EGAP letos pojistí export za 40 miliard

15. června 2017, 12:31 - čtk
15. června 2017, 12:31

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) očekává, že letos pojistí export za 40 miliard korun. EGAP loni pojistil exportní úvěry, bankovní záruky a investice v zahraničí v objemu 31,9 miliardy korun, uvedl ředitel státní společnosti Jan Procházka.

„Čtyřicet miliard korun je letošní výhled. Za první čtyři měsíce roku jsme měli již 27 miliard. Fáze stabilizace společnosti skončila a pokračujeme v přiměřených růstech,“ řekl Procházka.

Za poslední čtvrtstoletí vložil stát do kapitálu a pojistných fondů EGAP celkem 17,7 miliardy korun. Společnost pojistila export do 117 zemí světa za více než 800 miliard korun. Podle Procházky byl přímý pozitivní dopad do veřejných rozpočtů za tuto dobu 56,9 miliardy korun. Čistý zisk státu z fungování pojišťovny tak dosáhl 39,2 miliardy korun, což znamená roční výnos pět procent.

Vláda loni podpořila tuzemské instituce na podporu exportu sedmi miliardami korun. Letos je plán 4,1 miliardy. Systém státní podpory exportu přitom čekají změny, o budoucím fungování České exportní banky (ČEB) a pojišťovny EGAP mají do konce letošního roku rozhodnout akcionářská ministerstva. Ve hře je pět variant. Jedna z nich počítá i se sloučením EGAP a ČEB. Banka by mohla také fungovat jako dceřiná společnost EGAP.


Přečtěte si o projektech České exportní banky:

Poprvé po 12 letech bez dotací: České exportní bance se loni dařilo


„Pokud bych měl shrnout dosavadní diskuse, tak je to tak, že máme zatím víc otázek než odpovědí. Definitivně bude to řešení za horizontem této vlády,“ uvedl náměstek ministra financí Ondřej Landa.

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Bärtla by měl být výsledek takový, aby bylo možné pojistit co možná nejvíce exportu teritoriálně i odvětvově. „Aby se do toho promítly malé a střední firmy. A aby to bylo s co možná nejmenším rizikem,“ dodal náměstek.

Státní pojišťovna EGAP loni vykázala ztrátu 1,25 miliardy korun. Hlavní příčinou byla výplata pojistných plnění a tvorba rezerv, i kvůli problémovému projektu elektrárny Yunus Emre v Turecku. Na pojistném plnění EGAP vyplatil nejvyšší částku ve své historii, 5,5 miliardy korun. Pojišťovna zpětně vymohla pohledávky za přibližně 1,13 miliardy.


Velký pojistný případ v Rusku:

EGAP pojistí ruskou zakázku Unistavu za 3,5 miliardy


EGAP loni pojistil exportní úvěry, bankovní záruky a investice v zahraničí v objemu 31,9 miliardy korun. Pojištěný export mířil do rekordních 39 zemí. Poprvé pojišťovna podpořila české vývozce v Ghaně, Ekvádoru a v Bolívii. Celkový export tuzemských firem dosáhl loni rekordních 3,97 bilionu korun, což bylo meziročně o 2,3 procenta více.

Stát vykonává vlastnická práva v EGAP prostřednictvím ministerstva financí (40 procent), ministerstva průmyslu a obchodu (36 procent), ministerstva zemědělství (12 procent) a ministerstva zahraničí (12 procent).

Přečtěte si také:

Lepší vztahy s Ruskem, EGAP a legislativa. Hlavní témata schůzky Havlíčka se Zemanem

Pojišťovna EGAP je v miliardové ztrátě. Hlavně kvůli elektrárně v Turecku

Podíl problémových úvěrů ČEB na podporu exportu klesl pod polovinu


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Jak, kdy a kam zaplatit daň z příjmu
Půjčka na Bitcoin? Šílenství
Byty se v průměru nabízejí za 2,78 mil. Kč. Loni to bylo o 400 000 korun méně
Dejte si pozor na 8 špatných důchodových rozhodnutí
Auta
Land Rover Defender Works V8 je zážitek, na který se…
Pohnuté osudy automobilek východního bloku: Přežilo jich jen pár
Také Audi bude mít svou „X6“. Q8 se představí v červnu a dočká se verze RS
Test pneumatik 225/45 R17: Jak si vedou celoroční? Vyloženě špatně ne
Lamborghini Urus je nejrychlejší SUV na českém trhu. A jedno z nejdražších
Technologie
Cnews FM: Nutí nás násilí ve hrách vraždit v realitě? [podcast]
Ryzeny 2000 se objevují v obchodech, uniklé parametry potvrzeny. Už víme i den vydání
Vodafone spustil první komerční službu IoT. Veolii pomůže měřit teplovody
YouTube testuje PIP i na webu. Video poběží v plovoucím okně
Historie automobilových volantů aneb Od loukotě po počítač
Hry pro příležitostné hráče