Dynastie Rothschildů: Z ghetta mezi elitu

18. ledna 2011, 03:26 - Anna Janečková
18. ledna 2011, 03:26

Bankovnictví, investiční poradenství, ale i hoteliérství, vinařství či chov koní. Ve všech těchto oblastech více než vyniká rodina finančníků a průmyslníků s příjmením Rothschild. Začátek její cesty za úspěchem a bohatstvím se začal psát celkem nenápadně ve frankfurtském ghettu.

Foto: Wikimedia.org

Počátek slavné dynastie finančníků spadá do roku 1769, kdy se Mayer Amschel Rothschild, drobný židovský obchodník s mincemi a starožitnostmi, stal dvorním bankéřem hesenského kurfiřta, jednoho z nejbohatších vládců své doby. Zkušenosti z oblasti finančnictví získal v mládí u bankovní rodiny Oppenheimerů v Hannoveru, kam ho po smrti obou rodičů poslali poručníci. Po návratu do rodného Frankfurtu nad Mohanem začal budovat vlastní firmu zaměřenou na obchod a finanční služby. Během francouzské revoluce a Napoleonovy expanze do ostatních zemí Evropy se účastnil tajných mezinárodních bankovních i obchodních transakcí, prováděných navzdory kontinentální blokádě zejména mezi Anglií a dalšími zeměmi.

S manželkou Gutte Schnapperovou měl Mayer Amschel pět dcer a pět synů. Každého z mužských potomků pověřil později řízením pobočky v jiném evropském městě. Kromě Frankfurtu tak vznikly ještě filiálky ve Vídni, Londýně, Neapoli a Paříži. V případě nepříznivé situace v jedné zemi si bratři navzájem pomáhali a každý z nich založil vlastní větev rodu. Tím, jak řídili mezinárodní transakce, položili vlastně Rothschildové základ dnešního moderního bankovnictví.

S penězi přišel vliv

Úspěch na finančních trzích s sebou přinesl značný společenský a politický vliv. Prestiž přišla už se šlechtickým stavem, do kterého povýšil v roce 1816 císař František I. zakladatele vídeňské filiálky Salomona Mayera Rothschilda. Šlechtické tituly ale získali i další členové klanu a mnozí Rothschildové uzavřeli s příslušníky evropské aristokracie manželství.

Právě postava Salomona Mayera je z našeho pohledu mimořádně zajímavá. Jako šéf vídeňské filiálky totiž nenápadně ovlivňoval celou rakouskou politiku. Podnikal na železniční trati z Vídně na Ostravsko, kde koupil Rudolfovu huť a vydělával na počínajícím průmyslovém boomu. Jeho syn Luis Nathaniel Rothschild se po otcově smrti spojil s uhlobarony Gutmanny, a vzniklo tak Vítkovické horní a hutní těžířstvo. Úspěšné podnikání ukončil až příchod nacistů a zatčení Luise Nathaniela. Ten byl sice záhy propuštěn, stejně jako většinu Rothschildů ho ale následně okolnosti donutily uprchnout mimo dosah rozpínající se Třetí říše. V současné době rodina žádá vrácení majetku na Ostravsku.

Stále v čele firem

Zdaleka ne všem pobočkám původní rodinné firmy se podařilo přežít do současnosti. Nejdříve zanikla filiálka v Neapoli. Následovala ji pobočka ve Frankfurtu. Další bankovní domy, například v Paříži a Londýně, ale fungují dodnes. Spojily se v rámci holdingu Concordia BV.

Nejvyšší vedení firem je přitom stále v rukou Rothschildů. Generálním ředitelem Investiční banky Rothschild byla letos v únoru poprvé jmenována osoba, která nepochází z rodiny, a to Nigel Higgins. Dosavadní generální ředitel David de Rothschild nicméně nadále působí jako předseda představenstva.

Rodina vlastní také úspěšnou poradenskou firmu N.M. Rothschild & Sons. V Ženevě sídlí LFC Rothschild Group, jedna z nejvýznamnějších finančních skupin na globálním trhu, kterou založil Edmond Adolphe de Rothschild z francouzské vě-

tve rodiny. Skupina zahrnuje několik podniků Rothschildů zaměřených mimo jiné na hoteliérství, vinařství či soukromé bankovnictví. Rodina hrála rovněž důležitou úlohu ve financování železnic, společností Rio Tinto a De Beers či Suezského průplavu. Podporovala nejrůznější charitativní akce i obnovu samostatného státu Izrael.

Příjmení Rothschild se postupem času vepsalo mezi špičky evropské podnikatelské elity. Mayer Amsel Rothschild pak po právu platí za zakladatele mezinárodního finančnictví.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít