Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu, ukázal průzkum - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu, ukázal průzkum

čtk,
Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu, ukázal průzkum
Zdroj: Tomáš Novák/Euro

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující korunu. Vyplývá to bleskového online průzkumu ČSOB mezi více než stovkou firemních klientů.

Koruna vůči euru v poslední době podle serveru Patria výrazně oslabila, v pátek odpoledne se obchodovala kolem 27,30 Kč/EUR, když ještě před několika týdny se obchodovala pod hladinou 25 korun za euro. „Devizové intervence ČNB by pomohly zklidnit aktuální rozkolísanost koruny,“ uvedl Jan Poulík z ČSOB.

Vývoj kurzu koruny k euru (zdroj: tradingview.com)

Takřka 60 procent firem v šetření dále uvedlo, že za poslední týden jim prudce rostly výpadky v domácích tržbách. Čtyři z deseti firem se přiznaly, že hotovost jim momentálně neschází, ale do měsíce prázdno v pokladně už mít budou.

Stát přišel z řadou opatření na zmírnění dopadů šíření epidemie. Z nich zástupci firem nejvíce vítají odklad daňových plateb, což uvedlo 70 procent dotazovaných, a tzv. kurzarbeit pro firmy postižené poklesem poptávky. Ten vyzdvihla polovina manažerů. Průzkum ČSOB se uskutečnil ve čtvrtek.

Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu, ukázal průzkum
2.5 (50%) 2 hlasování
Diskuze