Dveře patří k interiéru, základem je ale bezpečnost

16. února 2004, 00:00 - Stranu připravil ZDENĚK KUBÍN
16. února 2004, 00:00

CELKOVÝ VZHLED MÍSTNOSTI SPOLUVYTVÁŘEJÍ TAKÉ DVEŘE. MATERIÁL, Z NĚHOŽ JSOU VYROBENY, BAREVNÉ PROVEDENÍ, TVAR. ALE HLAVNÍ KRITÉRIA, PODLE NICHŽ JE TŘEBA DVEŘE VYBÍRAT, BY MĚLA BÝT BEZPEČNOSTNÍ.

Vybírat lze z prostředků mechanického zabezpečení, ale také z elektronických systémů CELKOVÝ VZHLED MÍSTNOSTI SPOLUVYTVÁŘEJÍ TAKÉ DVEŘE. MATERIÁL, Z NĚHOŽ JSOU VYROBENY, BAREVNÉ PROVEDENÍ, TVAR. ALE HLAVNÍ KRITÉRIA, PODLE NICHŽ JE TŘEBA DVEŘE VYBÍRAT, BY MĚLA BÝT BEZPEČNOSTNÍ.

Někteří podnikatelé si nepřipouštějí, že by jejich firmu mohl někdo vykrást. „Nejsme obchod, co by si tu kdo vzal - a pak, léta se nic nestalo, tak proč bychom měli vzbudit pozornost zlodějů zrovna dnes,“ říkají. Ale chyba lávky. Znám podnikatelku, jejíž firma byla v přízemí s vchodem a okny do dvora, se stejným přístupem. Jednoho dne bylo rozbité okno a mimo jiné zmizely počítače s databázemi zákazníků a dalšími důležitými údaji. Jak tedy chránit své kanceláře a firmu jako celek před nezvanými návštěvníky?

DVĚ HLAVNÍ ZÁSADY

Zjednodušeně lze uvést dvě základní zásady. Za prvé, chránit místa, jimiž může nepovolaný návštěvník do firmy vniknout. Za druhé, zvolit takové bezpečnostní prvky, které zloděje buď odradí, nebo co nejvíce zdrží. Podle některých odborníků na problematiku bezpečnosti je při rozhodování o zabezpečení objektu a majetku firmy důležité posuzovat tři zásadní kritéria: Jaká jsou rizika, co chráním a kolik na to mám. (Podle statistik je ve světě normální, že pět až sedm procent majetku, který chce firma zabezpečit, investuje do zabezpečovacích prvků.) Potřebná je také rekognoskace v terénu - podle obhlídky určit všechna slabá místa, aby se například nezabezpečily vchodové dveře a okna, a zapomnělo se třeba na sklepní okénko. Bezpečnostní prvky chránící před zloději lze rozdělit do dvou základních skupin - první tvoří mechanické prostředky, druhou pak elektronické zabezpečovací systémy.

MECHANICKÁ OCHRANA

Po rekognoskaci terénu a určení slabých míst by se mělo začít bezpečnostními dveřmi. Poté lze zvážit, zda je potřeba zabezpečit i okna či další možné přístupy. Přitom není třeba dávat na okna mříže, které mohou hyzdit vzhled a nemusí působit příjemně. Je vhodné použít bezpečnostní fólie, které mohou plnit i funkci termoregulační a solární. Dalším bezpečnostním prvkem pak mohou být různá čidla, zaznamenávající a hlásicí vzniknutí zlodějů, ale třeba i vznik požáru či únik plynu. Ta již ale patří do kategorie elektronických zabezpečovacích prostředků. Základem jsou tedy bezpečnostní dveře. Z čeho lze vybírat? V podstatě můžeme hovořit o jejich dvou základních variantách - o přídavných, nebo zcela nových. Pro přídavné se asi rozhodne ten, kdo nechce podstoupit rozsáhlejší rekonstrukci kanceláře, nebo chce, aby dveře zůstaly z venku stejné, případně jsou určitým limitem finance. Při této volbě se ke stávajícím dveřím přidají pancéřové bezpečnostní a instaluje se rovněž přídavná zárubeň, takže dveře se uzavírají několika směry. Druhou variantou jsou zcela nové bezpečnostní dveře. Jsou vhodné třeba do novostaveb nebo při rozsáhlejší rekonstrukci, při výměně dveří. Jejich součástí jsou i komplexní zárubně. Různé existující typy těchto dveří se liší především masívností. Mají ocelovou konstrukci, bezpečnostní zárubně, zamykání do několika stran, zámek je chráněn proti vytržení. Mohou být jednokřídlové, ale také dvoukřídlové, vybírat si lze design, různé povrchy a barvy. Podle odborníků je potřeba dát si při výběru bezpečnostních dveří pozor především

* aby bezpečnostní dveře nebyly osazeny do běžných zárubní,

* aby byly chráněny celoplošně (aby je třeba netvořila ocelová mříž obložená dřevem),

* aby u dveří byla použita dobrá vložka,

* zda mají homologaci od kriminalistického ústavu, případně zda mají doporučení od pojišťovny.

KOMBINACE S ELEKTRONIKOU

Mechanické zabezpečení lze kombinovat i s vyšším bezpečnostním zařízením - elektronickým. Zde je již nezbytná spolupráce s odborníky, kteří zpracují společně se zákazníkem, jak a co chce pomocí elektronického bezpečnostního systému chránit. Podle toho se pak také rozmísťují jednotlivá čidla. Může si vybírat nejen, co chce sledovat, ale také způsob signalizace. Ta může být například jen místní, může mít i vnější sirénu nebo může automaticky vytáčet předem určená telefonní čísla, kam bude předávat zprávy. Může být také napojen na elektronický pult u bezpečnostní agentury, nebo u policie. Elektronických zabezpečovacích systémů je celá řada a některé z nich jsou poměrně rozsáhlé, mnohé jsou již velice specializovanou záležitostí. Například velké firmy, které mají větší objekt, mohou využívat elektronické zabezpečovací systémy nejen proti vnějšímu ohrožení, ale i vnitřnímu (krádežím ze strany zaměstnanců). Sem patří třeba magnetické čipové či bezdotekové karty, které slouží nejen ke vstupu do budovy, ale také mohou evidovat, kde se kdo kdy pohyboval. Karty jsou poměrně rozšířené a také v podstatě jednoduché. Nevýhodou je jejich přenosnost. Vzhledem k tomu, že elektronické zabezpečovací systémy jsou vesměs záležitosti značně odborné a při jejich zavedení se firma neobejde bez specialistů (kteří také vysvětlí jejich fungování, možnosti využití, jejich výhody a případné nevýhody), zmíníme se jmenovitě jen o některých z nich. Využít lze například biometrii, třeba prstu - laicky řečeno, otisk prstu zde slouží místo vstupové karty. Dalším prostředkem jsou dvojité dveře, které nepustí víc než jednu osobu (vhodné jsou například pro banky). Objekt lze rovněž zajistit perimetricky. Jedná se o elektronickou ochranu, která monitoruje pohyb kolem zabezpečení objektu. Některé typy této ochrany představují podzemní neviditelný systém, jiné jsou založeny na deformaci senzorového kabelu, další využívají signál od infračervených závor. Hodně známým systémem jsou pak kamery s počítačem. Elektronické systémy jsou účinné, ale jejich cena je také hodně vysoká.

MECHANICKÉ ZABEZPEČENÍ

* Bezpečnostní dveře - mohou být dodány včetně bezpečnostních zárubní, zasazeny do původních zárubní nebo mohou být přídavné * Bezpečnostní mříže - rolovací, nůžkové, pevné * Fólie na sklo - bezpečnostní, solární a termální * Předokenní rolety - hliníkové, ocelové * Garážová vrata - sekční panelová, rolovací * Průmyslová vrata - sekční panelová, rolovací * Automatické vjezdové brány a vrata * Automatické dveřní systémy * Systémy generálního klíče

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít