Džudista, kaskadér, herec i podnikatel

11. dubna 2005, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
11. dubna 2005, 00:00

PETR JÁKL Začínal jako kaskadér ve filmu, kvůli kterému jeho otec založil producentskou firmu. Dnes je jejím spolumajitelem. Spolu se sestrou a kamarádem navíc založil také castingovou společnost. S podnikáním nezačal Petr Jákl sám. V roce 1992 založil jeho otec producentskou firmu J.B.J. film.

PETR JÁKL Začínal jako kaskadér ve filmu, kvůli kterému jeho otec založil producentskou firmu. Dnes je jejím spolumajitelem. Spolu se sestrou a kamarádem navíc založil také castingovou společnost.

S podnikáním nezačal Petr Jákl sám. V roce 1992 založil jeho otec producentskou firmu J.B.J. film. „Vznikla kvůli filmu Cesta peklem, k němuž táta napsal scénář a sehnal peníze. Režisér jej pak ještě přemluvil k vytvoření hlavní role. Já jsem mu se samotným projektem nepomáhal, ve filmu jsem působil jen jako kaskadér. Naplno jsem se tehdy věnoval džudu,“ vzpomíná Jákl. S tím skončil až po olympijských hrách v Sydney v roce 2000, kdy se dostavily potíže se zády.

RODINNÁ FIRMA

Neprodleně se tedy vrhl na podnikání a otcova firma se náhle stala rodinnou - navíc ve stejném roce se připojila také sestra. „Nejprve jsme využívali služeb různých castingových agentur, až jsme došli k závěru, že by nebylo od věci založit si vlastní. A tak vznikl PJ Casting, který vlastním se sestrou a nejlepším kamarádem. Je určitě jednodušší a efektivnější vytvořit si projekt od začátku do konce,“ domnívá se.

Činnosti obou společností se vzájemně propojují, vedle majitelů mají několik stálých spolupracovníků. „Většinou je však oslovujeme pouze na konkrétní projekt. Náhle jich potřebujeme třeba padesát. Tolik lidí však není možné platit po celý rok,“ vysvětluje Jákl.

NÁMĚTY SE SYPOU

Záběr obou firem se rok od roku rozšiřuje. J.B.J. film se zabývá natáčením filmů, reklam, videoklipů i dokumentů. „Dělali jsme dokonce tři celovečerní filmy. V květnu začneme společně s Českou televizí a společností Luxor točit akční televizní seriál o hokejistech s pracovním názvem Ledová aréna. Připravujeme také psychologické drama s kriminální zápletkou o vztahu kaskadéra k jeho dceři Smrt je limit, které píšeme společně s tátou,“ říká Jákl.

„Další připravovaný celovečerák je komedie o klonovaném Hitlerovi, který se snaží konat dobré skutky -s názvem Adolf Hitler nemá rád disko. Ta není jen pro zasmání, ale i k zamyšlení, zda by se někdo, jako byl Hitler, nemohl stát v této společnosti opravdu hrdinou. Oba projekty budou v angličtině, chceme je prodat do zahraničí,“ prozrazuje Jákl. S dramaturgem Radanem Dolejšem též napsal reality show Hasta La Vista Hero o akčních hrdinech, při níž budou soutěžící plnit úkoly z filmů.

Nad náměty podle svých slov nemusí ani příliš přemýšlet, sypou se mu jaksi samovolně. „Spíš mi vždy musí někdo po pravdě říct, zda jde o dobrý nápad, nebo o ptákovinu,“ směje se.

EXKLUZIVNÍ CASTING

Rozrůstá se i PJ Casting. Z původní čisté „castingovky“ se stala společnost, nabízející i naučné kurzy. „Spolu s režisérkou Nancy Bishopovou, která dělá castingy prakticky pro všechny americké filmy, co se u nás točí, rozjíždíme třeba herecké kurzy v angličtině. Máme totiž spoustu skvělých herců, kteří však bohužel neumějí jazyk. Nabízíme též kaskadérské kurzy či sportovní kurzy pro děti, aby získaly základ ke každému sportu,“ uvádí Jákl.

Kromě zajišťování práce hercům, komparsistům či moderátorům a vlastních projektů se PJ Casting věnuje také servisu pro jiné filmy nebo reklamy. Jákl je rád, že jeho agentura získala exkluzivní casting pro Barrandov Studio: „Teď třeba připravujeme akční komedii Major Zeman se vrací, kde mi byla nabídnuta také role ruského superagenta.“ S herectvím má dost zkušeností z minula - několik rolí získal i v amerických filmech (například Bad Company, Eurotrip nebo XXX). „Herectví jsem však vždy bral pouze jako koníčka, nikdy ne coby hlavní zdroj obživy,“ vzpomíná.

SPOLUPRÁCE S KONKURENTY Konkurenci v producentské branži příliš nepociťuje, s potenciálními konkurenty spíše spolupracuje. Více soupeření zaznamenává v castingu. „Naše firma má už však své jméno, proto se konkurence výrazně neobávám. Vím ale, že nelze usnout na vavřínech,“ říká. Trvalý pracovní úvazek (byť i za solidní plat) si dokáže představit jen stěží: „Potřebuji volnost a prostor pro kreativitu. Když jsem šikovný, vydělám jistě víc než člověk v zaměstnaneckém poměru. A kdybych šikovný nebyl, stejně by mě nikde nezaměstnali,“ uzavírá Jákl. PETR JÁKL** (1973) Absolvent Fakulty tělovýchovy a sportu. Dvacet let se profesionálně věnoval džudu. Od roku 2000 je spolumajitelem producentské firmy J.B.J. film, od roku 2002 též castingové společnosti PJ Casting.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít