ECB snížila podle očekávání úrokové sazby v eurozóně

08. prosince 2011, 18:38 - Profit, TZ
08. prosince 2011, 18:38

Evropská centrální banka snížila podle očekávání úrokové sazby v eurozóně na rovné jedno procento. ECB o tom informovala dnes. Úroková sazba centrální banky eurozóny se tak vrátila na historické minimum. Sazby v zemích s jednotnou evropskou měnou klesnou o 0,25 procentního bodu.

Foto: Profimedia.cz

Jde přitom již o druhé snížení úrokových sazeb ECB během jediného měsíce. Šéf ECB Mario Draghi na tiskové konferenci po jednání Rady guvernérů ECB oznámil bezprecedentní kroky k podpoře evropských bank, kterým se nedostává hotovost. ECB výrazně zjednoduší půjčování peněz i pravidel pro zástavy. “Rostoucí napětí na finančních trzích, pokračují zpomalování ekonomické aktivity v eurozóně a nejistý výhled do budoucna jsou podstatnými riziky,“ uvedl šéf ECB ve svém prohlášení. Draghi také naznačil, že ECB by mohla agresivněji podpořit dluhopisy členských zemí eurozóny, pokud se summit Evropské unie dohodne na vytvoření silnější fiskální unie v eurozóně.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy naznačil velmi dramatickou budoucnost, které 17člená eurozóna čelí jen pár hodin před začátkem již osmého krizového summitu EU v tomto roce. “Rizika rozpadu Evropy nikdy nebyla tak velká, jako nyní,“ řekl Sakorzy během setkání představitelů evropských konzervativců v jihofrancouzském Marseille, jehož se účastnila i německá kancléřka Angela Merkelová a přestavitelé evropských institucí. “Diagnóza je taková, že euro, které by mělo vyvolávat důvěru, ji nevyvolává. Diagnóza je taková, že máme jen pár týdnů na to se rozhodnout, protože čas pracuje proti nám,“ dodal francouzský prezident. „Pokud se v pátek nedohodneme, nebudeme už mít druhou šanci,“ řekl Sarkozy.

Očekávám od všech hlav vlád, že nebudou říkat, co nemohou udělat, ale co udělají pro Evropu. Celý svět se na nás nyní dívá a co od nás očekává, není další národní problém, ale evropské řešení,“ prohlásil na jednání Evropské lidové strany šéf Evropské komise (EK) José Manuel Barroso.

Na počátku roku bylo jasné, že to, co Evropská centrální banka dělá a že zvedá úrokové sazby, je nesmysl. Dnešní snižování úrokových sazeb tedy musíme chápat jako snahu napravit předchozí chybná rozhodnutí Evropské centrální banky,“ řekla agentuře Mediafax Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. „Takto to není ničím jiným, než jenom zoufalým pokusem dodat na trh likviditu, když už je vlastně pozdě, a anulovat to předešlé,“ doplnila.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít