Dvě podobné, a přece tolik rozdílné obce

12. července 2004, 00:00 - MILAN MARŠÁLEK
12. července 2004, 00:00

BULOVKA A DOLNÍ ŘASNÍCENebudu předstírat, že jsem na Frýdlantsko přijel jako novinář. V kraji odříznutém Jizerskými horami od zbytku republiky jsem se narodil, jezdím sem pravidelně. Myslím, že to zde důvěrně znám. Ale v tom může být chyba. Často věci, které bychom mohli znát, jsou ve skutečnosti docela jinak.

BULOVKA A DOLNÍ ŘASNÍCE

Nebudu předstírat, že jsem na Frýdlantsko přijel jako novinář. V kraji odříznutém Jizerskými horami od zbytku republiky jsem se narodil, jezdím sem pravidelně. Myslím, že to zde důvěrně znám. Ale v tom může být chyba. Často věci, které bychom mohli znát, jsou ve skutečnosti docela jinak.

Od Frýdlantu v Čechách na sever k Polsku jsou vesnice na pohled skoro stejné. Navléknuté na potocích, s kostelíky, rozedranými a opuštěným budovami státních statků, překrásnými chalupami. Množstvím zvěře i míst, kde nepotkáte celý den člověka. Z jedné strany obzor rámovaný siluetou Jizerských hor a z druhé strany komíny, rýpadly a zakládací povrchových dolů a tepelné elektrárny v Polsku. Zkusil jsem sám pro sebe i pro ostatní porovnat dvě vesnice. Bulovku a Dolní Řasnící.

STŘEDISKOVÉ OBCE

Do roku 1990 to byly střediskové obce. Ale i ve starší minulosti měly

podobný osud. Dokonce i císař Josef II. při své inspekční cestě po Čechách navštívil obě dvě.

V roce 1990 vzniklo v Dolní Řasnící Občanské fórum, a to hlasováním prosadilo, že obec už nechce mít nic společného s Krásným Lesem a Horní Řasnící. Vznikla kuriózní situace, kdy středisková obec odmítla spravovat místa, která k ní byla v minulosti přičleněna. Dvě nucené oddělené obce to neměly jednoduché, ale třeba Horní Řasníce využila otevřeného pěšího přechodu do polského Lesná a umožnila vznik klasické příhraniční tržnice, což jí pochopitelně přineslo zisk.

V Dolní Řasnící zůstal státní statek, který se během deseti let pohroužil do rozkradení a zemědělský nákupní závod, kde postupuje živelná demolice. Rozdělením obec přišla i o jediný kostel, který je na hranicích katastru Krásného Lesa.

Ani Bulovce se nevyhnulo drancování a zrušení státního statku. Byla uzavřena cihelna v Arnolticích. Nejprve zde vznikla betonářská výroba, dnes ve stejných prostorách zhotovují plážové koše pro odběratele v Německu. V prostorách bývalé mateřské školky je dřevovýroba, na dalším konci obce živnostník Jukl zhotovuje zahradní nábytek vlastní konstrukce a prodává jej nejen v České republice.

VÁLKA ŠEDESÁTILETÁ

V dobách socializmu se uvádělo, že během 2. světové války bylo .na Frýd-lantsku zničeno 240 domů a bytů. Jednou jsem zkusil počítat a zjistil, že stejně tolik jich bylo zničeno od roku 1946 do roku 1990 jen na cestě, kterou jsem chodíval do školy. Byla dlouhá asi dva kilometry. Historikové často hovoří o hrůzách třicetileté války. Měřeno relativně množstvím zničených usedlostí je období od roku 1946 srovnatelné s třicetiletou válkou. Zmizela jich také skoro polovina.

Starosta Bulovky Petr Strnad je nadšenec do výpočetní techniky. Ve svém počítači na obecním úřadu má i podrobný katastrální plán obce

a z něj je schopen určit, že od roku 1945 zmizelo skoro sto domů.

V Dolní Řasnici takovou informaci nemají. Shromáždil ji ale Gustav Ressel z ísenu (Německo), příbuzný nejznámějšího historika zdejší oblasti Antona Ressla. V Dolní Řasnici bylo do roku 1990 zničeno a opuštěno 150 budov. Další se zvolna řítí.

TAJNÍ PODNIKATELÉ

Překvapilo mě, že při tak přesné evidenci čehokoli starosta Bulovky neví, kdo z obce je skutečně hlášen jako

nezaměstnaný. Důvod je prostý. Je to tajná informace a úřad práce ji neposkytuje.

Pokud jde naopak o podnikatelské firmy hodné pozornosti, je jich . v Bulovce asi 13 (z toho 5 v Arnolticích). Starosta Dolní Řasníce Robert Wildner se po delším přemýšlení dopracoval k číslu „asi 15“.

Živnostenský odbor ve Frýdlante (pověřená obec) mi sdělil, že v Bulovce je 98 živnostníků a podnikatelů, v Dolní Řasnici 80. V obou obcích má asi pět procent živnostníků přerušenou nebo pozastavenou činnost, zhruba šedesát procent je obchod a zprostředkování, zbytek jsou řemesla. Kdo co dělá jmenovitě, nesmí říci ani starostům, jde o utajované skutečnosti.

STAROSTA A LIDÉ

V Bulovce i v Dolní Řasnici mají devíti-členné zastupitelstvo. Radu nemají. Podle zákona mají oba úřady komisi kontrolní a finanční. V Bulovce mají navíc sociální komisi, stavební, sbor pro občanské záležitosti (odmítli jej zrušit), občanský výbor v Arnolticích. Jejich předsedové tvoří poradní sbor starosty. Starosta říká, že tím pro obec pracuje aktiv asi 40 lidí.

V obou obcích dobře fungují hasiči, tělovýchova, svaz žen, jsou zde myslivci, včelaři. V Bulovce mají - navíc REPROK - sdružení lidí, kteří se zabývají hipoterapií. Spolupracují se Zeleným kruhem z Prahy a letos budou mít na jedné ze samot potřetí tábor pro děti. Žijí zde i manželé Den-nenbergerovi z Nizozemí, kteří chtějí v obci vybudovat arboretum.

PLÁN JE BUDOUCNOST

Schválený územní plán Dolní Řasni-ce, kromě některých historických nesmyslů (popírá třeba existenci návsi) zakotvuje, že se v obci nesmí stavět patrové domy (stojí jich zde desítky), zakazuje průmyslovou výrobu (budova ZNZ byla původně velkou textilkou), nepočítá s využitím vodní energie (bývalo zde několik mlýnů) a předpokládá demolice budov, bez ohledu na názor majitelů.

V Bulovce územní plán dosud neschválili. Nemají totiž dořešenu

například otázku otevření nové pískovny, vymezují průmyslovou zónu v Arnolticích…

PŘÍRODA NESTAČÍ

Osobně si myslím, že Dolní Řasníce je z krajinného hlediska hezčí. V Bulovce ale mohou turistovi kromě přírody nabídnout ubytováni i pohlednice leteckých snímků vesnice, tři kostely s bohoslužbou, výstavou nebo jen s místním lékařem, který zde hraje na klavír, několik kapliček, křížků, sochu svatého i zajímavý pomník či koupaliště. Nebo třeba alej dětí, které odcházejí do školy do Frýdlantu, vysekané příkopy a řadu dalších drobností. Před obecním úřadem je plán obce a význačná místa jsou označena tabulkami s popisem.

Řasníce se veřejnosti prezentovala jediným okénkem na pohlednici (je tam kovárna) a nebýt pravidelného příletu čápů, psali by novináři o vsi jen v souvislosti se zloději. Přitom i zde by se měli čím chlubit. Třeba do místní čtyřleté základní školy budou dojíždět děti i z Frýdlantu.

Položil jsem si otázku, zda to není i ve stylu práce starostů. O Petru Strnadovi z Bulovky mi jeden občan řekl: „On je strašně opatrný. Obec mi prodávala kus louky, ale on ji nevydal, dokud to neprošlo zpravodajem a neviselo 30 dnů na nástěnce. Jinak je to moc slušný člověk.“

A o Robertu Wildnerovi z Dolní Řasníce: „Je to moc slušný člověk. Každou žádost přijme a slíbí pomoc. Když ho pořád neupomínáš, tak u toho i zůstane.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít