Вefinitivní Galileo

18. června 2010, 20:10 - Martin Shabu
18. června 2010, 20:10

Vesmírný výzkum

Evropský parlament minulý týden schválil zprávu českého europoslance Evžena Tošenovského (ODS), která upravuje způsob řízení projektu navigačního systému Galileo. Od něj si Evropané slibují, že nahradí ne zcela spolehlivý americký systém GPS.
V čele Galilea má stát správní rada složená ze zástupců členských států, kteří budou disponovat sedmadvaceti hlasy. Hlasovací váha Evropské komise podle schválené zprávy odpovídá 15,6 procenta podílu. O umístění správní rady v Praze dlouhodobě usiluje česká diplomacie. Občanský demokrat Tošenovský se však domnívá, že existují i zajímavější nabídky. „Jsem přesvědčen, že se nenaplní současná představa Evropské komise o zadávání výzkumných zakázek různým subjektům. Stejně bude muset vzniknout jakési vědecko-výzkumné centrum, a pak by o něj měla Praha rozhodně usilovat.“
Zpráva rovněž uvádí, že bezpečnostní a technologické otázky bude projednávat takzvaná bezpečnostní rada Galilea. V ní budou členské státy rozhodovat na stejném principu jako v Radě Evorpské unie. Bruselští politici se dále shodli na tom, že tento orgán bude sídlit ve Velké Británii a Francii. Vzhledem ke zvláštním nárokům a možnosti přístupu k utajovaným informacím budou muset členové této rady získat bezpečnostní prověrku s nejpřísnějším stupněm prověření.
Vedle způsobu řízení Galilea je nutné vyřešit také jeho financování. „Jen náklady na vývoj se v letech 2000 až 2013 odhadují na 6,4 miliardy eur (zhruba 164,55 miliardy korun), každoroční provoz spolkne další stovky milionů,“ řekl Evžen Tošenovský. V roce 2007 přitom zkrachoval návrh Evropské komise, který předpokládal, že půjde o projekt PPP, na němž se budou podílet soukromé a veřejné instituce. Následně úředníci Evropské komise navrhli, aby náklady na vybudování Galilea nesla Evropská unie.
Češi o Galileo usilují již delší dobu. V unijních diskuzích o umístění nových evropských agentur Praha uplatňuje argument, že nově budované instituce by měly sídlit v nových členských zemích. A v česku zatím nic není. Abychom si zvýšili šance, vstoupila Česká republika v roce 2008 do Evropské kosmické agentury.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít