ECM velí firmám: Zvyšte výkon!

24. května 2012, 17:05 - (red)
24. května 2012, 17:05

Systémy pro správu obsahu pomohou všude tam, kde množství obsahu omezuje jeho efektivní využívání

Mít na trhu konkurenční výhodu je přirozeným snem každé společnosti. Jednou z možností, jak vykročit k jejímu získání, je neustálé zlepšování procesní výkonnosti firmy. Tedy optimální fungování vnitrofiremních procesů. To se pak odráží na rychlejším vývoji nových výrobků, na zrychlení služeb směrem k zákazníkovi, na schopnosti rychleji a efektivněji poskytnout nové produkty a služby.
To předpokládá sladit strategická rozhodnutí s technologiemi, procesy a lidmi. Komplexní řešení elektronizace procesů se opírá o enterprise content management (ECM), tedy o možnosti systémů pro správu firemního elektronického obsahu (dokumenty, obrázky, prezentace, videa, e-maily, strukturovaná a nestrukturovaná data…). A je úplně jedno, jakou oblast si zvolíme – ECM dokáže zvýšit výkonnost stejně tak v pojišťovnictví, finančních službách či zdravotnictví nebo třeba ve státní správě a veřejných službách při zpracování agend správních řízení nebo podpoře soudních procesů.

Vstříc klientům

Přínosy řešení z oblasti ECM se projevují pozitivně nejen v nižších nákladech, lepší kontrole a dalších vnitřních podmínkách fungování společnosti, ale hlavně směrem k zákazníkům. Například zvýšením rychlosti jejich odbavení, rychlejším vyřízením jejich žádostí, menším počtem chyb a dalšími ukazateli.
Efektivní práce zaměstnanců s informační a datovou podporou firmy a spokojenost jejích zákazníků jsou jednoduché spojené nádoby. Praxe to dokazuje.
První příklad je z oblasti poskytování úvěrových produktů firmám i jednotlivým klientům. Každý obchodní případ je velmi komplexní proces z pohledu přenosu informací a dat mezi jednotlivými odděleními banky. Sjednocení a automatizace jednotlivých fází úvěrového procesu – od podání žádosti přes schválení, kontrolu a čerpání úvěru až po jeho splacení a uzavření celého obchodního případu – zvyšuje efektivitu, snižuje chybovost a umožňuje přesnější měření a hodnocení průběhu jednotlivých fází úvěrového procesu. Navíc umožňuje efektivně využívat externí prodejce bez ohledu na vzdálenost jejich lokality. Efektivní monitoring a detailní statistiky o průběhu zpracování případů usnadní pružné provádění potřebných korekcí i další zlepšování procesu. Uložení dokumentů na jednom zabezpečeném místě umožňuje jejich rychlé vyhledání i sdílení, řízení přístupu k nim pak zamezuje únikům informací. Ale hlavně – všechny uvedené výhody mají vliv na spokojenost zákazníka s vyřízením jeho požadavku.

Návratná investice

Druhý příklad je z oblasti průmyslu. Jaké jsou přínosy systému správy dat pro průmyslový podnik? Bezpečná ochrana a kontrola podnikových dat a informací je jedním z hlavních zájmů každé průmyslové výrobní společnosti. Product Lifecycle Management je řešení, umožňující spravovat veškeré informace v průběhu celého životního cyklu produktu od vývoje přes výrobu, případný servis, až například po jeho následnou inovaci. Tyto systémy zabezpečují a spravují vztahy mezi produkty, lidmi, procesy, daty a aplikacemi. Efektivně řeší většinu organizačních problémů, které vznikají při týmové spolupráci nad jednotlivými projekty. A to nejen interně, ale i ve vztahu k zákazníkovi a dodavatelům. Komplexní procesní řízení podpořené IT infrastrukturou přináší úspory ve zkrácení doby na přípravu a realizaci zakázky, zvýšení spolehlivosti v plnění smluvních závazků, zvýšení přidané hodnoty, a tedy ziskovosti.
Platí to prostě pro všechny: konkurenční prostředí vede manažery společností k neustálému sledování a hodnocení vnitrofiremních procesů. Audit, právní úsek, řízení majetku, HR… I když tyto oblasti většinou klienty přímo neovlivňují, tak celkové zlepšení komunikace, přenosu informací i odpovědností, efektivní sdílení informací a zkušeností s pobočkami – to ve výsledku znamená jednotný korporátní systém a konkurenční výhodu.
I když zavedení ECM systémů samozřejmě znamená v první fázi zvýšené náklady, účetně jsou navráceny v horizontu několika let. Mnohem významnější je ale přínos v efektivnějším fungování společnosti a zvýšení její výkonnosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít