Dvě miliardy místo milionu. Čína hodlá ovládnout trh s lithiem a na cenu nehledí - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Dvě miliardy místo milionu. Čína hodlá ovládnout trh s lithiem a na cenu nehledí

,
Dvě miliardy místo milionu. Čína hodlá ovládnout trh s lithiem a na cenu nehledí
Zdroj: Repro empirestatemetals.com

Lithium je palivem budoucnosti. Jde o surovinu nutnou pro výrobu baterií, které se používají do elektromobilů. Čína má v plánu ovládat naleziště lithia po celém světě.

Zdá se to neuvěřitelné. Před rokem australská firma Birimian koupila naleziště lithia ve východoafrickém Mali za 40 tisíc dolarů (asi milion korun). Po roce jej prodala čínské Shandong Mingrui Group za 78 milionů dolarů (necelé dvě miliardy korun). Číňané za naleziště zaplatili 2000násobek toho, co před rokem Australané.

Koupě ukazuje na to, že se Čína chce stát celosvětovým lídrem v produkci elektromobilů. Pro jejich výrobu jsou klíčové lithium-iontové baterie, uvedl britský deník Financial Times.

Podle londýnské Mineral Intelligence se už nyní 70 procent kapacity všech nových lithium-iontových baterií vyrábí v Číně.
Že je těžba lithia v kurzu, ukazuje nárůst akcií australské firmy Galaxy Resources. Ta ovládá naleziště lithia v Sal de Vida v Argentině a v západní Austrálii. Akcie Galaxy Resources loni vzrostly o 357 procent.


O elektromobilech v Číně čtětě více:

Čína plánuje nesplnitelné kvóty: 8 procent elektromobilů

 Elektromobil Geely


„Prodej naleziště v Bougouni v Mali ilustruje zájem čínských investorů ovládnout tolik lithia, kolik je jen možné, v rámci závodů o dominanci ve výrobě elektromobilů,“ míní analytici banky Investec.

Prodej naleziště v Mali přitom překročil celkovou tržní kapitalizaci firmy Birimian, která má hodnotu 44 milionů dolarů. Její akcie loni rostly o 400 procent. Australané začali s těžbou teprve loni v květnu.

S růstem zájmu o elektromobily a elektrobusy stoupá i cena lithia na světových trzích. Investiční banka Goldman Sachs odhadla, že automobilový sektor spotřebuje v roce 2020 téměř čtvrtinu produkce lithia. V roce 2015 to bylo sedm procent.

 Vývoj ceny fondu Global X Lithium ETF za poslední rok (v USD)

Vývoj ceny fondu Global X Lithium ETF za poslední rok (v USD). Zdroj: Nasdaq.com

Nad agresivní akviziční politikou Číny se pozastavil Chris Berry z konzultační firmy House Mountain Partners v New Yorku. Podle něj je poptávka po lithiu sice udržitelná, ale přístup Číny celý sektor těžby drahých kovů staví na hlavu.

Trh s těžbou tohoto lehkého alkalického kovu ovládají čtyři firmy. Jsou to Sociedad Química y Minera de Chile (SQM), americké firmy Albemarle a FMC, a čínská China´s Tianqi Lithium. Podle agentury Reuters ovládají 85 procent produkce lithia.

 Vývoj ceny uhličitanu lithného (v tisících dolarech za tunu)
Vývoj ceny uhličitanu lithného (v tisících dolarech za tunu). Zdroj: Repro Economist

Do odvětví se ale snaží proniknout stále více firem. Investoři se zajímají i o Českou republiku kvůli zásobám lithia na Cínovci. V Krušných horách chce těžit firma RSJ Karla Janečka. Právo na těžbu dostala společnost po názvem Cínovecká deponie. Zájem o tutéž lokalitu má i australská společnost European Metals.

Dále čtěte:

Tesla a Panasonic prohloubí spolupráci. Na solární články půjdou miliardy

Konkurence pro Česko: o obří továrnu Tesly stojí Portugalsko