EGAP letos pojistí export za 40 miliard

15. června 2017, 12:31 - čtk
15. června 2017, 12:31

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) očekává, že letos pojistí export za 40 miliard korun. EGAP loni pojistil exportní úvěry, bankovní záruky a investice v zahraničí v objemu 31,9 miliardy korun, uvedl ředitel státní společnosti Jan Procházka.

„Čtyřicet miliard korun je letošní výhled. Za první čtyři měsíce roku jsme měli již 27 miliard. Fáze stabilizace společnosti skončila a pokračujeme v přiměřených růstech,“ řekl Procházka.

Za poslední čtvrtstoletí vložil stát do kapitálu a pojistných fondů EGAP celkem 17,7 miliardy korun. Společnost pojistila export do 117 zemí světa za více než 800 miliard korun. Podle Procházky byl přímý pozitivní dopad do veřejných rozpočtů za tuto dobu 56,9 miliardy korun. Čistý zisk státu z fungování pojišťovny tak dosáhl 39,2 miliardy korun, což znamená roční výnos pět procent.

Vláda loni podpořila tuzemské instituce na podporu exportu sedmi miliardami korun. Letos je plán 4,1 miliardy. Systém státní podpory exportu přitom čekají změny, o budoucím fungování České exportní banky (ČEB) a pojišťovny EGAP mají do konce letošního roku rozhodnout akcionářská ministerstva. Ve hře je pět variant. Jedna z nich počítá i se sloučením EGAP a ČEB. Banka by mohla také fungovat jako dceřiná společnost EGAP.


Přečtěte si o projektech České exportní banky:

Poprvé po 12 letech bez dotací: České exportní bance se loni dařilo


„Pokud bych měl shrnout dosavadní diskuse, tak je to tak, že máme zatím víc otázek než odpovědí. Definitivně bude to řešení za horizontem této vlády,“ uvedl náměstek ministra financí Ondřej Landa.

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Bärtla by měl být výsledek takový, aby bylo možné pojistit co možná nejvíce exportu teritoriálně i odvětvově. „Aby se do toho promítly malé a střední firmy. A aby to bylo s co možná nejmenším rizikem,“ dodal náměstek.

Státní pojišťovna EGAP loni vykázala ztrátu 1,25 miliardy korun. Hlavní příčinou byla výplata pojistných plnění a tvorba rezerv, i kvůli problémovému projektu elektrárny Yunus Emre v Turecku. Na pojistném plnění EGAP vyplatil nejvyšší částku ve své historii, 5,5 miliardy korun. Pojišťovna zpětně vymohla pohledávky za přibližně 1,13 miliardy.


Velký pojistný případ v Rusku:

EGAP pojistí ruskou zakázku Unistavu za 3,5 miliardy


EGAP loni pojistil exportní úvěry, bankovní záruky a investice v zahraničí v objemu 31,9 miliardy korun. Pojištěný export mířil do rekordních 39 zemí. Poprvé pojišťovna podpořila české vývozce v Ghaně, Ekvádoru a v Bolívii. Celkový export tuzemských firem dosáhl loni rekordních 3,97 bilionu korun, což bylo meziročně o 2,3 procenta více.

Stát vykonává vlastnická práva v EGAP prostřednictvím ministerstva financí (40 procent), ministerstva průmyslu a obchodu (36 procent), ministerstva zemědělství (12 procent) a ministerstva zahraničí (12 procent).

Přečtěte si také:

Lepší vztahy s Ruskem, EGAP a legislativa. Hlavní témata schůzky Havlíčka se Zemanem

Pojišťovna EGAP je v miliardové ztrátě. Hlavně kvůli elektrárně v Turecku

Podíl problémových úvěrů ČEB na podporu exportu klesl pod polovinu


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zaplatit daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. května
Kdy se nezvýší penze při práci v důchodu?
Zálohy za elektřinu. Jak se vyhnout vysokým nedoplatkům?
9 rizikových suvenýrů, které si raději z dovolené nevozte
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Auta
Retro: Toyota Supra slaví 40 let. Věhlas získala díky…
Video: Podívejte se, jak se má správně řídit staré Porsche 911
Na návštěvě Jaguar Land Rover Classic Centre v Essenu. Tak trochu jiný „showroom“
Obytný VW California slaví 100 000 exemplářů vyrobených v továrně v Hannoveru
Hamburk zavírá dvě ulice dieselům, lidé čekají chaos. Totální nesmysl, tvrdí odborník
Technologie
Hráčské 4K monitory s G-Sync HDR a 144Hz panelem budou příští měsíc, cena 53 tisíc
PC hry na Applu nepůjdou. Apple zablokoval Steam Link pro iOS
Řada webů se nepřizpůsobila GDPR. Řešení? Uživatelům z EU se nezobrazí
10 důvodů, proč už nepoužívat optickou mechaniku
Znáte World of Tanks? Otestujte své znalosti!
Hry pro příležitostné hráče