Dvě mraveniště na brazilském pobřeží

25. listopadu 2011, 05:41 - Pavel Trčala
25. listopadu 2011, 05:41

Rio de Janeiro na pobřeží Brazílie je často označováno za nejkrásnější město světa. Sousední Sao Paulo je zase druhé nejlidnatější město planety a centrum hospodářského růstu Brazílie, kde vás ohromí okázalý luxus moderních mrakodrapů kontrastující s chudobou okrajových favel.

Foto: Profimedia.cz

Jedna statistika uvádí Sao Paulo jako druhé největší město světa, jiná ho řadí na místo třetí. Opravdu spočítat se to stejně nedá, protože neustálý příliv nových obyvatel z venkova do favel – chudinských čtvrtí na předměstích – se jen těžko zaznamenává. Každopádně Sao Paulo je město obrovské, a pokud se započítají všechna předměstí, má dvakrát více lidí než Česká republika – přes 20 milionů.

Sao Paulo? Hlavně mrakodrapy

Říká se, že Sao Paulo pracuje, aby si zbytek Brazílie mohl hrát. Je pravda, že jedna třetina celého hrubého domácího produktu Brazílie je vytvořena právě v Sao Paulu a okolí. Většina nadnárodních firem má své latinskoamerické ředitelství právě tady a i obyčejná procházka po ulici vás ujistí, že jste v nejbohatším městě Brazílie. Na první pohled si připadáte jako v New Yorku včetně mrakodrapů, luxusních obchodů, ale i mumraje, nepořádku a dopravní situace. Podle historek taxikářů prý průjezd napříč městem trvá často i přes šest hodin.

Navštívit tu můžete známou Avenidu Paulista, která je pro Jižní Ameriku něčím jako Fifth Avenue pro Ameriku Severní. Mrakodrapy bankovních domů střídají galerie a obchodní domy a člověk si připadá jako na Manhattanu. Za vidění stojí také Muzeum umění Sao Paulo. Jeho expozice však moc rozsáhlá není. Když přejedete na druhou stranu města, můžete se projít po muzeu Pinacoteca, které je vybudované uvnitř starobylé pevnosti v krásných zahradách. K zhlédnutí je tam spousta zajímavých obrazů, soch či grafik od dob koloniální Brazílie až po modernu.

Riu říkají Překrásné město

Sousední Rio de Janeiro sami Brazilci nazývají Cidade Maravilhosa, tedy Překrásné město. Vzhledem k přírodním krásám a celkovému položení města nemá Rio v podstatě konkurenci. Vyplývá to z kombinace mnoha faktorů. Předně zeměpisná poloha Ria na obratníku Kozoroha poskytuje celoročně příjemné klima. Dalším faktorem je nádherný přírodní souboj hor s oceánem. Z blankytně modrých vod Atlantiku dramaticky vystupují skály pokryté tropickou flórou. Zatímco třeba v našich horách jsou jednotlivé vrcholy od sebe odděleny sedly, v Riu jsou mezi horami překrásné písčité pláže. Navíc samotné Rio nemá mnoho průmyslu a neustálý vánek od oceánu nedovolí, aby se smog kumuloval jako třeba nad pražskou kotlinou. Jak oceán, tak ovzduší jsou čisté.

Nesmíme zapomenout ani na samotné obyvatele Ria zvané Cariocas, kteří svým radostným přístupem k životu jen umocňují celkový charakter města. Při objevování krás Ria se vám bude zdát, jako by ten vánek pohody omámil i turisty.

Brazílie

Je přirozeným lídrem Latinské Ameriky. Předurčuje ji k tomu jak plocha 8,5 milionu kilometrů čtverečních, tak již bezmála dvousetmilionová populace. Rozlehlá země je velmi nerovnoměrně zalidněna. Hospodářským motorem země, který soustřeďuje i největší část populace, je relativně malý pobřežní pás na jihu, jemuž dominují právě města Sao Paulo, Rio de Janiero a také Belo Horizonte.

Necelou polovinu obyvatel tvoří Brazilci evropského původu. Míšenci zaujímají 43 procent populace, sedm procent černoši s africkými kořeny. Už jen půl procenta obyvatel jsou původní indiáni. Brazilskou měnou je real. V současnosti je jeden real něco přes 10 českých korun. Brazílie je jedinou zemí Ameriky, kde se mluví portugalsky.

Výhled z cukrové homole

Lanová dráha na slavnou skálu Păo de Asucar, která svým tvarem připomíná homoli cukru, je rozdělena na dva úseky. Odborně řečeno se vlastně jedná o lanovky dvě, protože dolní a horní úsek neodděluje mezistanice jako třeba v Alpách, ale mají samostatné stanice vzdálené od sebe několik set metrů. V Riu se do lanovky nastupuje přímo na pláži. První úsek s kapacitou 75 osob vás vyveze na skálu Botafago. Již odtud je nádherný výhled na město, pláže a slavnou sochu Krista Vykupitele v pozadí.

Můžete zde nakoupit suvenýry nebo obdivovat různé ještěry a ještěrky či velmi neobvyklé miniaturní opičky velikosti veverek. Jen co přejdete na druhou stranu skály, už je pro vás nachystána další lanovka, která vás v krátkém čase přemístí do výšky 400 metrů až na samotný vrchol Păo de Asucar. Nutno dodat, že zde je těch 400 metrů nad mořem doslova vertikálně naskládáno přímo nad hladinou.

Na jedné straně uvidíte modré nekonečno Atlantiku s mnoha malými ostrůvky a jachtami třpytícími se v oceánu jako hvězdy na noční obloze. V dalším úhlu vidíte skály, pláže, obytné čtvrtě a dálnice Ria. Přímo pod vámi startují letadla z mezistátního letiště a dále na sever vidíte letiště mezinárodní, kde jsou připraveny boeingy na dlouhé transatlantické lety.

Přes přístav Ria, který je výhodně tvořen bezpečnou zátokou, se pne dlouhý most do města Niteroi. Člověk by nejraději zůstal celý den, aby si mohl popsané krásy dostatečně vychutnat. A vlastně může. Zpět na pláž je to totiž díky lanovce jen pár minut.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít