trhu, změně dosavadních vazeb a v některých případech třeba i k novému rozdělení trhu, se neodehrávají příliš často. Bylo by velkou chybou čekat, až k takovým změnám dojde, a teprve pak doufat v možné uplatnění. Egyptský trh je charakteristický velmi konkurenčním prostředím a zahraniční podniky rozhodně nebudou nečinně přihlížet. Trhy blízkovýchodních zemí, a tedy i Egypta, nejsou trhy pro začátečníky, ale jednoznačně představují zajímavou obchodní oblast. Aktuální dění tedy může být novým impulzem pro připravené podniky.

Loni vývoz za čtvrt miliardy dolarů

Česká republika má v tomto ohledu příznivé podmínky. V zemi jsme vnímáni jako tradiční partner. Bilance vzájemného obchodu je dlouhodobě nakloněna na naši stranu a objem obchodu má rostoucí tendenci. Z hlediska celkových dovozů do Egypta však máme stále jisté rezervy. Aktuálně činí podíl České republiky na celkovém importu Egypta méně než jedno procento. Za rok 2010 jsme do Egypta vyvezli zboží v hodnotě 252 milionů dolarů. Země EU však dosahují výrazně větších obratů.

Už Baťa otevřel továrnu v Alexandrii

Egypt je přitom naším dlouhodobým obchodním partnerem a tato tradice sahá až do období první republiky. Například v roce 1930 otevřela firma Baťa v Alexandrii vlastní továrnu. Aktivní byly také Škodovy závody a další významné podniky. Můžeme konstatovat, že největší intenzity dosahovala obchodní výměna Československa s Egyptem v 60. až 80. letech minulého století. Tenkrát tvořily významnou část našich obchodních vztahů dodávky investičních celků. Šlo o projekty v energetice, rozsáhlé systémy zavlažování, výstavbu průmyslových podniků a dodávky strojního zařízení do nich (cukrovary, mlýny, chemické a petrochemické závody, cementárny).

I když se může zdát, že tento historický exkurz nemá pro dnešní obchod příliš velký význam, není vhodné jej opomíjet. V Egyptě má Česká republika na co navazovat. A dokazují to i statistiky. Úroveň vzájemného obchodu je sice v porovnání s předcházejícím obdobím nižší, ale v posledních letech stále rostoucí.

Hlavní obory souvisí s již dříve realizovanými projekty, ale otevírají se i nové příležitosti. V již zmíněné energetice to byla například v 90. letech výstavba elektráren Talkha nebo Kafr el Dawar.

Na první příčce českého exportu do Egypta se stále tradičně drží strojírenské výrobky. Často jde o obnovu nebo nahrazení staršího vybavení a naše výrobky jsou z Egypta často poptávány pro dobrou předcházející zkušenost.

Pravidelně se na čelních místech statistik pohybuje také kategorie dopravních prostředků. To jsou v drtivé většině automobily Škoda, značka je v zemi přijímána jednoznačně kladně. Ve městech lze mnohdy spatřit Octavie jako policejní vozy. Dlouhodobě je země partnerem také pro naše výrobce vojenského materiálu.

Mezi perspektivní komodity lze směle zařadit produkty určené pro úpravu a čištění vod, dopravní infrastrukturu, ekologické technologie či potraviny. Potřeby Egypta jasně vyplývají z jeho charakteristiky. Velké množství obyvatel je koncentrováno na malém území (ve městech, podél toku Nilu a podél mořského prostředí), počet obyvatel neustále roste. Populace je odhadována na zhruba 80 milionů obyvatel a tento počet se zvyšuje tempem 1,5 milionu za rok. Prakticky veškerá obdělávatelná půda je již využita, země je významným dovozcem potravin (domácí produkce pokrývá méně než polovinu spotřeby), znečistění vodních zdrojů je hlavně v dolním toku Nilu výrazné. To jsou některé z hlavních témat, které Egypt musí řešit a které také poměrně jasně označují příležitosti pro naše podniky.

Kvůli převratu byla zrušena obchodní mise

Revoluce v Egyptě zatím nijak zásadně neovlivnila české vývozy do této africké země. Velká část aktivit našich firem v Egyptě je spíše dlouhodobého rázu, například již zmíněné projekty v energetice. A z tohoto pohledu zatím situace v Egyptě znamená spíš odklad než úplné zrušení. Kromě toho obecným rysem všech jednání a obchodování s arabskými partnery je výrazně větší náročnost na čas.

Zrušena ovšem byla na únor plánovaná cesta egyptského ministra průmyslu a hlavně s ní spojená podnikatelská mise, připravená ve spolupráci obchodně-ekonomického úseku ambasády ČR a kanceláře CzechTrade v Káhiře. Rozsahem se jednalo o výjimečnou akci. Závazně k ní byli přihlášeni zástupci 66 egyptských firem (běžně bývá účastníků čtvrtina) se zřetelným zájmem o spolupráci s českými podniky. Při jednání s arabskými partnery je velmi důležité navázat osobní kontakt. Proto jsou podobné akce přínosné. Snad se toto setkání podaří zrealizovat v budoucnu.

Autor je exportním specialistou agentury CzechTrade.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít