Dvě století čínským tryskem

21. října 2009, 14:18 - Eva Jarešová
21. října 2009, 14:18

Slavná pojišťovna Lloyd’s zvažuje příchod do Česka a čeká vzestup v Asii

Nemyslím si, že pojišťovací byznys potkají vlivem současné krize nějaké systémové změny, říká lord Peter Levene. Předpoklady ke kvalifikovanému odhadu má znamenité. Sedmašedesátiletý muž stojí v čele slovutné pojišťovny Lloyd’s, jejíž historie začala v sedmnáctém století v jedné z londýnských kaváren. Ta, jež provozoval Edward Lloyd, se stala oblíbeným místem schůzek pro majitele zámořských lodí a obchodníky, kteří si v ní kromě sdílení novinek začali brzy domlouvat i pojištění. Peter Levene zavítal nedávno do Prahy na mezinárodní konferenci, kterou uspořádala evropská asociace risk manažerů FERMA. Při této příležitosti se setkal i s týdeníkem EURO.

Rozpuk v krizi Organizace, která sdružuje více než sedm desítek pojišťovacích syndikátů, již nějakou dobu zvažuje svou expanzi ve střední Evropě. Přibližně před rokem a půl přišla pojišťovna do Polska a nyní se její manažeři rozhlížejí v tuzemsku. „Polsko je největší ekonomika v regionu, následuje Česká republika. Řekli jsme si, že se přijedeme podívat, co by se tu dalo dělat, a promluvíme si s místními lidmi,“ vysvětluje Levene. Jak ale dodává, v expanzi se dosud příliš nepokročilo a zatím ani není jisté, zda nejstarší a největší pojišťovna na světě do Česka skutečně zamíří. V jejích plánech sehrává současná finanční krize spíše minoritní roli. „Nespěcháme,“ konstatuje Levene. Situaci ve střední a východní Evropě, kterou před časem na Západě k nelibosti středoevropských ekonomů a představitelů centrálních bank temně načrtla prestižní ekonomická média, Levene natolik chmurně nevidí. „Neberu příliš na zřetel, co píšou noviny. Tento region si v podstatě poradil docela dobře. Nebyl příliš zasažen bankovní krizí, i když recesí v mnoha oblastech samozřejmě ano,“ objasňuje. K tvrzení, že tento podzim se už ekonomická situace začíná vyjasňovat, se ale staví opatrně. „Spíš bych řekl, že se přestala zhoršovat.“ Sama pojišťovna Lloyd’s zatím následky hubenějších časů nepocítila. Naopak. Za prvních šest měsíců letošního roku dosáhla před zdaněním zisku ve výši 1,32 miliardy liber (36,52 miliardy korun). Za stejnou dobu loni to bylo 949 milionů liber (26,25 miliardy korun).

Továrnu pojistíte vždycky Peter Levene to vysvětluje především dvěma faktory. Jedním z nich je investorský konzervatismus pojišťovny, tím druhým zatím relativně nízký počet přírodních katastrof v této sezoně. „Také k tomu přispěl fakt, že se Lloyd’s nezaměřuje na pojištění automobilů nebo domácností, ale na velké průmyslové celky, jako jsou továrny a podobně. Jste-li majitel továrny, tak ji musíte pojistit bez ohledu na to, je-li zrovna kvůli krizi její kapacita omezena o padesát procent,“ říká Levene. Pokud jde o přírodní katastrofy, jejich absolutní nedostatek není pro Lloyd’s zase tak dobrá zpráva, jak by se laikům mohlo zdát. Když je pohrom málo, výše pojistných sazeb začne klesat. „Nepřejeme nikomu, aby jej kalamita zastihla, při normálním běhu událostí bychom ale rádi viděli určitou rovnováhu,“ dodává. Ke světovým lídrům, kteří se naposledy pokoušeli ekonomickou krizi uhasit na zářijovém setkání v Pittsburghu, přistupuje Peter Levene s jistou dávkou porozumění. Podle něho říkají ty správné věci, otázkou pak ale je, kolik z nich se doopravdy stane. „Nesmíme být příliš kritičtí,“ upozorňuje.

Ven skrze bludiště Peter Levene už dříve varoval před nebezpečím, které v mnoha světových zemích představuje riziko inflace. Zároveň ale muž, který dříve působil v Deutsche Bank nebo v Morgan Stanley, upozorňuje, že každý postup je dnes velmi složitý. „Ať uděláte cokoli, je to špatně. Když zvýšíte veřejné výdaje, budou vás kritizovat právě za vyvolání inflace. Když je ale omezíte, bude výsledkem nezaměstnanost, což je nyní mimochodem problém ve Velké Británii. Je velmi jednoduché být kritický, jak ale najdete to správné řešení? Musí jít o nalezení vhodné rovnováhy.“ Podobně vidí i regulaci finančního sektoru, jejíž návrhy v nesčetných variantách v současnosti okupují psací stoly evropských a amerických politiků. „Nepotřebujeme více regulace, ale lepší,“ zdůrazňuje. Problém je podle něj dokonce v tom, že můžeme dosáhnout i regulace naprosto perfektní. Nic se sice nepokazí, ale byznys vyhyne, a to cesta z krize také není.

V Číně vítáni, v Indii ne Pro Lloyd’s je dnes stále ještě nejdůležitější americký trh, na němž si pojišťovna budovala pozici poslední dvě stovky let. Na celkovém byznysu, pojišťovacím i zajišťovacím, se Lloyd’s podílí z více než čtyřiceti procent a jeho objem se pohybuje kolem dvanácti miliard dolarů (zhruba 210 miliard korun). Evropa bez Velké Británie, kterou Lloyd’s považuje za domácí pole, tvoří přibližně 20 procent. Edenem budoucnosti je ale Asie. V Číně začala pojišťovna působit před dvěma lety a podle Levena je jisté, že tato velmoc se stane jedním z nejdůležitějších trhů „Nemohu říci, kdy to nastane, dvě stě let to však rozhodně trvat nebude,“ je přesvědčen. Důležité ale je neztrácet ze zřetele kontext. Jak Levene říká, USA budou velkou ekonomikou vždy a Asie se k jejímu významu spíše přiblíží. Než asijské státy začnou ekonomicky dominovat, uplyne ještě dlouhá doba. Lloyd’s se už řadu let snaží proniknout také do Indie, jejíž potenciál je s Čínou srovnatelný. Úsilí jim ale zatím maří indičtí zákonodárci. Podle současné legislativy Lloyd’s nemůže získat licenci, jelikož z právního hlediska nejde o obchodní společnost, ale o „pojišťovací trh“. „Mluvíme o tom s nimi sedm let, co jsem v čele Lloyd’s,“ popisuje Levene. Zatím nechce ani odhadovat, kdy by Indové mohli svůj názor změnit. „Až tam budeme moci zamířit, budeme velmi potěšeni,“ uzavírá nikoli překvapivě.

Box: Lord Peter Levene Narodil se roku 1941. Absolvent University of Manchester stojí v čele pojišťovny Lloyd’s od roku 2002. Je také členem představenstva China Construction Bank a působí i ve francouzské těžební společnosti Total SA. Levene v minulosti působil dvě desítky let ve zbrojním průmyslu, bankovnictví a na nejrůznějších pozicích v britské exekutivě. Byl mimo jiné poradcem premiéra Johna Majora nebo „ambasadorem“ londýnské finanční čtvrti City. Působil taktéž ve vedení britské pobočky Deutsche Bank nebo jako poradce v Morgan Stanley. V roce 1989 obdržel rytířský titul a v roce 1997 se stal doživotním lordem. Ve Sněmovně lordů je členem Výboru pro ekonomické záležitosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít