Dvanáct hvězd nad Vltavou

19. října 2007, 11:58 - Dana Langášková
19. října 2007, 11:58

Další restaurace slavného britského kuchaře bude v Praze

Gordon Ramsay, jehož stejnojmenná restaurace má být zanedlouho otevřena i v Praze v hotelu Old Town Hilton (dříve Renaissance), dostal již spoustu přízvisek. „Milý chlapík“ však mezi nimi bude patrně scházet. Tento šéfkuchař je totiž proslulý svým temperamentem a zuřivými výbuchy vzteku. Navzdory svému nekonvenčnímu způsobu vedení podniku však Ramsay patří k nejlepším šéfkuchařům na světě. Je jedním z pouhých tří kuchařů v Británii, jejichž restaurace se mohou pyšnit třemi michelinskými hvězdičkami. Gordonovy podnioky již získaly celkem dvanáct těchto vysoce ceněných hvězd. Ramsay vydává knihy, má své televizní pořady, a to nejen v rodné Británii, ale i ve Spojených státech. V loňském roce byl v anketě CatererSearch 100 vyhlášen nejvýznamnější a nejvlivnější osobností britského pohostinství. Přeskočil tak u nás známějšího Jamieho Olivera.

Díky zraněnému kolenu.
Gordon James Ramsay se narodil v roce 1966 ve Skotsku do prostých poměrů. Otec střídal povolání, takže se rodina neustále stěhovala. Bohužel se také často napil a měl rád ženy, takže Gordonovo dětství nebylo patrně příliš idylické. Sám dnes přiznává, že byl obětí domácího násilí. V šestnácti letech se raději odstěhoval se svou starší sestrou do sociálního bytu. To bylo v době, kdy měl ambice stát se profesionálním fotbalistou, od patnácti se na tuto kariéru připravoval v mládežnických mužstvech slavného skotského klubu Glasgow Rangers. Jeho slibně se rozvíjející kariéru však po třech letech ukončilo zranění kolene.
Po zvážení všech možností (na to, aby se dal k policii nebo k námořnictvu neměl ve škole dost dobré výsledky) nakonec začal studovat školu hotelového managementu. Ve své autobiografii přiznává, že to byla zcela náhodná volba. Po ukončení studia Ramsay úspěšně vedl kuchyň v restauraci Wickham Arms, ovšem avantýra s manželkou majitele mu znemožnila v práci pokračovat. Přestěhoval se tedy do Londýna, kde postupně pracoval v několika restauracích, mimo jiné v Harvey´s, v níž šéfoval temperamentní Marco Pierre White, nebo v Le Gavroche po boku Alberta Rouxe. Tři roky strávil ve Francii u mistrů kuchařů, držitelů michelinských hvězdiček Guye Savoye a Joëla Robuchona, kteří mu pomohli se zdokonalit v klasické francouzské kuchyni.

Televizní star.
V roce 1993 se Gordon ujal vedení nově otevřené londýnské restaurace Aubergine. Za pouhé tři roky získal své první dvě michelinské hvězdičky. Po neshodě s majiteli však odešel i se svým personálem, aby v roce 1998, tedy v 31 letech, otevřel v Chelsea svůj první vlastní podnik (se spoluúčastí tchána Chrise Hutchesona) nazvaný Gordon Ramsay at Royal Hospital Road. V roce 2001 dostal svou třetí michelinskou hvězdičku. Letos tato restaurace získala první místo v žebříčku Hardens Guide za nejlepší gastronomický zážitek, nejvyšší příčky obsadila jak v kvalitě pokrmů, tak v obsluze.
V současné době do Gordonova impéria patří devět restaurací (kromě již jmenované například Pétrus, Maze a La Noisette) a jedna hospoda v Londýně (dvě další má v úmyslu otevřít koncem tohoto roku), dále restaurace v New Yorku, Dubaji, Tokiu, na Floridě a v Irsku. V plánu jsou restaurace v pátém terminálu londýnského letiště Heathrow, v Hollywoodu, Paříži, Praze a Singapuru. Ramsey navíc figuruje jako konzultant v četných firmách s rychle rostoucí cenou akcií, například letecké společnosti Singapore Airlines.
Dosud vydal třináct kuchařek, pravidelně přispívá do kulinářské rubriky sobotního magazínu The Times. Jeho hlavním médiem je však televize. Temperament a nevybíravý slovník z něj udělaly oblíbence televizních producentů jak v Británii, tak v USA. Jeho prvním televizním pořadem byl v roce 1998 Boiling Point (Bod varu), po velkém úspěchu následoval další, na kanálu Channel 4 Ramsay´s Kitchen Nightmares (Ramseyho kuchyňské noční můry), v němž Gordon jezdí po Británii, navštěvuje nepříliš prosperující restaurace a v následujících dvou týdnech se snaží je zlepšit. Neméně oblíbeným pořadem byl seriál kanálu ITV1 Hell´s Kitchen (Pekelná kuchyně), v němž se Gordon pokusil za dva týdny proměnit deset britských celebrit v profesionální kuchaře. Celebrity vedly restauraci ve východolondýnské ulici Brick Lane, jež byla po dobu trvání pořadu otevřena i pro veřejnost. Americká verze této show byla tak úspěšná, že v současné době televize FOX vysílá už třetí sérii, přičemž na čtvrtou probíhá casting.

Učitel Homera Simpsona
Ramsayho nejnovějším televizním pořadem je The F-Word (Channel 4), jehož první série se soustředila na vyprodukování vlastního vánočního oběda včetně chovu krocana. Gordon krocany posměšně pojmenoval křestními jmény svých rivalů, takzvaných celebrity chefs, k nimž patří například i v Česku populární Jamie Oliver. Dalším klíčovým okamžikem pořadu je situace, kdy hosté uvaří jídlo dle svého výběru, jež potom soutěží s podobným pokrmem, připraveným Gordonem. Jídlo hodnotí strávníci, kteří nevědí, kdo co vařil, a když host vyhraje (což se několikrát stalo), je jeho kreace servírována v Ramsayho restauraci. V jedné epizodě vyzval v doncasterské věznici v Marshgate jednoho trestance na souboj v krájení cibule, který Gordon prohrál. To na něj udělalo takový dojem, že mu nabídl místo ve své restauraci, tedy samozřejmě až bude propuštěn z vězení.
Slavný šéfkuchař se má dokonce objevit v seriálu Simpsonovi, kde bude Homera učit vařit. O tom, jak bude zobrazen, není zatím nic známo, on však doufá, že jeho peprný jazyk bude v pořadu určeném dětem zachován.
Jako správná celebrita se Gordon Ramsay podílí i na charitativních projektech. Namátkou můžeme jmenovat jeho trojnásobnou účast v londýnském maratonu na podporu dětské nadace Tommy´s nebo fotbalovém utkání hvězd Soccer Aid. V tomto zápase byl kapitánem Zbytku světa, mužstvo Anglie vedl zpěvák Robbie Williams.

Kuchařská reality show.
Gordon je ženatý, má čtyři děti, jeho žena Cayetana (známá jako Tana) se na některých jeho aktivitách podílí. Všechny jeho obchodní zájmy (restaurace, média i poradenství) má na starosti firma Gordon Ramsay Holdings Limited, v níž má podíl 69 procent. Její hodnota se odhaduje na 55 milionů liber. Společníkem je mu tchán Chris Hutcheson, odpovídající za chod společnosti. V listopadu loňského roku Ramsay oznámil, že má v plánu otevřít tři nové restaurace v USA. Jeho společníkem bude investiční skupina Blackstone Group, jež do rekonstrukce vybraných hotelů na pětihvězdičkové investuje okolo sta milionů liber za hotel. Není sporu o tom, že Gordon Ramsey je velmi úspěšným podnikatelem, svou reputaci si však vybudoval nejen na základě kulinářského perfekcionismu, ale i svým (alespoň na veřejnosti) ve zdvořilé Británii značně nekonformním chováním. Skutečnost, že se někdo stane populárním díky výbuchům vzteku a vulgarismům, už v době reality show asi udiví málokoho. Ramsey však na rozdíl od účastníků pořadů typu BigBrother něco opravdu umí. Je vynikající kuchař a od ostatních celebrity chefs se svým chováním – ať už si o něm myslíme cokoliv - výrazně odlišuje. To je v showbyznysu – neboť v jeho případě už dávno nejde jenom o vaření – naprosto základní podmínkou úspěchu. Skandály přece přinášejí publicitu. Slavný je třeba incident, kdy ze své restaurace vyhodil kritika A. A. Gilla (i s jeho spolustolovnicí Joan Collinsovou). Důvodem byla recenze, v níž se Gill věnoval více jeho osobnímu životu než hodnocení restaurace. Mimo jiné napsal, že Ramsay je sice prvotřídní kuchař, ale lidská bytost druhé kategorie. Nikoho asi nepřekvapí, že v anketě týdeníku Radio Times, které se zúčastnilo 3000 respondentů, loni zvítězil jako nejděsivější televizní celebrita. Druhou příčku obsadila Anne Robinsonová, nechvalně proslulá svými drsnými poznámkami v pořadu The Weakest Link (Nejslabší, máte padáka), desáté místo patřilo Simonu Cowellovi, nekompromisnímu porotci a tvůrci formátu Pop Idol (v Česku známého jako Super Star) a jeho novější modifikace, soutěže X Factor (příští jaro bude vysílat Nova). Přestože noviny psaly také o konfrontacích se zaměstnanci, Gordon v jednom interview uvedl, že od roku 1993 má 85 procent zaměstnanců stejných. Kdyby se k nim choval tak krutě, jak to vypadá v televizních pořadech, pravděpodobně by jej už dávno opustili. Svým lidem – a výhradně jim - nabízí vlastní tréninkové centrum, v němž se mohou zdokonalovat v různých kurzech. Zaměstnanci jeho budoucí pražské restaurace se asi budou muset pořádně otáčet, ale milovníci dobrého jídla se mají rozhodně na co těšit. Gordon Ramsay je totiž ve světě gastronomie opravdu pojmem, a my, podle posledních zpráv již v listopadu, budeme mít šanci jeho kuchyni konečně ochutnat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít